امروزه سوله سردخانه نقش بسیار اساسی در نگهداری مواد غذایی دارد. سالیان سال است که سوله‌ها در تمامی کشورها مورداستفاده قرار می‌گیرند. سوله‌های سردخانه‌ای می‌توانند عمر مصرفی مواد غذایی را افزایش دهند. ازاین‌رو از فاسدشدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند. سوله‌های سردخانه‌ای انواع مختلفی داشته و  هر کدام از آن‌ها کاربری متفاوتی دارند. در این سوله‌ها مواد غذایی در دمای بالای صفر درجه و کمتر از صفر درجه نگهداری می‌شوند. باتوجه‌به این موضوعات در ادامه همراه ما باشید چرا که قصد داریم در مورد ساخت سوله‌ها نکات مهمی را بیان کنیم. با قارتال همراه باشید.

 

سوله سردخانه چیست؟

می‌توان گفت که سوله‌های سردخانه در حالت کلی به دودسته قابلیت تقسیم‌شدن دارد. این دودسته سوله شامل سوله‌های زیر صفر و سوله‌های بالای صفر می‌شود. باید بگوییم که سوله‌های زیر صفر در واقع برای منجمدکردن مواد غذایی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در حالت کلی مواد غذایی که احتمال فاسدشدن آن‌ها زیاد است را در دسته سوله‌های زیر صفر می‌توان قرارداد. به طور معمول سوله سردخانه تبریز بالای صفر را برای قراردادن محصولات باغ‌ها انتخاب می‌کنند.

می‌توان گفت که درواقع استفاده سوله زیر صفر، به‌عنوان سوله بالای صفر کاربرد دارد. بنابراین در واقع با تنظیم درجه سوله، می‌توان مواد غذایی که نیاز به منجمدشدن را ندارند رو استفاده کرد. اما دقت داشته باشید که حالت بر عکس این موضوع شدنی نیست؛ چرا که سوله‌های با دمای بالای صرف، ظرفیت کمپرس‌های بسیار محدودتری دارد.

سوله سردخانه

 

انواع سوله سردخانه

می‌توان گفت که سوله‌های سرد خانه ای انواع بسیار زیادی دارند. هرکدام از این سوله‌ها کاربرد متفاوتی داشته و معنی و مفهوم جالبی دارند. در ادامه به بررسی انواع سوله سردخانه می‌پردازیم. دقت داشته باشید که قیمت سوله سردخانه می‌تواند باتوجه‌به نوع کاربری آن متفاوت باشد.

 

سوله‌های سردخانه ای موقت و یا گمرکی

در واقع سوله‌های سردخانه‌ای گمرکی و یا موقف برای نگهداری موقت مواد غذایی کاربرد دارد. در این سوله‌های گمرکی مدت‌زمان نگهداری از مواد غذایی می‌تواند از یک روز و یا یک هفته به طول بینجامد. می‌توان گفت که دمای این سوله‌ها برای نگهداری مواد غذایی می‌تواند بالای نقطه انجماد باشد. ازاین‌رو در این نوع سوله‌ها مواد غذایی به صورت کاملاً منجمد شده خواهند بود.

 

سوله‌های سردخانه ای دراز مدت

یکی دیگر از انواع سوله سازی سردخانه، سوله‌های درازمدت هستند. همان‌طور که از نام این سوله مشخص است، در واقع برای نگهداری درازمدت مواد غذایی کاربرد دارند. از این نوع سوله‌های درازمدت برای نگهداری از آلبالو، گیلاس و دیگر میوه‌ها در دمای یک درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. این‌گونه میوه ها را می‌توان تا 7 تا 10 روز در این سوله‌ها نگهداری کرد. این در حالی است که نقش سوله سردخانه درازمدت برای نگهداری سیب تا 240 روز است.

سوله‌های سردخانه ای دراز مدت

 

سوله‌های سردخانه‌ای بالای انجماد

سومین و یکی از کاربردی‌ترین نوع سوله‌ها، سوله‌های سردخانه‌ای بالای انجماد است. در واقع این‌گونه سوله‌ها باهدف انجماد سبزیجات احداث شده‌اند. دمای این‌گونه سوله‌ها برای نگهداری از سبزیجات صفر و یا پایین صفر درجه است. در حالت کلی باتوجه‌به نکاتی که ارائه شد، می‌توان گفت که میوه و سبزیجات را در دمای بالای صفر درجه نیز می‌توان نگهداری کرد.

البته این مورد در صورتی عملی می‌شود که بر اساس جدول سرمایش شکل بگیرد. شایان به ذکر است که در ساخت سوله سردخانه بالای انجماد، می‌توان مواد غذایی را در دمای بالای صفر نیز نگهداری کرد. به زبان ساده‌تر، این‌گونه سردخانه‌ها قدرت نگهداشت میوه‌ها را در دمای زیر صفر ندارند؛ چرا که در این صورت میوه‌ها خراب می شوند.

 

سوله‌های سرد خانه ای انجماد

چهارمین نوع سوله‌های سردخانه‌ای، سوله‌های انجماد است. به این نوع سوله‌ها، سوله‌های سوله زیر صفر درجه هم می‌گویند. می‌توان از این نوع سوله‌ها برای نگهداری انواع گوشت، ذرت و دیگر مواد غذایی استفاده کرد. می‌توان گفت یکی از ویژگی ای این سوله این است که به‌راحتی می‌توان آن را تنظیم دما کرد. بنابراین به‌راحتی می‌توانید از این سوله‌ها برای نگهداشت مواد غذایی با دمای بالای صفر درجه نیز استفاده کنید.

انواع سوله سردخانه

 

مراحل ساخت سوله سردخانه

قطعاً برای ساخت هر نوع سازه‌ای احتیاج به یک برنامه‌ریزی است. علاوه بر این مورد، ساخت سوله سردخانه نیازمند طی‌کردن مراحلی است. همان‌طور که می‌دانید نقش سوله سردخانه‌ امروزه در زندگی ما بسیار پررنگ است. ازاین‌رو در ادامه به بررسی مراحل ساخت این سوله‌ها می‌پردازیم.

  • اولین و در واقع مهم‌ترین بخش برای ساخت سوله‌های سردخانه‌ای، پیداکردن محل مناسب است. ازاین‌رو ابتدا باید متراژ زمین مناسب برای ساخت سوله‌های سردخانه‌ای را پیدا کنید.
  • در مرحله دوم باید برای گرفتن مجوزهای لازم از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقدام کنید. این سازمان‌ها شامل، سازمان آتش نشانی، وزارت صنعت، محیط زیست و دامپزشکی می‌باشد.
  • در مرحله سوم باید مسائلی مانند ارتفاع سوله سردخانه، محاسبات زمین، خاک و وزن سوله را انجام دهید.
  • در مرحله بعد باید یک دیوار عایق برای جلوگیری از هدررفت انرژی در نظر بگیرید.

 

نکات مهم در ساخت سوله سردخانه

قطعاً هنگام ساخت هر نوع سازه ای نکاتی در آن خصوص وجود دارد. از این رو سوله‌های سرد خانه ای نیز از این قضایا مستثنی نیستند. بنابراین در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

  • اولین و یکی از مهم‌ترین نکات دراین‌خصوص، درنظرگرفتن نوع کاربری سوله‌های سردخانه‌ای است.
  • همچنین بسیار حائز اهمیت است که مسائلی مانند ارتفاع سوله سردخانه، ابعاد و غیره را نیز مورد توجه قرار دهید.
  • دومین نکته بسیار مهم، محل جای‌گذاری سولهٔ باشد. بنابراین باید یک محل بسیار مناسب برای جاگیری سوله‌های سردخانه در نظر بگیرید
  • سومین نکته این است که باید بتوانید یک برق فشارقوی برای سوله در نظر بگیرید.
  • شایان به ذکر است که بعد از بارگیری مواد غذایی، باید سوله را کاملاً ضدعفونی کنید.

نکات مهم در ساخت سوله سردخانه

 

قیمت و خرید اینترنتی سوله سردخانه قارتال کو

قطعاً عوامل متعددی می‌تواند بر روی هزینه ساخت سوله سردخانه مؤثر باشد. یکی از مهم‌ترین علت‌های نوسان قیمت سوله‌های سردخانه ای می‌تواند نوسانات بازار ارز و دلار بشد. ازاین‌رو هر میزان که این بازار تلاطم داشته باشد، صددرصد قیمت سوله‌ها افزایش می‌یابد. همچنین گران‌تر شدن مواد اولیه برای ساخت سوله‌ها نیز می‌تواند از دیگر عوامل مؤثر در افزایش قیمت سوله‌ها باشد. در نظر داشته باشید که عامل کیفیت ساخت سوله‌ها نیز بسیار پراهمیت در بحث قیمت نهایی آن‌ها است. هر میزان که کیفیت ساخت سوله‌ها بالاتر باشد، صددرصد قیمت نهایی آن‌ها متحول می‌شود.

دقت داشته باشید که میزان هزینه زمین و یا مکان قرارگیری سوله نیز می‌تواند در قیمت آن مؤثر باشد. برای مثال اگر سوله را در شهر تهران احداث کنید، قطعاً قیمت آن متفاوت از احداث سوله در شهرهای دیگر است. همچنین وزن سازه سوله‌های سردخانه‌ای نیز می‌تواند در قیمت این سازه بسیار مؤثر باشد. استفاده از ابزارآلات مخصوص در این سردخانه‌ها نیز می‌تواند قیمت نهایی سوله را دچار تحول کند.

 

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی انواع سوله‌های سردخانه‌ای پرداختیم. ازاین­رو موضوعات مختلفی را دراین‌خصوص برای شما عزیزان شرح دادیم. دقت داشته‌اید که سوله سرد­خانه می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. همچنین باتوجه‌به نوع کاربری آن‌ها، می‌توان یکی از انواع آن را انتخاب کنید. لازم به ذکراست که قطعاً باید برای ساخت سوله‌های سردخانه یک‌ سری مراحل را طی کنید تا بتوانید شروع به ساخت سوله کنید. هزینه ساخت سوله‌ها می‌تواند باتوجه‌به کیفیت، ابعاد، وزن، نوسانات بازار ارز و غیره متغیر باشد.