مجله قارتال

برای ایمن سازی حاشیه مدارس چه تابلو و تجهیزات ترافیکی باید نصب گردد؟

ایمن سازی حاشیه مدارس

تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس با توجه به نقش هشدار دهنده‌ای که دارند از وقوع بسیاری از سوانح جلوگیری می‌کنند. گاهی اوقات در حاشیه مدارس به دلیل نبود تابلو ترافیکی، حوادث بسیار ناگواری رخ می‌دهد. نصب تابلوهای ترافیکی در مکان‌های نامناسب نیز در ایجاد حوادث ناگوار دخیل هستند. برای ایمن سازی حاشیه مدارس باید معیارها و ضوابط ایمنی را مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید بهترین مکان را انتخاب کنید؛ البته نباید از نقش تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس غافل شوید.

رانندگان با دیدن این تابلوها احتیاط را رعایت کرده و از بروز خسارت‌های مالی و جانی جلوگیری می‌کنند. آموزش‌های درست نیز در بالا بردن آگاهی دانش آموزان بسیار موثر است. آن‌ها با بالا بردن آگاهی خود می‌توانند تمام جوانب ایمنی را در نظر گرفته و ضامن سلامتی خود باشند، اما مطالعات نشان داده نقش تابلوهای ترافیکی در کاهش تصادفات بسیار بالا است. از این رو مدارس به ایمنی سازی حاشیه مدارس بسیار توجه می‌کنند. تابلوهای ترافیکی برای ایمن سازی حاشیه مدارس دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه قصد داریم به معرفی انواع تابلوهای ایمنی مدارس و راه‌های ایمنی سازی مدارس حاشیه راه‌ها بپردازیم. همچنین به هزینه ساخت تابلوها اشاره خواهیم کرد.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

راهنمای ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها

نصب تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس به سلامت دانش آموزان کمک شایانی خواهد کرد اما قبل از آن بهتر است مدارس جایی احداث شوند که میزان حادثه خیز بودن، میزان تصادفات، تردد وسایل نقلیه و… مورد ارزیابی قرار گرفته باشند. اداره‌های کل استان موظف هستند این پارامترها را اولویت بندی کرده و آن‌ها را با هماهنگی اداره آموزش و پرورش برای دفاتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ارسال نمایند. بعد از انتخاب مدارس، مسئله آموزش از اساسی‌ترین گام‌های ایمنی مدارس به حساب می‌آید. مجموعه فعالیت‌های آموزشی ایمنی مدارس به دو بخش نظری و عملی تقسیم می‌شوند که هر دوی آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ زیرا هر کدام به نحوی تجهیزات ترافیکی مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس را نشان می‌دهند.

راهنمای ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها

 

1- آموزش نظری

آموزش نظری یا تئوری یکی از روش‌های لازم برای ایمن سازی مدارس حاشیه راه‌ها است. در این روش برای دانش آموزان کلاس‌های تئوری برگزار می‌کنند تا آن‌ها با تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس آشنا شوند. دانش آموزان ابتدایی به دلیل اینکه اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، بیشتر از سایر پایه‌ها نیازمند آموزش نظری هستند. در آموزش نظری از لوازم کمک آموزشی استفاده می‌کنند تا آگاهی دانش آموزان بیشتر شود و تصادفات جاده‌ای به حداقل برسد.

 

2- پوستر آموزشی

در پوسترهای آموزشی سعی شده است راه‌های ایمن سازی مدارس از جمله تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس به نمایش گذاشته شود تا دانش آموزان با امکانات آموزشی آشنا شوند.

 

3- بروشور

یکی از روش های مهم در ارتقاء آگاهی دانش آموزان، استفاده از بروشور است. بروشورها را میان دانش آموزان توزیع می‌کنند تا با نکات مهم ایمنی آشنا شوند.

 

جزوه آموزشی عبور و مرور

در این جزوه مطالب مهم ایمنی عبور و مرور بیان شده است. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • آشنایی با علائم ایمنی
  • کاربرد علائم ایمنی
  • تجهیزات ترافیکی مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس
  • تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس

آموزش عملی

آموزش عملی در کنار آموزش تئوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از نمونه‌های آموزش عملی می‌توان به بازدید از تاسیسات و تجهیزات ترافیکی، عبور و مرور در سطح معابر شهر و… اشاره کرد. این آموزش‌ها باید به صورت مداوم برگزار شوند تا دانش آموزان و مربیان به صورت عملی با آن‌ها آشنا شوند؛ زیرا تأثیر آموزش عملی در مقایسه با آموزش نظری بسیار بیشتر است.

 

معرفی انواع تابلوهای ایمنی برای ایمن سازی حاشیه مدارس

شاید مضمون تمام تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس یکسان باشد اما آن‌ها در شکل، رنگ و جنس با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی برای ایمن سازی حاشیه مدارس از دو نوع تابلو استفاده می‌کنند. آن‌ها به صورت ثابت و متحرک قابل تهیه هستند. این تابلوها به عنوان علائم عمودی در جهت بالابردن ایمنی حاشیه مدارس کاربرد دارند. برخی از آن‌ها مانند سرعت گیر، خط کشی معابر پیاده، کف نویسی و… به عنوان علائم افقی شناخته می‌شوند.

معرفی انواع تابلوهای ایمنی برای ایمن سازی حاشیه مدارس

 

علائم افقی

نقش علائم افقی در ایمنی سازی حاشیه مدارس بسیار زیاد است. آشنایی با این علائم سبب کاهش بسیاری از تصادفات جاده‌ای می‌شود. علائم افقی مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس عبارتند از:

 

خط کشی معابر

خط کشی معابر جزء علائم افقی می‌باشد که در ایمن سازی مدارس حاشیه راه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود خط کشی مناسب در کنار مدارس نقش بسیار مهمی در راستای آگاهی سازی رانندگان دارد. هنگامی که در خط کشی معابر از کلماتی مانند مدرسه استفاده شود، رانندگان وسایل نقلیه از حضور دانش آموزان در مناطق اطراف مدرسه مطلع می‌شوند.

 

سرعت گیر

یکی دیگر از تجهیزات ترافیکی برای ایمنی سازی حاشیه مدارس، نصب سرعت گیرها هستند. آن‌ها نقش به سزایی در کاهش سرعت ‌های بالا دارند. لذا بسیاری از مدارس حاشیه راه‌ها از این تجهیزات ترافیکی استفاده می‌کنند تا با کاهش سرعت خودرو، میزان تصادفات جاده‌ای را به حداقل برسانند. برای نصب سرعت گیر بهتر است به محل مورد نظر توجه داشته باشید؛ زیرا آن‌ها دارای مشخصات متفاوتی هستند و هر کدام بر اساس کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از سرعت گیرها به دلیل ارتفاع زیاد برای عبور دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌ها مناسب نمی‌باشند. سرعت گیر پلاستیکی برای ایمن سازی جاده‌ها گزینه بسیار مناسبی است. از این سرعت گیر برای مناطق گرمسیری نیز استفاده می‌کنند.

 

علائم عمودی ایمنی سازی حاشیه مدارس

توجه به تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس که به عنوان علائم عمودی شناخته می‌شوند، از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. در راهنمایی و رانندگی تابلوهای عمودی بسیار زیادی وجود دارند اما برای ایمنی مدارس، نصب تابلوی عبور اطفال ضرورت دارد. این تابلو به صورت متحرک و ثابت وجود دارد که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

تابلو ثابت برای عبور دانش آموزان

تابلو عبور اطفال ثابت همان طور که از نامش مشخص است در جای ثابتی نصب می‌شود. این نوع تابلو را در نزدیکی مدارس نصب می‌کنند تا عبور کودکان را به رانندگان هشدار دهند. همچنین رانندگان را از وجود مدارس آگاه کند. در واقع این تابلو از تابلوهای هشدار دهنده به حساب می‌آید که کاربرد آن در کنار مدارس، مهد کودک‌ها، پارک‌ها و زمین‌های بازی می‌باشد. این تابلوها عمدتاً به شکل دایره و مثلث طراحی می‌شوند و دارای حاشیه قرمز رنگی هستند که لوگوی دانش آموزان در آن درج شده است.

اساساً رانندگان نقش بسیار مهمی در ایمنی تردد دانش آموزان دارند. آن‌ها با استفاده از خط کشی‌های معابر و تابلوهای ترافیکی از ایجاد بسیاری از تصادفات جلوگیری خواهند کرد. عدم به کار گیری و نصب آن‌ها در محل نامناسب، تشخیص رانندگان را با مشکل روبرو می‌کند. علاوه بر آن، موجب تهدید ایمنی دانش آموزان می‌شوند لذا باید در هنگام نصب مکان مناسبی را انتخاب نمایید تا بیشترین تاثیردهی را داشته باشد. در هنگام نصب توجه به نکات زیر ضروری است:

  • نصب علائم عمودی در مکان‌های نامناسب همیشه مشکل ساز است. بر اساس تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که بعضاً بیشتر تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس در مکان‌های نامناسبی نصب شده است. آن‌ها تابلوها را درست در مقابل درب ورودی مدارس نصب می‌کنند. در برخی از جاده‌ها به دلیل پر پیچ و خم بودن جاد‌ها، دید مناسبی وجود ندارد. این امر موجب می‌شود تا راننده پس از طی کردن قوس جاده، دقیقا روبروی مدرسه قرار بگیرد. لذا راننده فرصت کافی برای تشخیص علامت و توقف به موقع نخواهد داشت. در چنین زمانی ممکن است تابلو اصلا کارایی نداشته باشد و سلامت دانش آموزان به خطر بیفتد به همین دلیل باید آن‌ها را در فاصله حدود 50 متری مدارس نصب کنند تا رانندگان بتوانند عکس العمل مناسب برای کاهش سرعت و رانندگی ایمن داشته باشند.
  • در هنگام نصب تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس حتماً به عملیات نگهداری از آن‌ها توجه داشته باشید. بدیهی است پس از گذشت مدتی تابلوها بر اثر عوامل طبیعی و گاهی اوقات عوامل بشری، دچار فرسودگی و ناخوانی، خرابی و… می‌شوند. فرسودگی و عدم نگهداری مناسب علائم عمودی به کار رفته در حاشیه مدارس سبب می‌شود تا رانندگان دچار اشتباه شوند. در چنین مواردی احتمال دارد به جای آن که نصب آن‌ها اثر گذار باشند، سبب ایجاد نقش منفی شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی حداقل‌های موردنیاز برای ایمنی در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها را مطالعه نمایید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

تابلو متحرک عبور اطفال

تابلو متحرک یکی از تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس محسوب می‌شود که به صورت دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تابلو را می‌توانید در هنگام عبور و مرور دانش آموزان از خط عابر پیاده مشاهده نمایید. تابلو متحرک مانند تابلوی ثابت حاوی لوگو دانش آموزان است فقط نیاز به نصب ندارد و توسط گذربان مدرسه استفاده می‌شود. گذربان مدرسه یکی از افراد شاغل در مدرسه می‌باشد که آموزش‌های لازم در مورد ایمنی را به طور کامل آموزش دیده است. این شخص به همراه تجهیزات ترافیکی مانند جلیقه، شبرنگ، راکت ایست و.. دانش آموزان را از خیابان‌ها عبور می‌دهد.

 

هزینه ساخت انواع تابلو و تجهیزات مورد نیاز برای حاشیه مدارس

در هزینه تابلوهای ترافیکی راهنمایی و رانندگی عوامل زیادی تاثیرگذار هستند. گاهی اوقات برخی از شرکت‌های تولید کننده در افزایش قیمت آن‌ها اثر گذارند. بنابراین بهتر است خرید آن را از شرکت‌های تحت نظر راهنمایی و رانندگی انجام دهید تا باکیفیت‌ترین تابلو را در اختیارتان بگذارند. برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه ساخت تابلوهای مورد نیاز برای ایمنی سازی حاشیه مدارس به شرح زیر است:

هزینه ساخت انواع تابلو و تجهیزات مورد نیاز برای حاشیه مدارس

 

  • سایز تابلو

اساسی‌ترین دلیل تفاوت قیمت تابلوهای ترافیکی، تفاوت در سایز آن‌ها است. این تابلوها در سایزهای مختلف طراحی می‌شوند لذا با توجه به سایز آن‌ها، میزان آهن به کار رفته تغییر کرده و قیمت نیز متفاوت خواهد بود.

 

  • نوع متریال به کار رفته

یکی از عوامل تاثیرگذار در ساخت تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس، نوع متریال به کار گرفته شده است. نوع متریال با توجه به نوع کاربری تابلو ترافیکی متفاوت می‌باشد. از آنجایی که برخی از تابلوها در حاشیه راه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و امکان سرقت آن‌ها وجود دارد، از ورق‌های ارزان قیمت استفاده می‌کنند. ورق گالوانیزه یکی از ورق‌های مورد استفاده در تابلوهای ترافیکی می‌باشد که قیمت بسیار مناسبی دارد. تابلوهای درون شهری به دلیل داشتن مرحله فریم دار کردن، نسبت به دیگر تابلوها از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

 

  • شکل تابلو

شکل تابلو از دلایل دیگری است که در هزینه ساخت تابلوهای ترافیکی اثر می‌گذارد. این تابلوها معمولاً به شکل مثلث طراحی می‌شوند لذا ابعاد آن‌ها در مقایسه با تابلوهای مستطیل شکل کمتر است. هر چقدر ابعاد کوچکتر باشد، برای ساخت به متریال کمتری نیاز پیدا خواهید کرد.

 

  • رنگ تابلو

تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس براساس رنگ به کار گرفته دارای قیمت متفاوتی هستند. رنگ الکترواستاتیک یکی از رنگ‌های مورد استفاده در تابلوهای ترافیکی است. از این رنگ در بیشتر تابلوهای ترافیکی استفاده می‌کنند. لذا همین امر سبب افزایش قیمت آن شده است.

 

جمع بندی

به طور کلی تابلوهای مورد نیاز برای ایمن سازی حاشیه مدارس به نوع افقی و عمودی تقسیم می‌شوند. در این مطلب هر کدام از آن‌ها را به طور جداگانه شرح دادیم. همانطور که مستحضر هستید تمام تابلوهای ذکر شده برای ایمن سازی حاشیه مدارس اهمیت دارند البته به شرطی که در مکان مناسب نصب شود. برای خرید این تابلوها می‌توانید شرکت قارتال که زیر نظر راهنمایی و رانندگی به فعالیت می‌پردازد را انتخاب نمایید. در این شرکت تمام تابلوها با قیمت بسیار مناسبی عرضه می‌شوند. آن‌ها در کنار قیمت مناسب، کیفیت بالا را در نظر می‌گیرند تا در اثر گرما، سرما و عوامل محیطی دچار صدمه نشوند.

 

سوالات متداول

1- هزینه ساخت تابلوهای ایمن سازی حاشیه مدارس چقدر است؟

امروزه تابلوهای ایمن سازی حاشیه مدارس را در انواع مختلف تولید می‌کنند. با توجه به نوع تابلو، قیمت آن نیز متغیر است. در مجموع رنگ و سایز تابلو، شکل تابلو و مواد اولیه ساخت تابلو هستند که هزینه‌های کلی برای ساخت چنین تابلوهایی را مشخص می‌کنند.

 

2- انواع تابلوهای حاشیه مدارس چیست؟

تابلوهای حاشیه مدارس در یک طبقه بندی کلی به دو نوع تابلوهای عمودی و افقی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این تابلوها خود نیز انواع مختلفی دارند.

 

3- تابلوهای عمودی چه تابلوهایی هستند؟

تابلوهای عمودی که در حاشیه مدارس نصب می‌شوند، در دو نوع ثابت و متحرک تولید شده‌اند. این تابلوها در معرض دید رانندگان و عابران قرار دارند.

 

4- تابلوهای افقی حاشیه مدارس چه تابلوهایی هستند؟

تابلوهای افقی همان تابلوها و نشانه‌هایی هستند که در کف جاده نمایان شده‌اند. سرعت گیرها و خط کشی‌های معابر این نوع از تابلوها را تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *