مجله قارتال

چرا جانمایی و نصب صحیح تابلوهای ترافیکی مهم است

اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی

اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی چقدر مهم است؟ تابلوهای ترافیکی، جزو مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که باید در خیابان‌ها و جاده‌ها نصب شوند. بیشتر تصادفات و حوادثی که در جاده‌ها رخ می‌دهد، به علت نبود تابلوها یا نصب نادرست آن‌ها است. به همین دلیل باید تابلوهای ترافیکی در مکان صحیح نصب شود و به‌گونه‌ای طراحی‌شده باشند تا از بروز حوادث ناگوار در جاده‌ها پیشگیری کنند. در این زمینه مدیران شهری و شهرداری باید توجه بسیار زیادی به نصب علائم ترافیکی داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی، در ادامه با قارتال همراه باشید.

سفارش انواع تابلو راهنمای مسیر

برای سفارش تولید تابلو با بهترین متریال و مناسب ترین قیمت بازار همین حالا تماس بگیرید.

ارسال رایگان تابلو

ارسال رایگان به سراسر کشور برای سفارش بالای 50 میلیون تومان

گارانتی محصول

2 سال گارانتی بی قید و شرط کیفیت تابلو های تولیدی شرکت قارتال

 

اهمیت نصب صحیح تابلو علائم ترافیکی در چیست؟

اهمیت نصب صحیح علائم ترافیکی، مربوط به برقراری امنیت درراه‌ها برای رانندگان است. درصورتی‌ که تابلو و علائم ایمنی در جاده‌ها به‌طور صحیح نصب نشده باشند، خطرات بسیار زیادی دارد. چراکه رانندگان نمی‌دانند که در مکان موردنظر خود با چه سرعتی حرکت کنند و چه زمانی توقف کنند. در حالت کلی رانندگان در لحظه متوجه نمی‌شوند که قرار است با چه شرایطی مواجه شوند و در این صورت، جان رانندگان و سرنشینان خودرو درخطر خواهد بود.

هدف اصلی از نصب تابلوهای ترافیکی این است که از تصادفات جلوگیری شود. به همین دلیل باید به‌گونه‌ای نصب شوند که رانندگان در کمترین زمان ممکن بتوانند به دستورهای داده‌شده پاسخ دهند. اطلاعات مهم مانند محدودیت‌های سرعت، زمان پیچیدن و غیره جزو اطلاعاتی هستند که باید از طریق تابلوهای ترافیکی به راننده منتقل شوند. هنگامی‌که از آن‌ها پیروی شود، احتمال بروز حوادث ناگوار کاهش پیدا می‌کند.

اهمیت نصب صحیح تابلو علائم ترافیکی در چیست؟

چه نوع علائم ترافیکی در جاده‌ها باید نصب شود؟

برای کنترل سرعت، توقف خودرو، دوربرگردان، موقعیت جغرافیایی، اطلاع از شرایط جاده و غیره از تابلوها و علائم ترافیکی استفاده می‌شود و این موضوع نشان دهنده اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی است. تابلوها را در انواع مدل‌های مختلف طراحی می‌کنند که به‌منظور های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. در تمامی جاده‌ها با توجه به شرایطی که بر آن‌ها حاکم است، از تابلوهای مختلف استفاده می‌کنند. انواع علائم ترافیکی موردنیاز برای جاده‌ها عبارت است از:

 • تابلوهای انتظامي: تابلو انتظامی مربوط به علائمی هستند که به‌ضرورت، ممنوعیت یا محدودیت رانندگی در جاده اشاره دارند. در حالت کلی ممکن است این تابلوها از نوع ممنوع کننده باشند. به‌غیراز ۲ مورد، تمامی تابلوهای انتظامی به‌صورت دایره‌ای طراحی‌شده‌اند. تابلوهای علامت ایست به شکل هشت‌گوشه و علامت رعایت حق تقدم به‌صورت مثلث متساوی‌الاضلاع طراحی می‌شوند.
 • تابلوهای اخطاری: تابلو اخطاری مربوط به خطراتی هستند که ممکن است راننده در طول مسیر خود با آن‌ها مواجه شود. علائمی همچون علامت پیچ، علامت تعیین جهت، تغییر سرعت، انحراف جاده، تقاطع خطوط راه‌آهن و غیره در دسته تابلوهای اخطاری قرار می‌گیرند.
 • تابلوهای اخباری: تابلوهای اخباری اطلاعاتی در مورد مسیر، مکان‌های اطراف، امکانات و غیره را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد. اکثر تابلوهای اخطاری به حالت مربع و مستطیل شکل طراحی می‌شوند.

قارتال برترین تولید کننده تابلو های ترافیکی

با کیفیت ترین مصالح

تنوع بالا

مشاوره فنی رایگان

کادر فنی مجرب

محصولات مرتبط

برای اطلاعات بیشتر روی تصاویر کلیک نمایید.

نکاتی در مورد تابلوهای ترافیکی

برای اینکه تابلوهای ترافیکی بتوانند وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهند، باید پیغام خود را به رانندگان برسانند. در این صورت باید تابلوها در مکان صحیح نصب‌شده باشند تا بتوانند پیام خود را به‌خوبی به رانندگان منتقل کنند. برای این منظور باید نکات مهم در مورد تابلوهای ترافیکی رعایت شود. برخی از این نکات اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی عبارت است از:

 • علائم ترافیکی باید در فاصله دید مناسب قرار داشته باشند تا به‌خوبی قابلیت خواندن داشته باشند.
 • محتوای نوشته‌شده بر روی تابلوهای ترافیکی، باید به‌صورت ساده طراحی‌شده باشد که قابلیت خوانایی آن بالا برود.
 • روشنایی و انعکاس دهندگی این تابلوها باید مؤثر باشد تا راننده بتواند به‌خوبی آن‌ها را ببیند.
 • از نکات مهم در مورد علائم ترافیکی، خوانا بودن آن‌ها است. اندازه حروفی که بر روی تابلوها استفاده‌شده است، باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی در معرض دید قرار بگیرد.
 • تا حد امکان پیغامی که باید به رانندگان منتقل شود، به‌صورت اختصاری بر روی تابلو درج‌شده باشد.
 • فاصله تابلو تا شرایط موردنظر، باید مناسب باشد تا راننده بتواند عکس‌العمل مناسب را از خود نشان دهد.
 • رنگ‌های به‌کاررفته در تابلوهای ترافیکی، باید متنوع و به‌گونه‌ای مفید به‌کاربرده شوند.
 • به رنگ و طرح زمینه تابلوها توجه داشته باشید که قابلیت خوانایی بسیار بالایی داشته باشند.
 • با توجه به انواع محدودیت‌هایی که ممکن است در شرایط محیطی رخ دهد، ارتفاع تابلو و فاصله آن باید به‌طور استاندارد تعیین شود.
 • دیدن تابلوهای ترافیکی در شب مانند روز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل روشنایی تابلوها و انعکاس دهندگی آن‌ها باید بالا باشد تا در شب هم قابلیت دید داشته باشند.
 • تمامی علائم و تابلوهای ترافیکی که در جاده‌ها نصب می‌شوند، باید قابلیت انعکاس دهندگی داشته باشند.

نکاتی در مورد تابلوهای ترافیکی

هزینه ساخت علائم و تابلوهای ترافیکی در قارتال چگونه است؟

شرکت قارتال یکی از برترین شرکت‌ها درزمینهٔ ساخت و طراحی انواع تابلوهای ترافیکی است. به‌گونه‌ای که توانسته است درزمینهٔ فروش تابلوهای ترافیکی به موفقیت‌های بسیار بالایی دست پیدا کند. شرکت قارتال با توجه به انواع محصولات باکیفیتی که تولید می‌کند، امروزه مصرف‌کنندگان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. قیمت‌های انواع تابلوها و علائم ترافیکی در شرکت قارتال بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه تر از سایر تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان این تابلوها است.

در شرکت قارتال اندازه تابلو، طراحی، نوع تابلو و غیره با توجه به شرایط مختلف به بهترین شکل ممکن طراحی می‌شود، همچنین تمامی استانداردهای لازم در طراحی این تابلوها رعایت می شود. تمامی عزیزان می‌توانند برای خرید تابلوهای ترافیکی با توجه به محدوده شهری و برون‌شهری به مجموعه قارتال مراجعه کنند. همچنین شما می‌توانید به سایت این شرکت مراجعه کرده و قیمت تمامی تابلوها و مشخصات آن‌ها را به‌خوبی مطالعه نمایید.

 

نکات مهم در مورد نصب صحیح علائم و تابلوهای ترافیکی

با توجه به اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی، باید به نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید تا از بروز انواع حوادث و خطرات جاده‌ای پیشگیری شود. برخی از نکات مهم در مورد نصب صحیح علائم و تابلوهای ترافیکی عبارت است از:

 • مکان نصب: برای اینکه راننده وقتی کافی برای خواندن علائم ترافیکی را داشته باشد، تابلوها باید در فاصله مناسب نصب‌شده باشند. این فاصله‌ها به میزان سرعت در جاده‌ها بستگی دارد. با توجه به اینکه تابلوهای ترافیکی پیام‌های خاصی را به رانندگان منتقل می‌کنند، باید از فاصله دور قابلیت خواندن داشته باشند و به‌هیچ‌عنوان توسط مانع پوشیده نشده باشند. معمولاً رانندگان به وجود تابلوهای ترافیکی در سمت راست عادت کرده‌اند؛ به همین دلیل باید این استاندارد رعایت شود. در پیچ هایی که متمایل به راست هستند، باید از علائم ترافیکی در سمت چپ شده باشد.
 • نحوه قرارگیری تابلو: در تمامی جاده‌ها، تابلوهای ترافیکی باید به گونه ای نصب شوند که نزدیک‌ترین لبه آن‌ها از آسفالت ۱۲۰ سانتی‌متر دور باشد. جاده‌هایی که شانه آن‌ها به حالت آسفالت شده است، تابلوها باید در فاصله حداقل ۷۵ سانتی‌متر قرار داده شوند. همچنین در سایر جاده‌های دیگر، تابلوهای ترافیکی باید به‌گونه‌ای قرار بگیرند که نزدیک‌ترین لبه آن‌ها باید ۷۵ سانتیمتر از جاده فاصله داشته باشد. در مکان‌هایی که شیب وجود دارد، تابلوها باید بر روی جداکننده وسط قرار بگیرد و این فاصله باید ۱۰۰ سانتی‌متر یا بیشتر باشد.
 • ارتفاع نصب تابلوها: لبه‌های پایان تابلوها باید ۱۵۰ سانتیمتر از بلندترین نقطه رو به بالا قرار بگیرد. در مکان‌هایی که ساختمان‌ها وجود دارند، تابلوها باید در ارتفاع بیشتر نصب شوند. در مکان‌هایی که تابلوها در پیاده‌روها نصب می‌شوند، باید راه برای عبور و مرور عابران پیاده در نظر گرفته شود. در حالت کلی ارتفاع تابلوها باید به‌گونه‌ای تنظیم شوند که از فاصله دور قابل‌تشخیص باشند.
 • جهت نصب تابلوها: در نواحی بین‌شهری امکان دارد که انعکاس نور رانندگان را اذیت کند؛ به همین دلیل تابلوهای ترافیکی باید به‌گونه‌ای نصب شوند که انعکاس آها کم باشد. در حالت کلی تابلوهای ترافیکی باید عمود بر خط ترافیک نصب گردند. البته استثناهایی هم وجود دارد که مربوط به ساعت توقف ممنوع هستند و در این صورت باید موازی جدول خیابان نصب گردند. برخی از تابلوهای ترافیکی که تابلو جهت نما جاده هستند، باید به سمتی که راهنمایی می‌کنند، توجیه شوند.

تابلویی که نشان‌دهنده پایان محدودیت سرعت هستند، باید در پایان طول آن قسمت از راه، نصب گردند. در حالت کلی تابلوها باید در نقاطی از مسیر قرار داده شوند که به‌راحتی در دید راننده قرار داشته باشند. برای اینکه تابلوهای محدودیت سرعت به‌خوبی نصب شوند، در ابتدا باید طول مسیر به‌خوبی بررسی شود سپس در مکان مناسب نصب گردند.

نکات مهم در مورد نصب صحیح علائم و تابلوهای ترافیکی

مزیت‌های مهم نصب صحیح تابلوهای ترافیکی

از اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی می توان به ارائه پیام های مهم به عابران پیاده و رانندگان اشاره کرد. در کل می‌توان گفت که این علائم و تابلوها به‌عنوان یک نوع راهنما عمل می‌کنند که نظم و امنیت را در سطح جاده‌ها برقرار کرده، همچنین تصادفات و حوادث ناگوار را کاهش می‌دهند. به همین دلیل استفاده از تابلوهای ترافیکی در جاده‌ها مزیت‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت است از:

 • افزایش امنیت سرنشینان خودرو: تابلوهای ترافیکی در کل کشور به یک صورت طراحی می‌شوند تا افراد در نقاط مختلف با مشاهده کردن آن‌ها دچار سردرگمی نشوند. درصورتی‌که این علائم در جاده‌ها نصب نشده باشند، معمولاً پیدا کردن مسیر برای رانندگان سخت خواهد بود یا اینکه تشخیص سرعت مجاز در هر نوع جاده برای رانندگان کار آسانی نخواهد بود. درنتیجه ممکن است در اثر این عوامل خطرات و انواع تصادفات مختلف پیش بیاید. وجود تابلوهای ترافیکی در جاده‌ها بسیار مهم است و یکی از مزیت بسیار مهم آن‌ها این است که امنیت سرنشینان در این صورت به‌طور کامل تأمین می‌شود.
 • راهنمای مسیر: تابلو راهنما مسیر که در جاده‌ها نصب می‌شوند، مسیر را به‌خوبی به رانندگان نشان می‌دهند. درصورتی‌که هر یک از این تابلوها در جاده وجود نداشته باشند، ممکن است جاده برای رانندگان ناآشنا باشد و نتواند مسیر و مقصد خود را به‌خوبی پیدا کند. اما باوجود علائم و تابلوهای ترافیکی، رانندگان می‌توانند در کمترین زمان ممکن مقصد خود را پیدا کنند.
 • کاهش ترافیک: انواع تابلوهای که در جاده‌ها نصب می‌شوند، از توقف های نامناسب، پیچیدن‌های اشتباه و غیره پیشگیری می‌کنند. در این صورت آشفتگی در جاده ایجاد نشده و از بروز ترافیک در سطح جاده پیشگیری خواهد شد.
 • کمک به عابر پیاده و دوچرخه‌سوار: تابلوهای ترافیکی علاوه بر این‌که به‌عنوان راهنما برای رانندگان به کار می‌روند، معمولاً کمک بسیار زیادی به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران هم می‌کنند. در این مواقع عابران پیاده و دوچرخه‌سواران باراهنمایی گرفتن از تابلوها، می‌توانند مسیر خود را با دقت بیشتری پیدا کنند.
 • هشدار در مورد شرایط خطرناک: جاده‌ها ممکن است دارای پیچ‌وخم‌های زیاد باشند. همچنین برخی از نقاط در جاده‌ها، امکان یخ‌زدگی زیادی دارند. در این صورت تابلوهایی را نصب می‌کنند که به رانندگان هشدار دهند تا با شرایط ایمن تر و آماده‌تری با محیط مواجه شوند و از بروز حوادث ناگوار پیشگیری کنند.

مزیت‌های مهم نصب صحیح تابلوهای ترافیکی

نحوه خرید علائم و تابلوهای راهنمایی رانندگی

امروز شرکت‌های تابلوها و علائم راهنما رانندگی را تولید کرده و به بازار مصرف عرضه می‌کنند که از کیفیت خاصی برخوردار هستند. توجه داشته باشید که شما برای خرید این تابلوها، باید به مراکز و شرکت‌های معتبر مراجعه کنید تا محصول باکیفیت را در اختیار شما قرار دهند. هنگامی‌که تابلوها و علائم رانندگی از کیفیت بالایی برخوردار باشند، در هنگام استفاده دچار پوسیدگی، زنگ‌زدگی و خرابی نمی‌شوند.

شما برای خرید تابلوهای راهنمایی رانندگی، می‌توانید با شرکت قارتال در ارتباط باشید. تمامی تابلوهایی که در این شرکت تولید می‌شوند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و با استفاده از مواد کاملاً مرغوب ساخته می‌شوند. شما می‌توانید به سایت شرکت مراجعه کرده و با مشاهده تابلوهای مختلف، محصول موردنیاز خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن به تابلوهای خریداری‌شده خود دسترسی داشته باشید.

نحوه خرید علائم و تابلوهای راهنمایی رانندگی

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در سطح جاده‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند، انواع تابلوها و علائم رانندگی هستند. به‌گونه‌ای که عدم وجود این تابلوها در سطح جاده، ممکن است انواع تصادفات و حوادث ناگوار را ایجاد کند. اهمیت نصب صحیح علائم ترافیکی بسیار زیاد است به‌گونه‌ای که اگر درست نشده باشند، ممکن است رانندگان پیام موردنظر را به‌موقع دریافت نکرده و با مشکلات متعددی در سطح جاده مواجه گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *