مجله قارتال

هزینه ساخت سوله در سال 1403

هزینه ساخت سوله

ساخت سوله یکی از قدیمی‌ترین صنایعی است که امروزه نیز کاربردهای فراوانی دارد. همان طور که همه ما می‌دانیم، قبل از ساخت سوله باید برآوردی از قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 انجام شود. این برآورد جهت گیری‌ها را مشخص می‌کند و نوع سوله را نیز معین می‌سازد. پس از اهمیت بالایی برخوردار است. چنانچه قبل از ساخت سوله قیمت سوله در سال 1403 را برآورد کنید، در این زمینه موفق‌تر عمل خواهید کرد. در ادامه می‌خواهیم در مورد این هزینه‌ها بیشتر بدانیم.

ساخت سوله در سال 1403

همه ما می‌دانیم که سوله‌ها چه‌ کاربردی دارند و چگونه به وجود می‌آیند. قیمت هر متر مربع سوله در سال ۱۴۰3 نیز بر اساس نوع سوله و کاربرد آن مشخص می‌شود. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید سریع به یک عدد از برآورد هزینه ساخت هر مترمربع سوله در سال 1403 برسید این عدد به صورت تقریبی برابر با  2.000.000 الی 3.000.000 تومان برای هر مترمربع زمین شما است. ولی اگر شما به دنبال کاهش هزینه ساخت سوله خود، برآورد دقیق و مهندسی از هزینه های ساخت و دغدغه حفظ پول و ارزشمند کردن سرمایه گذاری خود هستید بنابراین پیشنهاد میکنیم تا انتها راهنمایی ها و مطالبی را که در این مقاله بیان می شود را دنبال نمایید و اگر هنوز سوال و یا ابهامی داشتید می توانید از راه های مختلف ارتباطی با ما در میان بگذارید. برای این که سوله‌ای ساخته شود، مراحل زیر طی خواهند شد:

1. دریافت مجوز

در مرحله اول باید مجوزهای لازم برای ساخت سوله اخذ شود. ابتدا نوع ‌کاربری سوله را مشخص نمایید تا بدانید در زیر مجموعه کدام وزارت خانه قرار می‌گیرید. سپس با ایجاد شرایط مجوزها را دریافت کنید. با توجه به اینکه شهرک های صنعتی تمامی زیر ساخت های مورد نیاز اعم از برق، گاز، آب،تلفن فاضلاب،مجوز های محیط زیست را تامین کرده و هزینه های مربوطه بین کل واحد های تولیدی تقسیم می شود و قسمتی از این هزینه ها توسط دولت تامین بودجه میگردد بنابراین بررسی خرید و راه اندازی کسب و کار در داخل شهرک های صنعتی به عنوان گزینه مناسب پیشنهاد میگردد. همچنین طبق قانون کشور واحد های تولیدی مستقر و بهره برداری شده در برخی از شهرک های صنعتی با توجه به شرایط تشویقی جهت توسعه اقتصادی منطقه و به کارگیری نیرو های کار تا چند سال از مالیات عملکرد معاف خواهند بود. جهت اطلاع دقیق توصیه میگردد در این موضوع با افراد مجرب مشورت نمایید.هزینه این مرحله مربوط به مراجعه به ادارات مختلف در چند روز می باشد بنابراین چندان قابل توجه نبوده و در محاسبات در نظر نمی گیریم. 

2. زمین سوله

در مرحله دوم باید زمین سوله را انتخاب نمایید. اگر زمین سوله را قبلا خریداری کرده باشید، قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 نسبتا کمتر خواهد شد. اگر هم هنوز خریداری نکرده اید می توانید بر اساس بودجه ای که دارید و کسب و کاری که میخواهید راه اندازی کنید نسبت به انتخاب زمین سوله اقدام نمایید. توصیه میگردد برای انتخاب زمین خود به شرکت شهرک های صنعتی مرکز استان خود مراجعه کرده و پس از دریافت قیمت، امکانات و آماده بودن زیرساخت های مورد نیاز و همچنین تطبیق زون کاری با کسب و کار مورد نظرتان در شهرک های صنعتی استان بررسی های لازم را به عمل آورید.در صورتی که زیرساخت های مورد نیاز و مجوزهای محیط زیستی رو فراهم شده باشد، قیمت زمین کارگاهی و صنعتی در داخل شهرک های صنعتی پایین تر بوده و به صورت اقساطی نیز زمین را واگذار می نمایند که می تواند در بودجه بندی شما برای تکمیل و ساخت سوله کمک کند.با توجه بر اینکه هزینه خرید زمین در تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و سایر مراکز استان ها و شهرها متفاوت بوده و اینکه زمین مورد نظر در اطرف شهر بوده و یا در داخل شهرک های صنعتی است می تواند در قیمت تاثیر بگذارد بنابراین هزینه خرید زمین در قیمت اعلامی برای ساخت سوله و تکمیل آن قابل ذکر و پیش بینی نمی باشد. 

ساخت سوله

چرا شرکت قارتال را برای ساخت سوله و سازه فلزی انتخاب کنیم؟

 • استفاده از مصالح با کیفیت
 • دقت در طراحی قطعات سوله
 • ارائه شیت آزمایشگاهی جوش
 • ساخت و نصب به موقع سوله مطابق قرارداد
 • قیمت مناسب نسبت به سایر همکاران
 • تهیه سازه سوله مطابق با نقشه ارائه شده
 • استفاده از دستگاههای استاندارد برای برش، سوراخ کاری و جوش
 • سر لوحه قرار دادن شعار حق با مشتری است و اخذ نقطه نظرات مشتری و در نهایت جلب رضایت ایشان.

 

3. طراحی سوله 

طراحی و محاسبات دقیق در جهت بهینه کردن مصرف فولاد در سازه فلزی سوله، حفظ مقاومت و مستحکم سازه در برابر برف، باد، زلزله و نیروهای وارده به سازه از سمت جرثقیل سقفی و سایر مواردی که باید در طراحی مطابق با آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته شود نشان از اهمیت این مرحله از کار را دارد. چرا که اگر طراحی سازه فلزی سوله توسط شرکت و مهندسین متخصص و با تجربه صورت گیرد می تواند علاوه بر تامین مواردی که ذکر شد در کاهش هزینه های ساخت و تمام شده سوله در هر مترمربع تاثیر به سزایی داشته و در نهایت با بهینه کردن مصرف بودجه باعث ارزشمند تر شدن سرمایه گذاری شما گردد. بنابراین توصیه اکید میگردد جهت کاهش هزینه ها و آرامش خاطر از بابت سرمایه خود در انتخاب مهندس طراح و یا شرکت سازنده سوله خود که کار طراحی نقشه نیز بر عهده ایشان گذاشته اید دقت و بررسی بیشتری به عمل آورید. 

 نکته مفیدی که در مورد طراحی مهم هست اطلاع از این که امکان دارد وزن سوله طراحی شده برای زمین شما توسط دو مهندس طراح مختلف که نقشه و دفترچه محاسبه تاییدیه های لازم را نیز از سازمان نظام مهندسی اخذ کرده اند در وزن نهایی تفاوت های قابل توجهی داشته باشند. و این تفاوت لزوما نه از بابت استحکام بالای یکی و ضعیف بودن مقاومت سازه دیگری می باشد بلکه ناشی از تجربه، مهارت، اختصاص وقت و زمان مناسب برای طراحی و استفاده و به کارگیری درست و صحیح از ظرفیت علم مهندسی در جهت طراحی و برآورده کردن نیاز مشتری به صورت بهینه ترین حالت ممکن از لحاظ اقتصادی و سازه ای می باشد.

طراحی سوله

طراحی سوله سبک و مقاوم

مهندسین متخصص و مجرب  ما جهت راهنمایی و ارائه مشاوره های رایگان در زمینه طراحی سوله آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان بوده و می توانید از طریق تماس با ما در ارتباط باشید.

 

هزینه طراحی برای هر مترمربع سوله برای سطح زیربنای کل کارگاه و یا ساختمان در نظر گرفته می شود و با احتساب هزینه های مربوط به سازمان نظام مهندسی مطابق تعرفه سازمان نظام مهندسی در حدود 30 هزار تومان می باشد.همان طوری که شما کارآفرین عزیز نیز میدانید اگر صرف این هزینه منجر به طراحی درست و مقرون به صرفه ای شود قابل قبول می باشد. با این حال شرکت قارتال در جهت جلب رضایت هرچه بیشتر مشتری های خود در صورت انعقاد قرارداد طراحی و ساخت سوله علاوه بر طراحی سوله اقتصادی و مستحکم، هزینه طراحی سوله مشتریان عزیز خود را با قیمتی ویژه محاسبه می نماید.

4. اجرای فونداسیون 

در این مرحله شما باید خاکبرداری و فوندانسیون سوله را انجام دهید. این فوندانسیون باید با توجه به شرایط جغرافیایی و میزان فشاری که به سوله وارد می‌شود و در طراحی نقشه در نظر گرفته شده انجام گیرد. همچنین در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله صفر تا 100 ساخت سوله اطلاعات بیشتری در مورد مراحل اجرایی ساخت سوله کسب کنید.

هزینه پی کنی، اجرای سنگ لاشه، آرماتوربندی و بتن ریزی برای تکمیل فونداسیون سوله برای هر مترمربع در حدود 950 هزار تومان می باشد. البته در برخی از مدل های سوله سبک خرپایی روش اجرای فونداسیون برای پایداری بیشتر سازه متفاوت تر بوده بنابراین هزینه فونداسیون از قیمت ذکر شده بالاتر خواهد بود.

5. ساخت سوله

حال پس از طراحی و اخذ مجوز های شروع ساخت، مراحل عملیاتی ساخت سوله آغاز می‌شود. مهمترین نکته در این مرحله انتخاب سازنده سوله معتبر می باشد. برخی از نکات مهمی که برای انتخاب سازنده و شرکت سوله سازی خود باید مورد توجه قرار دهید ذکر میکنیم:

 • از چه نوع ورق فولادی برای ساخت سوله شما استفاده می شود:  استاندارد ورق مصرفی در قیمت تمام شده سوله و هم در کیفیت و حفظ سرمایه گذاری بزرگ شما تاثیر زیادی دارد. چرا که اگر از ورق کیفیت پایین و غیر استاندارد استفاده شود علاوه بر اینکه جوش پذیری ورق پایین بوده و امکان شکنندگی و ترک برداشتن آن محتمل است، سازه تولید شده آن استحکام و مقاومت مورد نیاز را نخواهد داشت و احتمال دارد سوله در برابر تنش، خمش، کرنش و بار و نیروهای وارده از سمت برف و باد و بارهای مرده و سایر موارد فنی دیگر، دچار آسیب و مشکل گردد.لزوما این نقص به سرعت خود را نشان نداده و شاید تا سالیان سال که سازه در برابر نیرو های  وارد شده از سمت طوفان، زلزله و برف سنگین قرار نگیرد دارای پایداری مناسبی باشد ولی در هر زمان که این نیروها به صورت بحرانی و خطرناک به سازه وارد شوند در صورت کیفیت پایین ورق مصرفی و کیفیت تولید با مخاطرات بزرگی روبرو گردند. استفاده از ورق استاندارد موضوعی است که در حفظ و بیمه کردن سرمایه گذاری شما تاثیر مستقیم و مهمی خواهد داشت.

ساخت سوله
 • مهارت مهندسی در ساخت سوله و حفظ کیفیت در تولید: ساخت سوله سبک و یا سنگین هر دو برای اینکه به صورت استاندارد، مقاوم و بهینه ساخته شود نیازمند مهارت، تجربه و تخصص مهندسی در امر طراحی و شاپ دراوینگ بوده و در بخش تولید نیز دارا بودن مهارت و تجربه فنی در برشکاری، مونتاژ کاری و جوشکاری همگی از ملزومات این صنعت است. بازرسی چشمی جوش و در صورت نیاز تست جوش با مایعات نافذ و تست آلتراسونیک، کنترل فرایند های پاکسازی و چربی زدایی قبل از رنگ آمیزی سازه سوله همگی مهم و در کیفیت سوله تولید شده به صورت مستقیم دخیل هستند.

در صورتی که قبل از شروع ساخت، نقشه طراحی و تایید شده سوله توسط تیم مهندسی شرکت سازنده به صورت دقیق آنالیز و تمامی جوانب فرایند ساخت پیش بینی و برنامه ریزی گردد نتیجه آن تولید سوله ای است که دارای اعوجاج در جان ورق، تاب و کج بودن در ستون و تیرها (رواداری مجاز)، عدم اتصال پلیت ها و باقی مانده فاصله بین آن ها به هم نبوده و از لحاظ جوش نیز دارای پیوستگی کامل، رعایت سایز، بعد، عمق و زاویه  پخ استاندارد بوده و باعث تضمین و حفظ سرمایه گذاری مشتریان عزیز در سوله و کسب و کار خود میگردد.این مرحله همیشه جزو با اهمیت ترین و مهم ترین مسئله شرکت ما بوده و همیشه تمام سعی و تلاش ما استفاده از تیم مهندسی با تجربه، متخصص و متعهد در بخش تولید بوده و خواهد بود.

 • مدت زمان ساخت سوله و تحویل: تولید و ساخت سوله امری سفارشی و اختصاصی برای مشتری می باشد. بنابراین امکان تولید و دپو در انبار ممکن نمی باشد. و با توجه به اینکه برای ساخت قطعات سوله که بزرگ می باشند لذا ساخت و تحویل فوری با سایر محصولات صنعتی متفاوت است. زمان ساخت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از جمله ظرفیت تولید شرکت سازنده سوله و تعداد کارهای در دست اجرا و ساخت و قرارداد های دیگری که با مشتری ها منعقد شده و  هنوز به دلیل تکمیل ظرفیت خط تولید به مرحله ساخت وارد نشده است. لذا اگر برای شما مدت زمان تحویل سوله به دلایل مختلف از جمله انتقال از مستجر بودن، آغاز فروش و بازگشت سرمایه گذاری و پرداخت اقساط وام سررسید نشده، افزایش ظرفیت تولید کارخانه فعلی و پاسخگو بودن به درخواست های مشتری و بازار، رقابت در بازار نوظهور و جدید که در صورت شروع تولید سریع جلودار بازار خواهید بود و رقبا توان رقابت با شما را نخواهند داشت و سایر عوامل و دلایل مهم دیگری که خود بهتر از همه می دانید. بنابراین انتخاب شرکت سازنده سوله ای که با حفظ کیفیت ساخت در تحویل سوله شما وفا بر عهد داشته و خوش قول باشد بسیار مهم و حیاتی بوده و در کاهش هزینه ساخت سوله شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. چرا که در صورت تاخیر چند ماه در تحویل سوله شما دچار خسارات و هزینه های مالی سنگینی به دلیل مواردی که ذکر شد خواهید گردید. بنابراین بررسی سابقه تحویل به موقع سوله، ظرفیت تولید واحد، بررسی اینکه شرکت سازنده برای اینکه تمام مشتری ها را جذب نمایید قرارداد های بیش از ظرفیت تولید خود بسته و در عمل هر سفارشی را با تاخیرهای چند ماهه و پس از اخذ تمام طلب و انجام صورتجلسه مبنی بر عدم مطالبه خسارت تاخیر در تحویل می نمایید یا خیر مهم و کلیدی می باشد. ظرفیت تولیدی شرکت سوله قارتال به صورت ماهانه 100 تن می باشد. و خط مشی کاری شرکت ما سفارش گیری همزمان فقط یک پروژه بوده تا علاوه بر حفظ کیفیت کار در وفا به عهد خود در تحویل به موقع کار سربلند باشیم. همچنین در ابتدای کار برای مشتریان عزیز خود با صداقت کامل حتی اگر به قیمت از دست دادن مشتری و سفارش نیز باشد مدت زمان ساخت و تحویل را با تخمین نزدیک به واقعیت اعلام و تصمیم نهایی جهت انعقاد قرارداد را بر عهده مشتری عزیز خود می سپاریم.
 • قیمت ساخت سوله و فروش سوله: مصرف آهن آلات به صورت تقریبی در هر مترمربع سوله سبک خرپایی بین 25 الی 35 کیلوگرم می باشد و برای هر مترمربع سوله صنعتی یا همان سوله تیرورقی حدودا بین 40 الی 55 کیلوگرم می باشد. با در نظر گرفتن قیمت ورق فولاد مبارکه که در تاریخ اواخر اسفندماه 1402 در حدود 50 هزار تومان است قیمت فقط آهن آلات مصرفی با کیفیت و درجه یک در هر مترمربع سوله سبک از 1 میلیون و 200 هزار تومان الی 1 میلیون و 800 هزار تومان است. و هزینه آهن آلات مصرفی برای سوله تیر ورقی در محدوده 2 میلیون تومان الی 2 میلیون و 800 هزار تومان می باشد. ولی برای ساخت سوله علاوه بر خرید فولاد باید هزینه ساخت آن را نیز لحاظ کرد. بنابراین، دستمزد ساخت سوله سبک برای هر کیلو در حدود 20 هزار تومان و دستمزد ساخت سوله تیرورقی برای هر کیلوگرم در حدود 15 هزار تومان به صورت تقریبی می توان در نظر گرفت. در نتیجه هزینه ساخت و فروش هر مترمربع سوله با تامین ورق فولاد مبارکه در بازه 2.3 میلیون تومان الی 3 میلیون تومان می باشد.

در این مرحله نکاتی رو که برای انتخاب و تعیین صلاحیت سازنده سوله در جهت کاهش هزینه و مدیریت سرمایه گذاری شما نیاز بود توضیح داده شد. بنابراین توصیه میگردد در انتخاب پیمانکار در کنار استعلام و آنالیز قیمت توانایی در طراحی بهینه سازه مطابق با استاندارد ملی ساختمان، کیفیت ورق مصرفی و به کارگیری روش های مهندسی در تولید، خوشنامی در عمل به تعهدات نیز ملاک بررسی و انتخاب شما عزیزان قرار گیرد. در ادامه موارد دیگر که در جهت برآورد هزینه ساخت سوله دخیل و مهم می باشند رو با هم بررسی می کنیم.

برخی از نمونه کارها

6. حمل اجزای سوله

در مرحله بعد ابتدا باید اجزای سوله به زمین سوله حمل شوند، سپس ستون‌های سوله در زمین سوله احداث شوند و در آخر سایر قطعات سوله نیز نصب شوند.

حمل اجزای سوله

7. ساخت ساختمان سوله

در این مرحله نوبت به انجام عملیات ساختمانی سوله می‌رسد. نصب سقف سوله و جرثقیل‌های سقفی در این مرحله انجام می‌شود.

ساخت ساختمان سوله

8. آماده سازی امکانات

حال باید امکانات و تجهیزات سوله آماده سازی شوند. امکاناتی نظیر آب، برق، تلفن و ‌مواردی از این قبیل با توجه به نوع سوله در آن قرار می‌گیرند. تجهیزات مختلف گرمایشی و سرمایشی نیز بر روی سوله نصب می‌شوند.

9. بهره برداری

در مرحله آخر سوله به بهره برداری می‌رسد. هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال تا حد زیادی به هزینه‌های صرف شده در این مراحل وابستگی دارد.

هزینه ساخت سوله در سال 1403

قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرده است. همان طور که گفتیم از سوله‌ها کاربردهای زیادی انتظار می‌رود. برای تمامی مجریانی که می‌خواهند سوله‌ای را بسازند مهم است که قیمت سوله در سال 1403 چه میزان است. دلیلش هم واضح است.‌ سوله‌ها سازه‌هایی مقاوم و قدرتمند هستند. از سوی دیگر، ساخت این سازه‌ها یکی از اصلی‌ترین نیاز در هر صنعتی است و نمی‌توان آن‌ها را نادیده‌ گرفت.

افرادی که قرار است سوله‌ای را احداث کنند، ابتدا باید نوع سوله را مشخص کنند. سپس زیر نظر شرکت‌های تولیدی منصف سوله سازی خود را پیش ببرند. در این صورت نه تنها سوله‌ای باکیفیت را خواهید ساخت بلکه قیمت تمام شده سوله در هر متر مربع نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

هزینه ساخت سوله در 1402

هزینه هر متر مربع سوله در سال 1403

برای آن که برآورد دقیقی از قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 به دست بیاید، باید چند فاکتور مهم در نظر گرفته شود. این که سوله چه نوع سوله‌ای است، این که جرثقیل دارد یا نه، این که محل احداث آن چگونه است و مواردی از این قبیل همگی می‌توانند در هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال تاثیر بگذارند.

نوع کاربری سوله

نکته مهمی که در این زمینه‌ وجود دارد این است که شما از همان ابتدا نوع‌ کاربری سوله را مشخص نمایید. با تعیین نوع کاربری سوله، نوع مصالحی که در ساخت سوله به کار گرفته می‌شوند هم مشخص خواهند شد. بنابراین می‌توان تا حدودی قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 را به دست آورد.

نوسانات قیمت آهن و فولاد

نکته دیگر این است که نوسانات قیمت آهن، فولاد و مواردی از این قبیل را مورد توجه قرار دهید. ارزش پولی متریال‌هایی که در ساخت سوله به کار گرفته می‌شوند در چند سال اخیر تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.‌

افزایش قیمت ارز

با افزایش قیمت ارز، قیمت تمام شده فولاد نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل باید بهترین زمان برای ساخت سوله را بیابید تا بتوانید قیمت سوله در سال 1403 را پایین‌تر بیاورید.

تغییرات اقتصادی

قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 با توجه به تغییرات اقتصادی، تغییر چشمگیری داشته است. مصالح و مواد اولیه‌ای که برای ساخت و تولید انواع سوله سبک، سنگین و یو بی ام مورد استفاده قرار می‌گیرند، به میزان قابل توجهی رشد کرده‌اند. از این رو بهتر است هر چه سریعتر سوله سازی انجام شود چرا که در سال آینده نیز این قیمت‌ها افزایش پیدا خواهند کرد.

قیمت ساخت هر مترمربع سوله در سال 1402

خرید سوله های دست دوم

لازم به ذکر است که خرید سوله‌های دست دوم می‌تواند هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال 1403 را کاهش دهد ولی سوله دست دوم هم دارای معایب زیادی می باشد که با دانستن آن ها شاید از خرید سوله دست دوم و سرمایه گذاری در آن منصرف گردید. شما می‌توانید استعلام‌ گیری قیمت سوله را به کمک مشاورین قارتال انجام دهید.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت سوله

قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 با توجه به یک سری عوامل مختلف تغییر پیدا می‌کند. اگر بخواهیم میانگینی از هزینه‌های ساخت سوله را به دست بیاوریم، باید به چهار عنصر اساسی قیمت گذاری سوله توجه داشته باشیم:

محل احداث سوله

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت سوله در سال 1403 این است که سوله در کدام محل احداث می‌شود. به هر میزان که محل احداث سوله از کارخانه تولید سوله دورتر باشد، هزینه‌های حمل و نقل افزایش خواهند یافت. افزون بر آن جنس و میزان تراکم خاکی که در این محل وجود دارد نیز مهم است. اگر محل ساخت سوله در مناطق شیب دار باشد، قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین اگر محل احداث سوله بر روی خاکی سست استوار شده باشد، ابتدا باید این خاک مقاوم شود. این امر نیز هزینه‌های زیادی را در پی دارد. به همین دلیل محل احداث سوله را از مهم‌ترین عوامل در قیمت سوله در سال 1403 می‌دانند.

متریال مصرفی در ساخت سوله

عامل مهم دیگر که قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 را تحت تاثیر قرار می‌دهد، متریالی است که در ساخت سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. این که کارفرما چه نوع ورقی را برای ساخت سوله انتخاب می‌کند مهم است. سوله‌های سبک نسبت به سایر سوله‌ها از قیمتی مناسب برخوردار شده‌اند. به هر میزان که مصرف ورق و آهن آلات سوله افزایش پیدا کنند، به همان میزان قیمت ساخت سوله نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

کاربری سوله

اگر می‌خواهید هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال 1403 را به طور دقیق مشخص کنید، کاربری سوله را از یاد نبرید. کاربری سوله نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت سوله است. برای برخی کاربردها باید نوع خاصی از سوله را احداث کرد. بنابراین قیمت سوله نیز تغییر پیدا می‌کند.

متراژ و مساحت ساخت سوله و مواد مصرفی

امروزه برای ساخت سوله از سیم‌های جوش، پیچ، ورق، مهره و … استفاده می‌شود. بر اساس کاربرد سوله، ابعاد و ارتفاع آن را مشخص می‌کنند. بدیهی است که به هر میزان که ابعاد سوله افزایش پیدا کند، متریال مصرفی بیشتر شده و قیمت بالاتر می‌رود. سوله‌های کوچک سریعا ساخته می‌شوند. بنابراین با هزینه‌هایی مناسب روی کار می‌آیند.

ما تمرکزمان بر آینده است

ما وقت خود را صرف درک اهداف اساسی در مورد ساختمان می کنیم. سوله به چه منظوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

برای افزایش ظرفیت تولید؟ یا برای انبار کردن محصولات؟

پس از درک این موضوع، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که راه حل ما اهداف تجاری شما را برآورده خواهد کرد. ما ایده هایی را ارائه خواهیم داد که عملکرد فعلی ساختار را بهبود بخشیده و همچنین اصلاحاتی را که می توانید در آینده ایجاد کنید، گسترش دهد.

نقشه ها قبلاً طراحی شده اند؟ نقشه ها و نقشه های موجود را تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهاد های خود را جهت اقتصادی کردن و افزایش کارایی آن اعلام می کنیم. 

همچنین به شما اطمینان خواهیم داد که هر ایده و خواسته ای دارید قابل دستیابی است.

مهندسین طراح ما می توانند این ایده را عملی کرده و برای اطمینان از طراحی مناسب ساختمان، نقشه های معماری، نقشه های فونداسیون و سازه  را تهیه و تاییدیه های مورد نیاز را اخذ نمایند.

موردی که کاملاً متناسب با نیازهای شما باشد.

جدول مقایسه، برآورد ساخت صفر تا 100

هر متر مربع انواع سوله در فروردین ماه 1403

شرح

سوله سبک تمام خرپایی

(به ازای هر مترمربع)

سوله سبک نیمه خرپایی

(به ازای هر مترمربع)

سوله صنعتی تیرورقی

(به ازای هر مترمربع)

خرید زمین

-

-

-

طراحی نقشه

مطابق تعرفه نظام مهندسی

مطابق تعرفه نظام مهندسی

مطابق تعرفه نظام مهندسی

اجرای پی کنی تا فونداسیون

850.000 تومان

700.000 تومان

450.000 تومان

ساخت و نصب سازه فلزی

1.700.000 تومان

2.300.000 تومان

2.800.000 تومان

پوشش سقف (ساندویچ پانل یکطرفه)

700.000 تومان

700.000 تومان

700.000 تومان

دیوار چینی با بلوک سیمانی

300.000 تومان

300.000 تومان

300.000 تومان

کف سازی، سیمانکاری و نما

450.000 تومان

450.000 تومان

450.000 تومان

ساختمان اداری نیم طبقه

قابل اجرا نیست

قابل اجرا می باشد

قابل اجرا می باشد

هزینه ترانس برق و انشعابات برق، گاز و تاسیسات برقی

850.000 تومان

850.000 تومان

850.000 تومان

سایر هزینه ها جهت تکمیل

750.000 تومان

750.000 تومان

750.000 تومان

جمع هزینه در هر مترمربع زمین

5.600.000 تومان

6.050.000 تومان

6.300.000 تومان

آیا نیاز به مشاوره رایگان دارید؟

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

عضویت در خبرنامه

هزینه ساخت هر مترمربع سوله در سال 1403

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 با 2.000.000  تومان آغاز شده و تا 3.000.000  تومان ادامه پیدا می‌کند.(حدود 35 الی 50$ برای هر مترمربع)، توجه داشته باشید که این ارقام، ارقام دقیقی نیستند و به طور حدودی محاسبه شده‌اند. قیمت نهایی و دقیق سوله زمانی مشخص می‌شود که مهندسین سازه، از ابعاد زمین و نوع کاربری سوله شما اطلاع یافته تا بر اساس آن بهترین و مقرون به صرفه ترین سوله را برای شما عزیزان پیشنهاد نمایند.

تاثیر وزن سوله در قیمت آن

تاثیر وزن سوله در قیمت آن

دیگر تا کنون همه ما می‌دانیم که با بالا رفتن متراژ سوله، وزن آن نیز بیشتر می‌شود. با افزایش وزن هم قیمت سوله سازی متحول شده و بیشتر می‌شود. در این میان عواملی وجود دارند که بر روی تعیین وزن سوله و در نهایت تعیین قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 تاثیر می‌گذارند. میزان عرض دهانه سوله اولین عامل است. عرض دهانه سوله زمانی که افزایش پیدا کند، اسکلت سوله بزرگتر می‌شود و قیمت آن نیز افزایش ‌پیدا می‌کند.

عامل دیگر ارتفاع سوله است. افزایش ارتفاع سوله به افزایش میزان ستون‌ها در ساختار سوله است. بنابراین وزن سوله نیز افزایش پیدا می‌کند. با افزایش یافتن میزان ارتفاع سوله، بادگیری آن بیشتر شده و ‌وزن بالاتر می‌رود. طول سالن سوله و بار برف در منطقه‌ای که سوله احداث شده است نیز می‌تواند هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال 1403 را دستخوش تغییر کند. آنچه‌ که‌ مهم است، انتخاب تولید کننده‌ای باتجربه در این زمینه است.

سخن آخر

ما در این مطلب در مورد قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 و پارامترهای موثر بر آن با شما صحبت کردیم. فاکتورهایی مثل مساحت سوله، متریال مصرفی در ساخت سوله، ابعاد آن و … می‌توانند قیمت نهایی سوله را متحول کنند‌. در کل در زمان اجرای سوله امکان بالا رفتن یا کاهش هزینه‌ها وجود دارد. شما باید از قیمت روز آهن آلات و قیمت لحظه‌ای ارز مطلع باشید تا هزینه‌های احتمالی سوله را برآورد کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید 

اگر سوال و یا نظری دارید با کمال میل خوشحال خواهیم شد در قسمت نظرات، شنونده و جوابگوی سوالات و دیدگاه های ارزشمند شما دوستان عزیز باشیم.

درباره مشتری مداری سوله قارتال

ما به مشتری مداری خود می بالیم. همه تلاش خود را انجام می دهیم تا یک تجربه عالی برای شما به ارمغان بیاوریم.

ما می خواهیم کل روند ساخت سوله را برای شما لذت بخش کنیم و تیم متخصص ما متعهد است که روند کار را تا آنجا که می توانیم بدون استرس و در آرامش انجام دهیم.

 • پاسخ 24 ساعته

ما همیشه تلاش خود را خواهیم کرد تا در عرض 24 ساعت به سوالات شما پاسخ دهیم و منتظر نمی گذاریم.

 • حسن نیت

ما قول می دهیم با شما در تمام معاملات با شرکت قارتال آذین نقش با احترام و حرفه ای رفتار شود.

 • انطباق طراحی

ما قول می دهیم که سوله شما مطابق با جدیدترین استانداردها طراحی شود. این مسئله به شما اطمینان می دهد که مقاوم ترین سوله را تحویل خواهید گرفت.

 • مشاوره

ما قول می دهیم مشاوره ای صادقانه، دقیق و جامع برای اطمینان از خرید سوله مناسب با نیازهای شما ارائه دهیم. همچنین به سوالات شما گوش می دهیم و پاسخ های واقعی و شدنی ارائه خواهیم داد.

 • 100٪ رضایت

ما قول رضایت 100 درصدی از احداث ساختمانهای خود را می دهیم. از نصب کننده های معتبر که تست های صلاحیتمان را پشت سر گذاشته اند استفاده می کنیم. حتی یک چک لیست به شما ارائه می دهیم تا پس از اتمام مراحل ساخت و ساز مطمئن شوید که هیچ مرحله ای حذف نگردیده است. اگر به هر دلیلی از کیفیت کارمان راضی نباشید، تیم های نصب برای حل آن برمی گردند.

 • پیگیری

ما قول می دهیم که با شما در ارتباط خواهیم ماند تا از رضایت طولانی مدت شما از ساختمانها مطمئن شویم. چون اگر شما خوشحال  نباشید، ما هم خوشحال نخواهیم بود.

سوالات متداول

1- هزینه هر متر مربع ساخت سوله در سال ۱۴۰3 چقدر است؟

برای ساخت و نصب سازه فلزی سوله برای هر مترمربع با 2.000.000 تومان آغاز شده و تا 3.000.000 تومان ادامه پیدا می‌کند.(حدود 35 الی 50$ برای هر مترمربع) که در قیمت یاد شده کیفیت ورق و مصالح مصرفی، باکیفیت‌تر باشد، به همان میزان هم قیمت بیشتری نسبت به سوله‌های معمولی خواهد داشت.قیمت زمین،اجرای فونداسیون، دیوار چینی،پوشش سقف در این برآورد منظور نشده و هزینه مذکور برای ساخت و نصب سازه فلزی سوله می باشد.

2- تاثیر وزن بر هزینه‌های ساخت سوله چیست؟

وزن سوله می‌تواند تحت تاثیر عواملی همچون عرض دهانه، میزان بار برف منطقه و ارتفاع آن تغییر کند. به هر میزان که سوله بزرگتر شود، وزن آن نیز افزایش پیدا می‌کند. با افزایش وزن سوله قیمت هر متر مربع سوله در سال 1403 افزایش می‌یابد.

3- میزان هزینه‌های ساخت سوله به صورت تمام شده در سال 1403 متری چقدر است؟

ساخت و تکمیل واحد تولیدی (بدون جرثقیل سقفی) به صورت میانگین برای هر مترمربع حدود 6.000.000 تومان (100$) است. لازم به توضیح است در قیمت های یاد شده هزینه خرید زمین جهت احداث سالن کارگاهی یا کارخانه لحاظ نشده است و هزینه یاد شده برای پی کنی، اجرای فونداسیون، ساخت و نصب سازه فلزی سوله، بلوک چینی و اجرای سقف با ساندویچ پانل یکطرفه می باشد.

10 نظر در “هزینه ساخت سوله در سال 1403

 1. رضا گفت:

  سلام قیمت سوله ۲ طبقه به چه صورت هستش؟
  طبقه همکف و اول هرکدوم ۲۵۰ متر طبقه دوم به صورت ۲واحد جمع ۲ واحد ۲۵۰ متر

  1. سلام وقت بخیر

   برای برآورد قیمت و راهنمایی بهتر ما به اطلاعات زیر نیاز داریم:
   1) ارتفاع سوله چند متر باشد؟
   2) ارتفاع هر طبقه چند متر نیاز دارید؟
   3) آیا در طبقات دستگاه و ماشین آلات صنعتی سنگین و ضربه ای مستقر خواهد شد؟
   4) منطقه سوله در کجا واقع شده است (برای مشخص کردن ضریب زلزله خیزی، میزان بارش برف و سرعت باد و طوفان)
   5) آیا در سالن همکف نیاز به جرثقیل سقفی خواهد بود؟
   6) طول طبقات سرتاسر سوله را پوشش خواهند داد و یا قسمتی از سوله رو در نظر دارید که به صورت طبقه ساخته شود
   لطفا پس از مشخص نمودن موارد فوق از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید و یا شماره تلفن رو بفرمایید همکارهای دفتر فنی با شما تماس و مشاوره خواهد داد
   متشکرم

   1. رضا گفت:

    ارتفاع ۱۳ متر
    همکف ۵.۵متر
    طبقه اول ۴.۵متر
    طبقه دوم ۳متر
    ماشین آلات نسبتا سنگین ولی ضربه ای نیستن
    منطقه رشت-خمام
    جرثقیل نیاز نیست ولی لطفا قیمت با جرثقیل هم لطف کنین اعلام کنین
    ارتفاع طبقات کل سوله را در پوشش خواهد داد

    1. با فرض اینکه طبقات شما در سراسر طول سوله خواهد بود تناژ سوله درخواستی شما در حدود 28 تن می باشد. البته عدد ذکر شده حدودی بوده و پس از طراحی، مدل سازی و تهیه دفترچه محاسبات وزن دقیق را می توان برآورد نمود.
     قیمت ساخت و نصب رو اکنون که وزن سوله برای شما دوست عزیز به صورت تقریبی مشخص شده است میتوانید با مطالعه مقاله فوق که به صورت کامل در مورد هزینه ها توضیح داده شده است بدست آورید.
     متشکرم

 2. محمد زنگنه گفت:

  سلام منظور از قیمت سوله فقط قیمت سازه هست؟
  سوله اماده دیوارکشی شده قیمت تمام شدش متری چند؟

  1. سلام جناب آقای زنگنه
   در این مقاله، به تفکیک تمامی هزینه های ساخت یک سوله، اعم از سازه سوله، پی کنی دیوارچینی، پوشش سقف و … از صفر تا صد به صورت کامل و با قیمت روز خدمتتان توضیح داده شده است، برای بررسی سریع و راحت هزینه های مراحل ساخت ساخت در جدول بالا تنظیم و درج شده است.
   امیدواریم مفید واقع گردد، در صورت نیاز به توضیحات و راهنمایی های بیشتر از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.
   متشکرم

 3. شمس گفت:

  درجدول فوق قیمت ساخت و نصب باهم منظور شده است لطفا حدود قیمت نصب سوله صنعتی ساخته شده به وزن 28 تن را می فرمائید یا اینکه بفرمائید نصب چند درصد از کل هزینه ساخت و نصب است . سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر جناب شمس

   هزینه نصب سوله در بازه 800 الی 1500 تومان می باشد ولی به صورت میانگین شما 1000 تومان به ازای هر کیلوگرم را می توانید به صورت حدودی در نظر داشته باشید. این مبلغ فقط هزینه اکیپ نصب بوده و هرینه جرثقیل نصب سوله جداگانه می باشد. (حدود 500 الی 1000 تومان)

 4. بهرامین گفت:

  سلام یه سوله سبک کامل صفر تا صد حدود ۵۰۰ متری ارتفاع حدود ۴/۵ بیشتر برای استفاده سالن اجتماعات نه صنعتی در منطقه اطراف زاهدان چقدر هزینه داره؟

  1. ویدا نیک وند گفت:

   سلام وقت شما بخیر باشه..برای براورد قیمت سوله شما باید اطلاعاتی مانند نوع سوله انتخابی و نوع ورق انتخابی شما، ضرورت وجود نیم طبقه یا خیر دانسته شود تا بتوان قیمت رو خدمتتون عرض کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *