مجله قارتال

تجهیزات ترافیکی چیست؟ + انواع و کاربرد

تجهیزات ترافیکی چیست

افزایش جمعیت و استفاده گسترده مردم از اتومبیل‌ها سبب افزایش بروز مشکلات رانندگی و تخلفات در این حیطه به شکل قابل ملاحظه‌ای می‌شود. با در نظر گرفتن این شرایط و به منظور جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار در جاده‌ها لازم است تا از تجهیزاتی همچون تجهیزات ترافیکی استفاده کنیم. برای این که بدانیم تجهیزات ترافیکی چیست در ابتدا لازم است بدانید که این وسایل امروزه بخش جدانشدنی از مدیریت کنترل ترافیک شهرها، روستاها و جاده‌ها به حساب می‌آیند.

به طور کلی، می‌توان گفت در هر مکانی که خودرو و عابر پیاده باشد، تجهیزات ترافیکی و مدیریت ترافیک نیز احتیاج است. این تجهیزات ایمنی در بخش ایاب و ذهاب و همچنین حمل و نقل زندگی روزمره بسیار حائز اهمیت هستند و بدون آن‌ها احتمال روبه‌رو شدن با مشکلات متفاوت بسیار زیاد می‌شود. در ادامه این مطلب از سایت قارتال با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که تجهیزات ترافیکی چیست و چه کاربردهایی دارد.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

تجهیزات ترافیکی چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

به منظور کنترل عبور و مرور خودروها و تأمین امنیت افراد، کاهش تصادفات احتمالی و آسیب دیدن ماشین‌ها و همچنین سرنشینان، بهره‌گیری از تجهیزات ایمنی و این که بدانیم تجهیزات ترافیکی چیست به یک امر ضروری تبدیل شده است. این تجهیزات کاربردی در کلان شهرها می‌توانند به نحو احسن در ایمن‌سازی مسیر نقش ایفا کنند. لازم به ذکر است که علائم ترافیکی جایگاه ویژه‌ای در حفظ امنیت و آرامش شهروندان دارند و با در نظر گرفتن این موضوع امروزه شاهد رشد زیر مجموعه و کالاهای بیشتری در حوزه تجهیزات ترافیکی هستیم.

تجهیزات ترافیکی چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

اگر برایتان سوال پیش آمده که تجهیزات کنترل ترافیک چیست و این ابزار چه نقشی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند، باید بدانید که تجهیزات ترافیکی به عنوان مهم‌ترین و پرکاربردترین محصولات در راستای حفظ ایمنی خودروها و سرنشینان و همچنین رعایت مقررات جاده‌ای و مدیریت ترافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، امروزه در کنار حفظ امنیت، از این تجهیزات به منظور زیباسازی فضای شهری نیز استفاده می‌شود. شهروندان با در نظر گرفتن این علائم می‌توانند از شرایط موجود در مسیر آگاه شوند و با جلوگیری از حوادث در خیابان‌ها ترافیک را مدیریت کنند.

آشنایی با کاربرد تجهیزات ترافیکی و انواع مختلف آن‌

کله قندی ترافیکی

از کله قندی‌های ترافیکی می‌توان در شرایط مختلف استفاده کرد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد کله قندی‌های ترافیکی بیان خطر در مسیر به رانندگان و عابرین پیاده است. امروزه کله قندی‌ها در انواع مختلف ثابت و تاشو طراحی و تولید می‌شوند و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

راهبندها

انواع مختلف راهبندها جهت جلوگیری از ورود و خروج به مکان‌های خاص کاربرد دارند. به طور معمول بهره‌گیری از راهبند الکتریکی به منظور حفظ ایمنی پارکینگ و سیستم مدیریت آن گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این نوع از تجهیزات ترافیکی به واسطه آنتن برد بلند مانع ورود و خروج به پارکینگ و سایر مکان‌ها می‌شوند. همچنین این تجهیزات در کنترل تردد هوشمند در شرایط و مکان‌های مختلف نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

راهبندها جهت جلوگیری از ورود و خروج به مکان‌های خاص کاربرد دارند.

استوانه ترافیکی

استوانه ترافیکی، یکی دیگر از تجهیزات ترافیکی بوده که تحت شرایط مختلف به منظور کنترل تردد خودروها در خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استوانه‌های ترافیکی در جنس‌های مختلف با رنگ و اندازه‌های متفاوت به منظور ایمن‌سازی معابر کاربرد دارند. از این استوانه‌ها می‌توان در پاساژ، فرودگاه، پیاده‌روها، بیمارستان‌ها و به طور هر مکان پر رفت‌وآمد دیگری بهره‌گیری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنها می کنیم مقاله استوانه ترافیکی چیست را مطالعه نمایید.

بشکه‌های ترافیکی

همان‌طور که گفته شد به منظور آگاهی از این که تجهیزات ترافیکی چیست، لازم است تا با انواع مختلف این ابزار و کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شویم. بشکه‌های ترافیکی نوع دیگری از تجهیزات ترافیکی هستند که برای اعلام هشدار به رانندگان در یک محدوده خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختار بشکه‌های ترافیکی به گونه‌ای است که در صورت برخورد خودرو با آن‌ها هیچ‌گونه خسارتی به خودرو وارد نمی‌شود. اصلی‌ترین کاربرد بشکه‌ ترافیکی این است که به عنوان علامت استاندارد از ورود اتومبیل‌ها به مکان‌های خاص جلوگیری کرده و امنیت کارکنان و تجهیزات را نیز تأمین کند.

بشکه‌های ترافیکی

نیوجرسی ترافیکی

مورد بعدی که در بحث تجهیزات ترافیکی چیست و چه کاربردی دارد باید بدان بپردازیم، نیوجرسی ترافیکی است. این تجهیزات در جاده‌ها به منظور جلوگیری از تصادفات جاده‌ای و مدیریت عبور و مرور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین کاربردهای نیوجرسی می‌توان به محافظت از جان عابران و کارگران در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی و به عنوان موانع امنیتی و موقتی اشاره کرد. نیوجرسی‌ها در اشکال گوناگون و با متریال مختلفی همچون سیمان و پلاستیک ساخته می‌شوند. یکی از پرکاربردترین نیوجرسی‌ها در جاده‌سازی به عنوان حفاظ، نیوجرسی بتنی است.

آینه‌های جاده‌ای

بسیاری از تصادفات در اثر عدم دید کافی رانندگان در مسیرهای پر پیچ‌وخم رخ می‌دهد. در این راستا امروزه بهره‌گیری از آینه‌های جاده‌ای محدب یک امر بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود. نصب آینه‌های مذکور به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند دید کافی از مسیر داشته باشند. علاوه بر این، آینه‌های محدب جاده‌ای در پارکینگ‌ها نیز به منظور افزایش امنیت و کاهش تصادفات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرعت‌گیرها

به نظر شما کاربرد سرعت‌گیرها به عنوان یکی از تجهیزات ترافیکی چیست و چرا از آن‌ها در مسیرها و جاده‌ها استفاده می‌شود؟ پاسخ بسیار ساده است! این تجهیزات همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است جهت کاهش سرعت خودروهایی که با سرعت غیر مجاز حرکت می‌کنند کاربرد دارد. نصب سرعت‌گیر یا دست‌انداز در تمامی شهرها و مسیرها ضروری است، البته با در نظر گرفتن شرایط مختلف و مکان مدنظر برای نصب، استاندارد سرعت‌گیرها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که این نوع از تجهیزات ترافیکی به طور گسترده در انواع مختلف لاستیکی، پلاستیکی و آسفالتی در مسیرها قرار داده می‌شوند.

تابلوهای ترافیکی

تابلوهای ترافیکی جزو مهم‌ترین علائم هشداری در جاده‌ها و مسیرها به حساب می‌آیند. در مسیرها و جاده‌های پر پیچ‌وخم وجود تابلوهای ترافیکی به منظور نشان دادن شرایط راه بسیار ضروری است. عدم وجود تابلوهای ترافیکی در جاده سبب سوانح و خسارات برای رانندگان می‌شود. یادگیری و شناخت این که تجهیزات ترافیکی چیست و دانستن معنای این تابلوها یک امر ضروری جهت دریافت گواهینامه نیز به حساب می‌آید.

تابلوهای ترافیکی

سوالات متداول

وظیفه چراغ‌های راهنمایی و رانندگی به عنوان یکی از تجهیزات ترافیکی چیست؟

چراغ‌های راهنمایی و رانندگی وظیفه هدایت ترافیکی اتومبیل‌ها و عابرین پیاده و همچنین نشان دادن حق تقدم در چهارراه‌ها، ورودی‌ها و تقاطع‌ها را بر عهده دارند. به زبان ساده، با استفاده از این وسیله می‌توان تعیین کرد که رانندگان و عابرین پیاده چه زمانی حق عبور دارند و چه زمانی حق عبور ندارند.

چراغ‌های راهنمایی و رانندگی از چند قسمت تشکیل می‌شوند؟

این نوع از تجهیزات ترافیکی از چندین بخش نظیر پایه، سر و لامپ‌ها و همچنین کنترلرها تشکیل می‌شوند. اصلی‌ترین بخش یک چراغ راهنمایی و رانندگی قسمت کنترلر آن بوده که به نوعی مغز این وسیله به حساب می‌آید. کنترلر چراغ راهنمایی و رانندگی دارای اطلاعات مورد نیاز جهت تنظیم زمان تناوب چراغ‌ها به منظور هدایت ترافیکی است.

استوانه ترافیکی، یکی از پرکاربردترین تجهیزات ترافیکی است.

سخن پایانی

با توجه به گسترش زندگی شهری و مهاجرت افراد از روستا‌ها به شهرها، امروزه جمعیت شهرها همواره رو به افزایش است. افزایش جمعیت برابر با بیشتر شدن تعداد وسایل نقلیه بوده که این موضوع سبب ترافیک بیش از اندازه در معابر شهری و بروز تصادفات و صدمات جبران‌ناپذیر مالی و جانی به شهروندان می‌شود. استفاده از تجهیزات ترافیکی توسط راهنمایی و رانندگی به طرز چشم‌گیری مانع بروز این تصادفات در سطح شهر و جاده‌ها شده و در حفظ ایمنی جان شهروندان نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

برای این که بدانیم تجهیزات ترافیکی چیست، لازم است تا با انواع مختلف و کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شویم. در آخر باید بگوییم آن چه که در تجهیزات ترافیکی مختلف مشترک بوده، کاربرد اصلی آن‌ها یعنی جلوگیری از خسارات جبران‌ناپذیر به افراد و خودروها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *