مجله قارتال

بررسی انواع تابلو اطلاعاتی و کاربردهای آن

انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی

یکی از مهم‌ترین و تعیین کننده‌ترین موارد در جاده‌ها، انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی است. این تابلوها در بسیاری از موارد باعث ایمن ماندن راننده و دیگر سرنشینان خودرو می‌شوند و از حوادث بسیار زیادی جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل در ادامه می‌خواهیم به بررسی انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی بپردازیم تا بتوانید به صورت دقیق و با جزئیات با انواع تابلوها و کاربرد تابلو اطلاعاتی و ترافیکی آشنا شوید و بدانید که چرا هر یک از دسته‌های تابلو ترافیکی و اطلاعاتی مهم هستند و باید به آن‌ها توجه داشته باشید. همچنین در پایان این مقاله نیز به صورت خلاصه نحوه قیمت‌گذاری برای تولید انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی را برای شما قرار داده‌ایم. پس اگر این موارد برای شما سوال هستند، در ادامه با ما در قارتال همراه باشید تا به جواب آن‌ها برسید.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

معرفی انواع تابلوهای اطلاعاتی و ترافیکی

انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی کاربرد بسیار زیادی در رانندگی هر فردی دارند. این تابلوهای اخطار دهنده و یا نشان دهنده یک موضوع خاص هستند که توجه به آن‌ها باعث می‌شود به مسیر درست بروید و یا این که به صورت سالم و ایمن رانندگی کنید. به همین دلیل این دسته از تابلوها بسیار مهم هستند. به طور کلی تابلو ترافیکی به سه دسته مختلف زیر تقسیم می‌شوند:

  • تابلوهای اخطاری
  • تابلوهای انتظامی
  • تابلوهای اخباری

معرفی انواع تابلوهای اطلاعاتی و ترافیکی

 

کاربرد تابلوهای ترافیکی اخطاری، انتظامی و اخباری چیست؟

هر یک از دسته‌هایی که در بالا معرفی کردیم، کاربرد خاصی دارند و برای موارد خاصی استفاده می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی می پردازیم و شما را با مزایای و کاربردهای آن آشنا می کنیم:

 

تابلوهای اخطاری چه کاربردی دارند؟

همان طور که از نام این دسته مشخص است، آن‌ها اخطار دهنده هستند و به راننده هشدار یک خطر در راه را می‌دهند. تابلو اخطاری شکل هندسی مثلث را دارند و حاشیه آن‌ها قرمز رنگ و رنگ داخلی آن‌ها سفید می‌باشد. علامت هشدار دهنده نیز در قسمت داخلی و به رنگ مشکی طراحی می‌شود. به دلیل اهمیت بالای این تابلوها، بسیار مهم است که هر راننده‌ای معنی تمامی آن‌ها را به خاطر داشته باشد تا از خطرها و حوادث احتمالی جلوگیری شود. تابلوهای اخطاری مانند تابلو خطرنما، تابلو مسیرنما، تابلو مثلث و تابلو جهت نما هستند که شما می‌توانید آن‌ها را در سایت قارتال مشاهده نمایید.

استفاده درست و در مکان صحیح از این تابلو ها به حفظ سلامت رانندگان و کاهش حوادث کمک بسیار زیادی می‌کند. از طرف دیگر؛ با توجه به آزمایش‌های انجام شده، جالب است که بدانید استفاده بیش از حد از این دسته تابلوها باعث کم اهمیت جلوه دادن آن برای رانندگان می‌شود و در نتیجه حوادث افزایش می‌یابند. همچنین باید بدانید که نصب این تابلوها باید با توجه به نظر کارشناس انجام شود و نصب خودسرانه این تابلوها ممکن نیست.

 

تابلوهای انتظامی چه کاربردی دارند؟

تابلو انتظامی به طور کلی قوانین مربوط به عبور و مرور در جاده را برای رانندگان وسایل نقلیه مختلف تعیین می‌کنند. وقتی که این تابلوها دیده می‌شوند، یعنی قانون مربوط به آن‌ها از این قسمت جاده به بعد صدق می‌کند و باید رعایت شود.تابلوهای انتظامی خود به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

تابلوهای انتظامی چه کاربردی دارند؟

 

1. تابلو محدودیت سرعت

همان طور که از نام این تابلوها مشخص است، آن‌ها حداکثر سرعت را برای جاده مشخص می‌کنند. این سرعت با توجه به نظر کارشناسان مربوطه تعیین شده و سرعت رانندگی ایمن در جاده محسوب می‌شود. بالاتر رفتن سرعت وسیله نقلیه از سرعت قید شده، جدا از این که خطرناک و خطر آفرین است، باعث جریمه شدن وسیله نقلیه نیز می‌شود.

تابلوهای محدودیت سرعت، شکل هندسی دایره را دارند و حاشیه آن ها قرمز، مرکز آن‌ها سفید و سرعت قید شده مشکی است در نظر داشته باشید که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی، سرعت وسایل نقلیه سنگین باید 10 کیلومتر در ساعت کمتر از سرعت قید شده در تابلوها باشد.

 

2. تابلو بازدارنده

در ادامه معرفی انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی، به معرفی تابلو بازدارنده می‌رسیم.این دسته از تابلوها راننده را از انجام کاری باز می‌دارند. از جمله این تابلوها می‌توان به ورود ممنوع، پیچیدن به راست ممنوع، عبور کامیون ممنوع و یا عبور موتور سیکلت ممنوع اشاره کرد. این تابلوها نیز معمولا دایره‌ای با حاشیه قرمز و مرکز سفید و علامت مشکی هستند؛ البته موارد استثناء نیز وجود دارد.

 

3. تابلو محدود کننده

این دسته از تابلوها رانندگان را در مواردی محدود می‌کنند. از جمله این تابلوها می‌توان به حداقل سرعت و تابلو از راست برانید اشاره کرد. این دسته از تابلوها نیز دایره‌ شکل هستند.

تابلو انتظامی

 

تابلوهای اخباری چه کاربردی دارند؟

به طور کلی تابلوهای اخباری نمایش دهنده شرایط جاده و یا امکانات و مکان‌های مختلف هستند. شما می‌توانید با استفاده از این تابلوها مکان و یا جاده مورد نظرتان را پیدا کنید. از جمله این تابلوها می‌توان به تابلو ایستگاه تاکسی یا اتوبوس، پارکینگ، جایگاه سوخت و تابلوهای نمایش مسافت باقی مانده تا شهر و یا روستا اشاره کرد. نبود این دسته از تابلوها باعث مسیریابی غلط راننده و مشکلات بسیار زیادی مانند افزایش ترافیک جاده می‌شود.

تابلو اطلاعاتی

تابلوهای اخباری در رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی طراحی شده اند. آن‌ها می‌توانند مربع، مستطیل، مثلث و یا دایره باشند و رنگ آن ها نیز از آبی و زرد تا سبز و سفید متفاوت است؛ به طور مثال، تابلو‌های ایستگاه تاکسی و یا اتوبوس، مستطیل و زرد رنگ هستند.

اهمیت نصب صحیح تابلو ترافیکی

 

مزایا انواع تابلو های اطلاعاتی

پیش از این بررسی انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی پرداختیم و حال می‌دانید که وجود آن‌ها بسیار ضروری است و نبود آن‌ها مشکلات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. به طور مثال، اگر تابلوهای اخطاری و انتظامی وجود نداشته باشند، تعداد حوادث به مقدار چشمگیری افزایش می‌یابد و جان افراد بسیار زیادی در معرض خطر قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، وجود تابلوهای اخباری و اطلاعاتی برای مسیریابی رانندگان و همچنین گردشگران ایرانی و خارجی بسیار مهم است.

همچنین اگر طراحی تابلوهای اطلاعاتی برای خیابان‌ها و کوچه‌های مختلف به درستی انجام شود، به زیبایی شهر نیز افزوده می‌شود. به طور کلی، وجود تمامی این تابلوها در کنار یکدیگر می‌تواند باعث منظم و یکپارچه شدن شهرها و جاده‌ها شود.از دیگر مزایای این تابلوها می‌توان به تقسیم درست ترافیک جاده‌ای و جلوگیری از تجمع بیش از حد ترافیک اشاره کرد که این مورد برای شهرهای بزرگ و یا جاده‌های پر تردد بسیار مهم و تاثیر گذار است. در تصویر زیر نمونه ای از تابلو علائم ساخته شده توسط شرکت قارتال آذین نقش را مشاهده میکنید. جهت سفارش انواع تابلو اطلاعاتی، انتظامی ، اخباری و …. با شماره 09144220646 تماس بگیرید.

تابلو اطلاعاتی

هزینه ساخت تابلو های اطلاعاتی و ترافیکی توسط قارتال

همان طور که در قسمت بررسی انواع انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی آن پیش تر خواندید، تابلوهای اطلاعاتی و ترافیکی انواع مختلفی دارند که در شکل‌های مختلف با رنگ ها و ابعاد متفاوت ساخته می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن‌ها در نظر داشت. به جز این موارد، عوامل دیگری هم نظیر جنس تابلو، نوع رنگ استفاده شده و موارد بسیار زیاد دیگری نیز در تعیین قیمت موثر هستند.

تابلو اطلاعاتی و تابلو ترافیکی

از طرف دیگر، نوسانات بسیار بالای بازار نیز باعث ناپایداری شدید قیمت‌ها شده است و با توجه به تمامی این موارد نمی‌توان قیمت ثابتی برای ساخت تابلوهای اطلاعاتی در نظر داشت. اما شما می‌توانید همین الان با ما تماس بگیرید و پس از اعلام کردن تابلوی درخواستی و جزئیات آن، قیمت تقریبی را از پشتیبانان قارتال دریافت کنید. همچنین می‌توانید از مشاوره خرید این محصولات نیز استفاده کنید و اگر سوالی در رابطه با آن ها دارید بیان کنید.

هزینه ساخت تابلو های اطلاعاتی و ترافیکی توسط قارتال

 

جمع بندی

امروز در قارتال به موضوع بررسی انواع تابلو اطلاعاتی و ترافیکی پرداختیم و سعی کردیم که به صورت ساده و کوتاه تمامی تابلوهای اطلاعاتی و کاربرد تابلو اطلاعاتی و ترافیکی را برای شما قرار دهیم. حال می‌دانید که تابلوهای ترافیکی به سه دسته اخطاری، انتظامی و اخباری تقسیم می‌شوند که هر دسته اطلاعات خاصی را به راننده منتقل می‌کنند. به طور کلی باز هم تاکید می‌شود که برای هر راننده‌ای بسیار مهم است که معانی تمامی تابلوهای ترافیکی را بداند تا از خطرات احتمالی برای او و دیگران جلوگیری شود. پلیس راهنمایی و رانندگی نیز در این مورد بسیار سخت گیر عمل می‌کند و در صورت تخلف، فرد خاطی را جریمه می‌کند.

در نهایت نیز به موضوع مزایای تابلوهای ترافیکی و اطلاعاتی پرداختیم و همچنین گفتیم که هزینه ساخت این تابلوها توسط قارتال بر اساس چه عواملی تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که استفاده از تابلوهای ترافیکی را نمی‌توانید به صورت خودسرانه انجام بدهید و باید این کار با استفاده از نظر کارشناسان مربوطه انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *