مجله قارتال

راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری

زیباسازی شهر با مبلمان شهری

یکی از جدیدترین دغدغه‌هایی که خیلی از مدیران دارند این است که‌ چگونه شهری زیبا آن هم با استفاده از اجزای مبلمان شهری داشته باشیم. اصلا راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری چه راهکارهایی هستند؟ همه ما به شکل‌های مختلف از مبلمان شهری استفاده کرده‌ایم. معمولا این مبلمان دارای طراحی ساده‌ای هستند. در مواقعی هم دیده‌ایم که طراحی جذاب این مبلمان چقدر دل نشین است. برای مثال وجود یک سطل آشغال خلاقانه و جذاب در یک پارک باعث می‌شود که فرد به حس خوبی دست پیدا کند. به همین دلیل برخی از متخصصان می‌گویند که مبلمان شهری علاوه بر متنوع بودن، باید زیبا هم باشند تا در داشتن شهری پاکیزه و زیبا به ما کمک کنند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم در این زمینه با شما صحبت کنیم.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

زیباسازی شهر با مبلمان شهری

در صنعت شهر سازی با توجه به هویت و فرهنگی که شهروندان دارند، از اجزا و ابزارهایی برای سهولت زندگی آن‌ها استفاده می‌شود. این اجزا و ابزارها همان مبلمان شهری هستند که در محیط‌های عمومی قرار می‌گیرند و قابل استفاده برای همه افراد هستند. به عبارت دیگر در پاسخ به این سوال که مبلمان شهری چیست؟ گفته شده است که مبلمان شهری عبارت است از تمامی اشیا، دستگاه‌ها، ابزارها و نمادهایی که توسط شهرداری در اقصی نقاط یک شهر قرار می‌گیرند. در چند سال اخیر برخی از طراحان مبلمان شهری به دنبال راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری هستند. چرا که این ابزارها می‌توانند چهره شهر را دگرگون کنند.

زیبا سازی شهر با مبلمان شهری

برخی از افراد عقیده دارند که مبلمان شهری هر طور که هستند، باید خلاقانه طراحی شده باشند. برای مثال هر کسی با دیدن خطوط عابر پیاده‌ای که شکل زنبور دارد، بانشاط می‌شود. اصطلاح مبلمان شهری دامنه وسیعی را در بر می‌گیرد. اشیایی که در شهرها به چشم می‌خورند، همگی جزء مبلمان شهری هستند. این اشیاء باعث می‌شوند که کیفیت زندگی افراد ارتقا پیدا کند و به دنبال آن شهروندان رفته داشته باشند.

 

اهمیت مبلمان شهری در روحیه شهروندان

اگرچه با استفاده از راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری، تغییرات و تحولاتی در طراحی این مبلمان به وجود آمده است. مبلمان شهری دارای المان‌های جذاب و منحصر به فردی است. همین می‌تواند باعث شود که این نوع از مبلمان جذابیت بصری را به شهروندان هدیه کنند و در سلامت روحی آن‌ها نیز نقش مثبتی را ایفا کنند. فرهنگ سازی، ایجاد یک محیط با آرامش و زندگی در محیطی کم تنش هم از دیگر مواردی است که زیبا سازی شهر به کمک راهکارهای زیبا سازی شهر با مبلمان شهری به همراه دارد. افزون بر آن که شهری زیبا سبب کسب درآمد از توریستان هم خواهد شد.

گفته شده است که اثر گذاری مبلمان شهری در ذهن یک فرد آنقدر زیاد است که افرادی که در اطراف یک شهر زندگی می‌کنند، آن شهر را به وسیله این که اجزای مبلمان شهری چیست، می‌شناسند. لازم به ذکر است که طراحی، شکل و فرم این مبلمان باید به گونه‌ای باشد که اگر فرد در یک ‌محیط قرار گرفت، حس خوبی را دریافت کند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود مسئولان با استفاده از راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری حس تعلق خاطر نسبت به یک ‌مکان و یک شهر را در افراد به وجود بیاورند. زیبا سازی شهر به وسیله مبلمان شهری در واقع یکی از هزار و یک روش زیبا کردن فضاهای شهری و عمومی است.

 

مدل‌های رایج مبلمان شهری

به طور کلی مبلمان شهری را در دو دسته مبلمان شهری ضروری و تزئینی طبقه بندی می‌کنند. امروزه شهرداری‌ها برای این که بتوانند توریستان زیادی را جذب کنند، از مدل‌های رایج و سبک‌های موجود در جهت مبلمان کردن شهرها استفاده می‌کنند. یعنی انواع و اقسام راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری را به کار می‌گیرند.

مدل‌های رایج مبلمان شهری

 

مبلمان استراحت و راحتی

دسته‌ای از مبلمان شهری را مبلمانی می‌دانند که برای استراحت در فضاهای شهری ساخته شده‌اند. آبخوری‌های پارک، نیمکت پارکی، آلاچیق‌ها و باربیکیوهای شهری در زیر مجموعه این دسته از مبلمان قرار می‌گیرند. وجود این نوع از مبلمان در هر فضا و هر شهری ضروری است. به همین دلیل در اکثر فضاهای شهری دیده می‌شود.

 

مبلمان بهداشتی شهری

سرویس مبلمان بهداشتی شهری را آن دسته از تجهیزاتی تشکیل می‌دهند که با سلامت شهروندان و رعایت نکات بهداشتی توسط آن‌ها سر و کار دارند. این تجهیزات برای پاکسازی محیط‌های شهری و همچنین ارائه خدمات بهداشتی به شهروندان کاربرد دارند. وسایل و ابزارهای مخصوص نظافت شهر، سطل زباله، سرویس بهداشتی و مواردی از این قبیل مبلمان بهداشتی را تشکیل می‌دهند. این مبلمان در زیبا سازی فضاهای عمومی هم نقش زیادی دارند.

 

مبلمان زیبایی دهنده

یکی از مهم‌ترین راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری این است که از مبل‌های زیبا کننده در شهر استفاده شود. این تجهیزات که عمدتا به شکل گرافیکی طراحی شده‌اند، جنبه تزئینی دارند و می‌توانند جلوه یک شهر را به طور کامل دگرگون کنند. طراحی خلاقانه آبنما، تیرهای برق، درب چاه‌های شهری، استخر آب و فواره‌ها این گونه از مبلمان را تشکیل می‌دهند. شهروندان با دیدن این مبلمان احساس بهتری نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنند پیدا خواهند کرد.

مبلمان زیبایی دهنده

 

مبلمان ورزشی

در چند سال اخیر نصب و مجهز کردن فضاهای شهری به مبلمان و تجهیزات ورزشی افزایش پیدا کرده است. هر فردی دوست دارد که چند ساعت از روز را به ورزش کردن بگذراند. حال اگر ورزش در فضاهای شهری انجام شود، روحیات فرد هم عوض خواهد شد. به همین دلیل است که شهرداری‌ها قصد دارند ورزش کردن به صورت همگانی را به یک پدیده رایج در شهر تبدیل کند. آن هم با استفاده از تجهیزات و مبلمان ورزشی! وسایل بازی کودکان، وسایل ورزشی و مبلمانی که به شکل اجزای ورزشی طراحی شده‌اند، این دسته از اجزای شهری را تشکیل می‌دهند. به دلیل این که طرفداران این مبلمان بیشتر از سایر مبلمان است، می‌توان گفت که احتمال خراب شدن آن‌ها نیز بیشتر است.

 

مبلمان مربوط به اطلاع رسانی

از جمله متداول‌ترین انواع مبلمان شهری که در محیط‌های عمومی به چشم می‌خورند، مبلمان اطلاع رسان هستند. نقش این نوع از مبلمان بسیار متنوع و گسترده است چرا که برای انجام مقاصد تبلیغاتی از آن‌ها استفاده می‌گردد. تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها، استرابوردها، نرده، حصار، راهبند و تابلوهای ترافیکی هنگی در زیر مجموعه این مبلمان قرار می‌گیرند. شما می‌توانید به کمک راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری ساخت این تجهیزات را به شکلی ویژه و تاثیر گذار پیش ببرید.

 

طراحی مبتکرانه مبلمان شهری

احتمالا همه ما برای یک بار هم که شده حتی در شهر خودمان تجهیزاتی را دیده این که خیلی جالب و دوست داشتنی هستند. این تجهیزات همان تجهیزاتی هستند که با استفاده از راهکارهای زیبا سازی شهر با مبلمان شهری زیبا شده‌اند. این طراحی‌ها باعث می‌شوند که شور و اشتیاق یک شهروند برای استفاده از اجزای مبلمان شهری، افزایش پیدا کند. یک نمونه از آن را برایتان بیان می‌کنیم:

تصور کنید که در یک آموزشگاه خصوصی به دنبال سطل زباله می‌گردید. حال به دلیل این که تمامی سطل‌های زباله یکنواخت هستند، نوعی احساس بی میلی در شما ایجاد می‌شود. همین امر باعث شده است که شما آشغال و زباله خود را بر روی زمین بیندازید. به همین دلیل شهرداری‌ها در تلاش هستند که طراحی‌های بکر و خلاقانه‌ای را از این مبلمان روی کار بیاورند.

 

طراحی خلاقانه مبلمان شهری چیست؟

طراحی خلاقانه و مبتکرانه مبلمان شهری به حالتی اطلاق می‌شود که در آن کاربرد اصلی تجهیزات شهری تغییری نمی‌کند. اما طراحی کلی بدنه و فرمی که این مبلمان دارند تغییر خواهد کرد. یعنی شکل آن به صورت کلی عوض خواهد شد. برای مثال به هنگام طراحی یک نیمکت خلاقانه، کاربرد نیمکت که نشستن افراد بر روی آن است هیچ تغییری نخواهد کرد. تنها چیزی که تغییر می‌کند این است که شکل و رنگ نیمکت عوض می‌شود. در ادامه به چند نمونه از خلاقانه‌ترین اجزای که در مبلمان شهری قرار گرفته‌اند، خواهیم پرداخت.

طراحی خلاقانه مبلمان شهری چیست؟

 

1. نیمکت‌های خلاقانه

یکی از راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری این است که از نیمکت‌های خلاقانه در طراحی مبلمان شهری استفاده بشود. نیمکت‌های خلاقانه نمونه‌ای از طراحی خلاقانه مبلمان شهری به شمار می‌آیند که از یک الگوی متفاوت و البته جذاب پیروی می‌کنند. زمانی که بحث طراحی خلاقانه مبلمان شهری به میان می‌آید، طبیعتاً استفاده از الگوهای تکرار نشدنی و فراموش نشدنی هم مورد توجه قرار می‌گیرد. نیمکت‌های تاشو، نیمکت‌هایی که شکل و طراحی خاص دارند و نیمکت‌هایی که به شکل انسان یا شکل یک مجسمه خاص طراحی شده‌اند، معمولاً در ذهن کاربران می‌مانند. بنابراین اگر می‌خواهید یک محیط شهری و جذاب را بسازید، می‌توانید از همین نیمکت‌های ساده آغاز کنید.

 

2. آلاچیق خلاقانه

آلاچیق‌ها نیز نمونه دیگری از طراحی خلاقانه و مبتکرانه مبلمان شهری به شمار می‌آیند. آلاچیق‌ها معمولاً به کمک یک الگوی کلی طراحی می‌شوند. برای مثال آلاچیق‌های شهری را یا به صورت مسقف و یا به صورت روباز طراحی می‌کنند. همین طراحی ساده می‌تواند اشکال متفاوتی را پیدا کند. مثلاً یک آلاچیق می‌تواند به شکل شخصیت‌های کارتونی در بیاید و یا به شکل یک ابزار خاص طراحی شود. همچنین می‌توان از آلاچیق‌ها برای رسیدن به مقاصد تبلیغاتی هم استفاده کرد

 

3. سطل زباله خلاقانه

از دیگر مواردی که به احتمال زیاد شما هم در شهرها دیده‌اید، سطل‌های زباله خلاقانه هستند. معمولا در نزدیکی محیط‌هایی که کودکان در آن‌ها رفت و آمد دارند مثل محیط‌های مهد کودک و … این سطل‌های خلاقانه و متفاوت را می‌توان دید. می‌توان از یک الگوی متفاوت مثل مینیون‌ها برای ساخت این سطل زباله استفاده کرد. همچنین می‌توان سطل‌‌های آشغال را به صورت گردان یا چرخان و با طراحی‌های هوشمندانه در فضاهای شهری قرار داد. در ضمن شما می‌توانید برای این که یک مبلمان شهری خلاقانه را با استفاده از راهکارهای زیبا سازی شهر با مبلمان شهری بسازید، از طراحان مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

 

4. مبلمان شهری مدرن

مبلمان شهری مدرن همان طور که از نامش پیدا است، نوعی مبلمان است که از اجزای مدرن برخوردار شده است. یکی راهکار‌های زیباسازی شهر با مبلمان شهری و افزایش جذابیت شهری است که تمامی وسیله‌ها و اشیای این مبلمان را مدرن طراحی کنید. مبلمان مدرن در برخی موارد حاوی پیام‌هایی هستند که جهت فرهنگ سازی بهتر در شهر به مخاطب ارائه می‌شوند. این مبلمان تاثیر گذاری بیشتری بر روی مخاطب دارند و معمولا در ذهن ماندگار هستند. برای مثال آبخوری شهری باید طوری باشد که شهروندان را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کند. اما همیشه این طور نیست که این مبلمان یک پیام خاص را در بر داشته باشند. در برخی از موارد تنها به جذابیت‌های بصری اجزای مبلمان شهری مدرن توجه می‌شود. طراحی اجزای روشنایی دهنده، نیمکت‌ها و سایر اجزا در شهر مدرن با مدرنیته عجین شده است.

مبلمان شهری مدرن

مبلمان شهری در کشورهای اروپایی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید خیلی از کشورهای اروپایی به دلیل مبلمان شهری جذابی که دارند، همواره مقاصدی عالی برای گردشگری هستند. در واقع همان چیزی که در نگاه اول یک فرد را به خود مجذوب می‌کند، طراحی زیبای شهر است. در شهرهای اروپایی همه چیز دست به دست هم داده‌اند تا وجهه شهر بهتر بشود. از مبلمان و رنگ وسیله‌ها گرفته تا نظام و شخصیت درون شهر همگی گویای این نکته هستند. برای مثال در شهر لندن از تم‌های سلطنتی استفاده شده است و همین باعث جذب توریست حتی از کشورهای خیلی دور شده است.

نمی‌توان از تاثیر روانی که سبک مبلمان اروپایی بر ذهن شهروندان دارد هم فرو گذاشت. اگر می‌خواهید بدانید که چرا اروپایی‌ها انسان‌هایی شاد و با نشاط هستند، باید به راهکارهای زیبا سازی شهر با مبلمان شهری که آن‌ها به کار گرفته‌اند توجه کنید. بدیهی است که اگر فرد در یک ‌محیط آرامش بخش قرار بگیرد، روحیه شادی پیدا خواهد کرد. البته نمی‌توانیم بگوییم که کمبود جرم و جنایت، آرامش شهر و بانشاط بودن ساکنین تنها از مبلمان شهری تاثیر می‌پذیرد اما تاثیر آن کم هم نیست.

 

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد راهکار‌های زیباسازی شهر با مبلمان شهری با شما صحبت کردیم. مبلمان شهری جزو ملزومات شهری به شمار می‌آیند که بدون آن‌ها شهر جلوه‌ای نخواهد داشت. تمامی وسیله‌هایی که در شهرها قرار دارند و برای مصارف عمومی نیاز هستند، این مبلمان را تشکیل می‌دهند. امروزه انواع مختلفی از اجزای مبلمان شهری که طراحی گوناگونی هم دارند در شهرها گماشته شده‌اند. شما می‌توانید با طراحی مبتکرانه این مبلمان جلوه شهر خود را کاملا تغییر دهید. اگر تبحری در انجام این کار ندارید، می‌توانید از متخصصان سایت قارتال کمک بگیرید.


سوالات متداول

1- مبلمان شهری چیست؟

به تمامی اجزا، وسیله‌ها و دستگاه‌هایی که برای مصارف عموم افراد در شهرها قرار می‌گیرد، مبلمان شهری گفته می‌شود. این مبلمان در جهت افزایش کیفیت زندگی در یک شهر و افزایش رفاه شهروندان به کار گرفته می‌شوند.

 

2- طراحی خلاقانه مبلمان شهری چگونه طراحی است؟

طراحی خلاقانه مبلمان شهری را نوعی از طراحی می‌دانند که راهکارهای زیباسازی شهر با مبلمان شهری عجین شده است. در این نوع از طراحی کاربرد اصلی یک شیء تغییر نمی‌کند اما نمای ظاهری آن به شیوه‌ای هوشمندانه و مبتکرانه تغییر خواهد کرد.

 

3- انواع مبلمان شهری چیست؟

مبلمان ورزشی، اطلاع دهنده، مبلمان استراحت، زیبایی دهنده و مبلمان شهری انواع این مبلمان را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این انواع خود از اجزای گوناگونی تشکیل شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *