مجله قارتال

تفاوت بیلبورد و استرابورد تبلیغاتی

تفاوت استرابورد و بیلبورد

آیا می‌دانید که تفاوت استرابورد و بیلبورد چیست؟ آیا با کاربردی که از این سازه‌ها انتظار می‌رود آشنایی دارید؟ بیلبوردها و استرابوردها جزو اولین ابزارهای تبلیغات محیطی هستند که معمولا در فضاهای خارجی مثل معابر نصب می‌شوند. خیلی از افرادی که به تازگی قرار است از این سازه‌ها استفاده کنند، می‌خواهند بدانند که فرق استرابورد و بیلبورد چیست؟ برای این که این موضوع برای شما روشن سازی بشود، باید ابتدا با تعاریفی که از این سازه‌ها وجود دارد آشنا باشید. سپس به بررسی تفاوت‌های استرابورد و بیلبورد بپردازید. ما در ادامه این مطلب در مورد تفاوت‌های این دو سازه صحبت خواهیم کرد.

 

بیلبورد تبلیغاتی چیست؟

قبل از این که به بررسی تفاوت استرابورد و بیلبورد بپردازیم، می‌خواهیم بدانیم که بیلبورد چیست؟ بیلبوردهای تبلیغاتی جزو اولین سازه تبلیغاتی محیطی به شمار می‌آیند که نقش مهمی را در تبلیغات ایفا می‌کنند. بیلبوردها سازه‌هایی فلزی و بزرگ هستند که در اغلب موارد در بزرگراه‌ها و مسیرهای بین شهری نصب می‌شوند. این سازه‌ها در انواع مختلف تک ‌وجهی، دو وجهی، سه وجهی و سه وجهی گردان تولید می‌شوند. آنچه‌ که مهم است، این است که شما بهترین نوع از بیلبوردهایی که متناسب با تبلیغ برندتان هستند را انتخاب کنید. سپس بهترین مکان را برای نصب این سازه بیابید. در این صورت است که بازدهی تبلیغات شما افزایش خواهد یافت.

بیلبورد تبلیغاتی چیست؟

 

سازه بیلبورد تبلیغاتی

سازه بیلبورد تبلیغاتی یک سازه غول پیکر و سنگین وزن است. در بحث تفاوت استرابورد و بیلبورد باید به اجزای این سازه توجه بشود. به دلیل این که این سازه از قطعات فلزی سنگین برخوردار شده است، باید فوندانسیون آن به خوبی انجام شود. پایه بیلبورد پایه‌ای است که فوندانسیون از طریق آن به سازه وصل می‌شود. این پایه همچنین امکان نصب نردبان را هم دارد تا در زمان‌هایی که نیاز است، بتوان بنر موجود بر روی بیلبورد را عوض کرد.

 

سازه بیلبورد شامل چه اجزایی است؟

اجزای مختلفی وجود دارند که در سازه بیلبورد خودنمایی می‌کنند. برخی از این اجزا عبارتند از:

 • پروژکتور: معمولا برای این که بنر موجود بر روی بیلبورد در شب قابل دید باشد، از پروژکتور استفاده می‌نمایند. لامپ‌های پروژکتور در قسمت بالایی بیلبورد نصب شده و بنر را روشن می‌کند.
 • سپری بیلبورد: برای این که پوسترهای موجود در سطح بیلبورد را تنظیم کنند و برای این که چین و چروک‌های بنر را از بین ببرند، از سپری یا کلیپس استفاده می‌کنند. در واقع نقش سپری در ساختار بیلیورد این است که بنر را محکم نگه دارد و از افتادن بنر جلوگیری کند.
 • فریم و سطح بیلبورد: سطح بیلبورد همان قسمت صافی است که بنر باید بر روی آن قرار بگیرد. اگر این سطح دارای ناهمواری باشد، برای نصب پوستر تبلیغاتی مناسب نیست. فریم بیلبورد هم وظیفه نگهداری بنرهای تبلیغاتی را بر عهده دارد.
 • بنر و پوستر تبلیغات: آخرین بخش از بیلبوردها را بنرها و پوسترهای تبلیغاتی تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین بخش در بیلبوردها هم همین اجزا هستند؛ چرا که محتوای تبلیغاتی اصلی در دل پوسترها و بنرها قرار گرفته است. به همین دلیل طراحی این اجزا را بر اساس اصول تبلیغات پیش می‌برند. معمولا برندها در این اجزا به معرفی خود و ویژگی‌هایی که دارند می‌پردازند. سپس از همین طریق مشتری جذب می‌کنند.

 

استرابورد تبلیغاتی چیست؟

مبحث دیگری که در زمینه فرق استرابورد و بیلبورد جا دارد به آن بپردازیم، تعریف استرابورد سازه تبلیغاتی است. استرابوردها سازه‌هایی جدیدتر از بیلبوردها هستند. این سازه‌ها ابعاد کوچکی دارند و با هزینه‌هایی نسبتا پایین روی کار می‌آیند. در گذشته با استفاده از پرتال‌های مذکور به انتقال پیام‌های مذهبی، تبریک یا اطلاع رسانی می‌پرداختند. در حال حاضر با توجه به گسترش کاربرد استرابورد، از آن‌ها در امور تبلیغاتی هم استفاده می‌شود. به دلیل این که این سازه‌ها ابعاد کوچکی دارند، جلوی هیچ کدام از اجزای مبلمان شهری را نمی‌گیرند. به همین دلیل در کنار پیاده روها، در نزدیکی پل‌های عابر پیاده و در سایر مکان‌ها از این سازه استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سایز سازه استرابورد ثابت است. اکثرا این سازه‌ها را در ابعاد ۳*۴ متری پدید می‌آورند. سپس بنرها را بر روی این سازه نصب می‌کنند. در واقع استرابورد استاندارد به دلیل حفظ زیبایی بصری شهر روی کار آمده‌اند.

استرابورد تبلیغاتی چیست؟

 

سازه استرابورد

استرابوردها نسبت به بیلبوردها کم هزینه‌تر هستند. دلیلش هم این است که اجزایی که در بیلبورد وجود دارد، در استرابورد موجود نیست. در کل اجزای زیر هستند که در ساختار سازه استرابوردها به چشم می‌خورند:

 1. پروژکتور
 2. گیره
 3. فک بالا و فک پایین
 4. ستون‌های عمودی
 5. ستون‌های افقی که متحرک هستند
 6. ستون اصلی سازه که پایه هم نامیده می‌شود.
 7. نردبان پشتی برای تردد بر روی سازه
 8. بنر تبلیغاتی

توجه داشته باشید که برای استفاده مداوم از یک استرابورد باید به فوندانسیون کف آن توجه داشت. همه چیز به فوندانسیون بستگی دارد. به همین دلیل از سیمان برای محکم سازی این سازه استفاده می‌کنند و پایه را به زمین متصل می‌نمایند.

تفاوت استرابورد و بیلبورد چیست؟

حال که اطلاعات  کاملی را در مورد هر کدام از سازه‌ها به دست آوردیم، وقت آن رسیده است که بدانیم تفاوت استرابورد و بیلبورد چیست. با اخذ این اطلاعات تا حدودی متوجه شده‌اید که این سازه‌ها چه تفاوت‌هایی با هم دارند. با توجه به تفاوت استرابورد و بیلبورد می‌توانید بهترین سازه تبلیغات محیطی را متناسب با کسب و ‌کاری که دارید، انتخاب کنید. در ادامه به فرق استرابورد و بیلبورد اشاره کرده‌ایم:

تفاوت استرابورد و بیلبورد چیست؟

 

1. تفاوت در میزان هزینه

بیلبوردها سازه‌هایی بزرگ به شمار می‌آیند که با هزینه‌های بالایی ساخته می‌شوند. در واقع به هر میزان که تعداد اجزای یک سازه افزایش پیدا کند و مواد اولیه آن بیشتر شود، قیمت آن سازه نیز افزایش می‌یابد. استرابورد اما این طور نیست. این سازه از قیمت ساخت و اجاره کمتری نسبت به بیلبورد برخوردار شده است. دلیلش هم واضح است. استرابوردها ابعاد کوچکتری دارند. پس ارزان‌تر هستند. به همین دلیل کسب و کارهای نوپا یا کسب و کارهایی که نیاز به دیده شدن دارند و باید تبلیغات گسترده انجام دهند، از استرابورد استفاده می‌کنند.

 

2. تفاوت در ساختار

یکی از مهم‌ترین تفاوت استرابورد و بیلبورد در سادگی و سبکی این سازه است. استرابوردها به نسبت بیلبوردها ساده‌تر و سبک‌تر طراحی شده‌اند. به همین دلیل است که اگر در مواجهه با وزش باد تند یا سایر عوامل مخرب محیطی قرار بگیرند، به آنچه که در اطرافشان وجود دارد آسیب نمی‌رسانند. این سازه‌ها در مقابل سیل و زلزله هم مقاومت بیشتری را از خود نشان می‌دهند.

 

3. قابلیت نصب در محیط‌های مختلف

یکی دیگر از بارزترین تفاوت‌های استرابورد و بیلبورد تفاوت در محل نصب است. بیلبوردها به دلیل ساختار غول آسایی که دارند، عمدتا در بزرگراه‌ها و مسیرهای بین شهری قرار می‌گیرند. بنابراین ممکن است مخاطبان هدف کسب و کارهای محلی و کوچک را تحت تاثیر قرار ندهند. اما سازه‌های استرابورد در مکان‌های پرتردد نصب شده و بازدهی بیشتری دارند. شما می‌توانید به راحتی این سازه‌ها را در پیاده رو و معابر شهری نصب کنید. در اکثر مواقع صاحبان برندهای مختلف برای راه اندازی کمپین‌های تخفیفی یا برای معرفی محصولات خود از استرابورد استفاده می‌کنند. کمپانی‌های بزرگی که برای تمامی افراد یک جامعه شناخته شده هستند، از بیلبوردها برای انجام این کار بهره می‌گیرند.

 

4. تفاوت در هزینه‌های برق

جالب است بدانید هزینه‌های برق استرابورد و بیلبورد هم با هم متفاوت است. از آنجایی که بیلبوردها دارای بنرهای بزرگترین نسبت به استرابوردها هستند، به پروژکتورهای بیشتری هم نیاز دارند. ولی نصب پروژکتورهای بیشتر با افزایش هزینه‌های مصرف برق همراه است. به همین دلیل بیلبوردها را سازه‌هایی می‌دانند که میزان مصرف برق و هزینه‌های آن را افزایش می‌دهد.

استرابوردهای تبلیغاتی با استفاده از دو یا نهایتاً چهار عدد پروژکتور تجهیز می‌شوند. بنابراین هزینه‌های برق را افزایش که نمی‌دهند هیچ؛ باعث کاهش این هزینه‌ها نیز خواهند شد. این تفاوت‌ از چندین تفاوت استرابورد و بیلبورد باعث شده است که کارفرمایان به فکر انتخاب تجهیزات مقرون به صرفه تبلیغاتی باشند.

 

5. تفاوت در سادگی نصب

به طور کلی استرابورد را سازه‌هایی سریع النصب می‌دانند. نصب این سازه‌ها مشقت چندانی ندارد. کافی است تجهیزات اولیه استرابورد آماده باشد تا بتوان از آن برای نصب این سازه استفاده کرد. اما نصب بیلبورد علاوه بر این که پر کار است و ساده نیست، هزینه‌های زیادی هم دارد. پس از نظر نصب هم متخصصان بر این باورند که استرابورد نسبت به بیلبورد بهتر است.

 

هدف از نصب استرابورد تبلیغاتی در محیط شهری چیست؟

پس از بحث تفاوت استرابورد و بیلبورد می‌خواهیم اهداف نصب سازه تبلیغاتی را بررسی کنیم. اهداف زیادی از به کارگیری سازه استرابورد وجود دارد. برندهای مختلف برای این که فروش خود را بالا ببرند و برای این که برند خود را در بازار تثبیت کنند، اقدام به استفاده از استرابورد می‌کنند. سه نوع هدف دیگر وجود دارند که یک کسب و کار را مجاب به استفاده کردن از سازه‌های استرابورد تبلیغاتی می‌کنند:

هدف از نصب استرابورد تبلیغاتی در محیط شهری چیست؟

 

راه اندازی کمپین‌های برند سازی

برخی از برندها برای این که برند سازی خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند، از استرابورد استفاده می‌کنند. برند سازی با مشهور شدن تفاوت زیادی دارد. در برند سازی شما تمام تلاش خود را می‌کنید که ویژگی‌های برند خود را به مشتریانتان برسانید. در صورتی که در مشهور شدن چنین نیست.

مفهوم برند سازی برای خیلی از کسب و کارها این است که این کسب و کارها به مشتریان خود نزدیک بشوند و اعتبار برند خود را در میان این مشتریان افزایش دهند. شما عزیزانی که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده‌اید، می‌توانید از استرابورد به عنوان یک سازه بسیار مناسب در جهت تبلیغات محیطی استفاده کنید.

 

ترغیب فروش با استفاده از استرابورد تبلیغاتی

یکی دیگر از اهداف به کارگیری سازه استرابورد این است که فروش ترغیب شود. در واقع از جمله قدیمی‌ترین سبک‌ها و رویکردهای تبلیغاتی که هم اکنون هم رواج دارد، تبلیغات زیر پوستی است. تبلیغات زیر پوستی بر خلاف تبلیغات مستقیم تاثیرات چشمگیری را از خود بر جای می‌گذارند. به گونه‌ای که این تاثیرات در همان چند روز اول خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل این نوع از تبلیغات مورد علاقه اکثر کسب و کارها واقع شده‌اند.

افرادی که صاحب یک کسب و کار خاص هستند، می‌توانند یک محصول را در استرابوردهای تبلیغاتی معرفی کنند و سپس فروش گسترده‌ای محصول را مشاهده نمایند. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که استرابوردها سازه‌هایی سریع النصب هستند و از گستردگی زیادی هم برخوردارند. بنابراین می‌توانند مخاطبین هدف در هر مکانی را به دام بیندازند.

مشاوره رایگان سفارش انواع سازه فلزی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

یادآوری برند

همه ما دیده‌ایم که خیلی از برندهای نام آشنا و پر مشتری تبلیغاتی را ارائه می‌کنند. شاید تصور کنید که این برندها به تبلیغات نیازی ندارند اما در بازاری که همواره برندهای جدیدی روی کار می‌آیند، یادآوری برندهای قبلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  طبق ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده رود، آن دسته از برندهایی که نتوانند به صورت دوره‌ای و با استفاده از روش‌های تبلیغات مختلف خود را بالا بکشند، مشتریان خود را از دست خواهند داد. اینجا است که برندهای نوپا جای آن‌ها را در بازار فروش گرفته و مشتریان آن‌ها را نیز به سرقت می‌برند. بنابراین لازم است که از سازه‌های تبلیغات محیطی برای افزایش فروش و بر جای ماندن نام یک برند استفاده کرد.

 

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد تفاوت استرابورد و بیلبورد با شما صحبت کردیم. این سازه‌ها برای انجام تبلیغات محیطی به کار گرفته می‌شوند اما از نظر کارایی و عملکرد تفاوت‌هایی با هم دارند. با توجه به این که تبلیغات کم هزینه و پر بازده بهترین گزینه تبلیغات هستند، استرابوردها را سازه‌ای مناسب برای تبلیغات می‌دانند. این سازه‌ها در گذشته تنها برای اطلاع رسانی بودند اما امروزه تغییر کاربری داده‌اند. بیلبوردها معمولا برای انجام تبلیغات برندهای بزرگ و نامدار به کار گرفته می‌شوند. این سازه‌ها هزینه‌های بیشتری نسبت به بیلبوردها دارند. محل نصب این دو سازه هم متفاوت است. شما قبل از خرید این سازه‌ها و انجام تبلیغات محیطی می‌توانید با مشاورین قارتال برای اطلاع از تفاوت استرابورد و بیلبورد ارتباط برقرار کنید.


سوالات متداول

1- اصلی‌ترین تفاوت استرابورد و بیلبورد چیست؟

قیمت یکی از مهم‌ترین فاکتورها به هنگام انجام تبلیغات است. بنابراین مهم‌ترین فرق استرابورد و بیلبورد هم به قیمت آن‌ها بر می‌گردد. به هر میزان که این سازه‌ها ارزان قیمت‌تر باشند، مشتریان بیشتری خواهند داشت.

2- هدف از نصب استرابورد تبلیغاتی چیست؟

استرابوردها را با هدف‌های گوناگونی در محیط شهری نصب می‌کنند. معمولا برای بقای یک برند، افزایش فروش و تقویت برند از این سازه استفاده می‌شود. در کمپین‌های یادآور فروش، در کمپین‌های ترغیب فروش و در کمپین‌های برند سازی از این سازه بهره گرفته می‌شود‌.

3- تفاوت استرابورد و بیلبورد در ساختار چگونه است؟

استرابوردها از ساختاری ساده و سبک برخوردار شده‌اند. برای نصب این سازه‌ها نیاز به تجهیزات چندانی نیست. در ضمن گستردگی آن‌ها هم زیاد است. اما بیلبوردها چنین نیستند. بیلبوردها وزن سنگینی دارند و به سختی نصب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *