مجله قارتال

آشنایی با تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی

تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی

به طور کلی می‌توان گفت تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی زبان گویای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی هستند. بنابراین توجه به آن‌ها برای رانندگان و عابران پیاده الزامی است. تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی برای اولین بار را می‌توان به نصب ستون‌های سنگی در تقاطع جاده‌ها به منظور نشان دادن مسیرهای منتهی به شهرهای کوچک در روم باستان نسبت داد.

تاریخچه تابلوهای راهنمایی و رانندگی در واقع آغازی برای به وجود آمدن علائم پیچیده برای زندگی‌های شهری و ترافیک‌های امروزی بود. در گذشته سنگ و چوب علائم راهنمایی و رانندگی برای رانندگان بوده است. اما امروزه این تابلو و علائم ایمنی با استفاده از ورق‌های آهنی و رنگ‌های خاص در خیابان‌های شهری و جاده‌های بین شهری دیده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

مخترع و ابداع کننده قوانین راهنمایی و رانندگی

امروزه استفاده از وسایل نقلیه و پیاده‌ روها نیز تابع یک سری قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی می‌باشد. اولین اتومبیل وارد شده به ایران مربوط به زمان مظفرالدین شاه قاجار بود. تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی مربوط به سال ۱۳۰۷ بود که در آن زمان شهردار تهران کریم آقا بوذر جمهری بود. بی احتیاطی گروهی از رانندگان موجب تصادفات زیادی در شهر می‌شد. بر همین اساس اولین جرقه های اختراع قوانین راهنمایی و رانندگی توسط دولت جرقه زده شد.

رعایت قوانین وضع شده برای تمامی رانندگان الزامی بود. از طرفی اداره نظمیه با نظارت بر قوانین راهنمایی و رانندگی با متخلفان برخورد می‌کرد. در حالی که امروزه تابلوهای راهنمایی و رانندگی تمامی علائم را با وضوح کامل به رانندگان نشان می‌دهد. یکی از مهم ترین کارهایی که برای کاهش تصادفات می‌توان انجام داد، نصب تابلوهای رانندگی در محل‌های مناسب است. شرکت قارتال با تولید تابلوهایی گالوانیزه با پوششی از رنگ الکترو استاتیک که موجب افزایش عمر تابلوها می‌شود توانسته به صنعت تابلوسازی کشور کمک بزرگی کند.

مخترع و ابداع کننده قوانین راهنمایی و رانندگی  

تاریخچه قوانین راهنمایی و رانندگی

تاریخچه قوانین راهنمایی و رانندگی در سال ۱۳۱۸ به تصویب رسید که آن را به عنوان مادر قوانین راهنمایی و رانندگی می‌شناسند. تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی نیز پس از آن شروع شد. پس از سال‌ها این آیین نامه با توجه به تغییرات بوجود آمده و افزایش چشمگیر شهرنشینی و استفاده از خودروها در تمامی ابعاد بازنگری شد. پیدایش قوانین جدید همچنین زمینه‌های آشنایی با تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی را ایجاد نمود.

تابلوهایی با علائم و رنگ‌های مختلف نشان دهنده رعایت مواردی خاص برای راننده‌ها بود‌. امروزه شاهد تنوع و پیچیدگی بیشتر در تابلوهای رانندگی هستید؛ زیرا استفاده از این علائم در شهرهای شلوغ و پرترافیک بسیار ضروری می‌باشد. شرکت قارتال به عنوان یکی از شرکت‌های تولید کننده تابلوهای راهنمایی و رانندگی است که با ساخت تابلوهایی با کیفیت منحصر به فرد و قیمت مقرون به صرفه همواره تمام تلاش خود را برای جذب رضایت مشتریان انجام داده است.

 

پیدایش تابلوهای خطر و احتیاط

به کارگیری تابلوهای خطر علاوه بر خیابان‌ها، در کارگاه‌های ساختمانی، محدوده کارگران مشغول کارند، پشت وسایل نقلیه سنگین جاده‌ای، پیمانکاران شهرداری و … نیز دیده می‌شود. تابلوهای احتیاط نیز به تابلوهای خطری گفته می‌شود که در پشت وسایل نقلیه سنگین، ماشین‌های شهرداری و … نصب می‌گردد. از تابلوهای احتیاط معمولا به صورت شبرنگ دار استفاده می‌شود تا رانندگان با مشاهده آن‌ها سرعت خود را کمتر کرده و با احتیاط بیشتری حرکت کنند.

تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی قبل از هر چیز با سنگ و چوب بود. سپس استفاده از حکاکی بر روی سنگ و آهن رواج یافت. این در حالی است که تابلو سازی در قرن هجدهم مورد توجه بسیاری از افراد برای معرفی و نامگذاری شغل خود استفاده شد. در سال ۲۰۰۰ میلادی با ورود متریال جدید به عرصه تابلو سازی، پیشرفت چشمگیری در این زمینه دیده می‌شود.

پیدایش تابلوهای خطر و احتیاط  

کلام پایانی

در نتیجه می‌توان اظهار داشت که تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی به گذشته نه چندان دور باز می گردد که حاوی یک سری حوادث است. در همین راستا برای شناخت این علائم نیاز است تا ابتدا تاریخچه آن‌ها را بررسی کرد. به همین منظور سعی کردیم در این مقاله به معرفی تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی بپردازیم. از سوی دیگر برای تهیه تابلوهای راهنمایی و رانندگی با کیفیت بالا می توانید به مجموعه قارتال مراجعه کرده و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- چه زمانی تابلوها می توانند در کاهش تصادفات نقش مهمی را ایفا کنند؟

محل دقیق نصب تابلو یکی از مهم ترین عواملی است که باعث آگاهی راننده ها و کاهش تصادفات خواهد شد.

2- عوامل اثرگذار بر قیمت تابلوها کدامند؟

کیفیت تابلو، مواد اولیه به کار رفته، سایز تابلو و … بدون شک بر قیمت خرید این محصول تاثیرگذار خواهد بود.

3- تابلو خطر چیست؟

این تابلو یکی از تجهیزات ایمنی ترافیک است که علاوه بر خیابان‌ها، در پشت ماشین‌های سنگین، پروژه‌های ساختمانی و … نیز دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *