زمانی که در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر قدم می‌زنیم یا با خودرو از آن‌ها گذر می‌کنیم، چشممان به تابلوهایی می‌خورد که هر کدام یک مفهوم خاص را درون خود جای داده‌اند. این تابلوها تابلوهای ترافیکی هستند. در واقع مهم‌ترین علائم هشدار دهنده‌ای که در جهان وجود دارند، همین تابلوها و علائم ترافیکی هستند. این علائم قادرند امنیت معابر شهری یا بین شهری را افزایش دهند و از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری کنند. چنانچه تمایل به خرید تابلو ترافیکی دارید اما با ویژگی‌ها، مشخصات، انواع و کاربردهای این گونه از تابلوها آشنا نیستید، با ما همراه باشید.

تابلو ترافیکی چیست؟

تابلوهای ترافیکی مهم‌ترین تابلوهایی هستند که برای هدایت رانندگان به کار گرفته می‌شوند. این تابلوها دارای اشکال و ابعاد خاصی هستند و برای انتقال یک پیام خاص به یک فرد کاربرد دارند. در مکان‌های مختلفی مثل میدان، پارکینگ، کارخانه، جاده و … این نوع از تابلوها دیده می‌شوند. با افزایش تعداد خودروها و افزایش ترافیک در کشور ما و سایر کشورهای جهان، نیاز به چنین تابلوهایی افزایش یافت. به کمک این تابلوها است که رانندگان از خطرات موجود در مسیر آگاه شده و با احتیاط رانندگی می‌کنند. لازم به ذکر است که تابلوهای ترافیکی باید از بهترین تولید کننده تابلو ترافیکی خریداری شوند. در این صورت می‌توان از کیفیت ساختار این تابلوها اطمینان حاصل کرد.

اهمیت وجود و نصب تابلو ترافیکی

معمولاً تصادفات، اتفاقات و خسارت‌های جاده‌ای و مشکلات مسیر در آن دسته از جاده‌هایی اتفاق می‌افتند که به تابلوهای ترافیکی مجهز نشده باشند. به همین دلیل مجموعه‌ای از تابلوهای ترافیکی را به عنوان برترین و کاربردی‌ترین تجهیزات ترافیکی در مسیر قرار می‌دهند تا با استفاده از آن خسارات وارد به راننده و جان او کاهش پیدا کند. با نصب این تابلوها در معابر شهری، بیرون شهر، اتوبان‌ها و سایر معابر می‌توان جاده‌ها و مسیرها را استاندارد کرد و راننده را در مسیری که قرار است در آن حرکت کند راهنمایی نمود.

تمامی تابلو‌های ترافیکی که امروزه ساخته می‌شوند، دارای چندین ویژگی خاص هستند. همین امر باعث شده است که کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند. قابلیت دیده شدن، خوانده شدن، جلب توجه رانندگان، مقاومت در برابر شرایط و سازگاری با محیط زیست مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که تابلوهای ترافیکی را به یک تابلوی استاندارد تبدیل کرده‌اند. پس نمی‌توان از تاثیری که این تابلوها در کاهش ترافیک دارند چشم‌پوشی کرد.

مزایای استفاده از تابلوهای ترافیکی

اصلی‌ترین هدفی که با نصب تابلو ترافیکی در مسیر باید به آن دست یافت، کسب اطلاعات در مورد مسیری است که قرار است پیموده شود.‌ علاوه بر این، تابلوهای ترافیکی قادرند مزایای بیشتری را برای رانندگان و سرنشینان خودرو به وجود بیاورند.‌ از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به یادآوری قوانین و مقررات در مسیر، جلوگیری از ترافیک و سهولت عبور و مرور در جاده و همچنین پیدا کردن سریع مسیر اشاره کنیم. در واقع تابلوهای ترافیکی طوری طراحی می‌شوند که بتوانند راننده و سرنشینان خودرو را در زمانی کوتاه، با امنیت کامل و به طور صحیح به مقصد برسانند.

یکی دیگر از مزایای مهم این تابلوها قیمت مناسبی است که دارند. فروش تابلو ترافیکی در تبریز/ مشهد/ اصفهان/ تهران/ شیراز/ اردبیل/ کرج و سایر شهرها در کشور با قیمت ارزانی انجام می‌شود. به همین دلیل بهتر است که از تابلوهای بیشتری برای مجهز کردن یک مسیر استفاده شود.

چرا از تابلو ترافیکی استفاده کنیم؟

برای خیلی از افرادی که با اهمیت وجود تابلو ترافیکی در مسیر آشنا نیستند، این سوال پیش می‌آید که اصلا چرا باید از این تابلوها استفاده کنیم. دلایل متعددی وجود دارند که استفاده از این تابلوها را پر اهمیت جلوه می‌دهند. این دلایل عبارتند از:

  • تابلوهای ترافیکی باعث می‌شوند که راننده از میزان سرعت مجازی که در یک مسیر وجود دارد، مطلع شود.
  • این تابلوها برای هدایت رانندگان تا رسیدن به مقصد بسیار مناسب هستند.
  • در جاده‌هایی که حیوانات عبور می‌کنند، باید سرعت کنترل شود. عدم اطلاع راننده از این امر می‌تواند اتفاقات ناگواری را به وجود بیاورد. به همین دلیل لازم است که از تابلوهای ترافیکی استفاده بشود.
  • به منظور اطلاع رسانی از شرایط جاده مثل بارش بهمن یا ریزش سنگ نیز از این تابلوها استفاده می‌شود.
  • اگر در یک مسیر عملیات عمرانی انجام شود، به کمک تابلو ترافیکی می‌توان راننده را از این امر آگاه کرد. با معرفی بزرگترین کارخانه تولید تجهیزات ترافیکی در ایران می‌توان برترین تابلوهای ترافیکی را با کیفیت فوق العاده خریداری نمود.

ویژگی‌های تابلو ترافیکی

یک تابلو ترافیکی خوب تابلویی است که از ویژگی‌های استاندارد سازی شده برخوردار باشد. در واقع اگر می‌خواهید به شکلی اصولی این تابلوها را طراحی کرده و در یک محیط نصب کنید، لازم است که به ویژگی‌های مختلفی که این سازه‌ها دارند توجه نمایید.

عدم جذب آلودگی‌ها

در فضاهای بیرونی گرد و غبار زیاد است. این گرد و غبار اگر توسط تابلو ترافیکی جذب شود، مانع دید راننده نسبت به این تابلو خواهد شد. به همین دلیل بهترین تولید کننده تابلوهای ترافیکی این نوع از تابلوها را طوری می‌سازد که از گرد و غبار تاثیر نپذیرند.

سازگار با محیط زیست

تابلوهای ترافیکی باید به گونه‌ای باشند که با محیط زیست سازگاری داشته باشند. همچنین این تابلوها باید با شرایط جوی یک ناحیه هماهنگ باشند. برای مثال اگر در یک ناحیه مدام باران می‌بارد و یا اگر در یک ناحیه تنها آفتاب می‌تابد، این تابلوها باید مقاومت کافی در برابر باران و آفتاب را داشته باشند. به همین دلیل از آلیاژهای مقاوم و ضد زنگ برای ساخت این محصولات مهم استفاده می‌شود.

عدم خوردگی و رنگ پریدگی

کیفیتی که تابلو ترافیکی دارد نیز بسیار مهم است. علائم جاده‌ای همواره در معرض رنگ پریدگی و خوردگی قرار دارند. حال اگر ساختار آن‌ها از استقامت کافی برخوردار نباشد، پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. این امر سبب افزایش هزینه‌های ایجاد امنیت در جاده نیز می‌شود. به منظور جلوگیری از بروز این اتفاقات تابلوهای ترافیکی را به صورت ضد خوردگی می‌سازند و از رنگ‌هایی که رنگ پریده نمی‌شوند در ساختار آن‌ها بهره می‌گیرند.

اندازه و ابعاد

اندازه‌ا‌ی که تابلوهای ترافیکی دارند هم مهم است. این تابلو‌ها نه باید آنقدر مرتفع باشند که چشم راننده آن‌ها را نبیند، نه باید آنقدر کوتاه باشند که توجه راننده را به خود جلب نکند. بنابراین باید ابعاد استانداردی را برای این تابلوها در نظر گرفت.

بهره گیری از علائم و حروف فارسی و انگلیسی

به طور کلی در هر کشوری توریست‌ها رفت و آمد دارند. با توجه به این که تابلو ترافیکی ضامن امنیت یک مسیر است، باید به توریستان هم توجه بشود. یعنی تابلوهایی ساخته شوند که هم با حروف فارسی و هم با حروف انگلیسی بر روی آن‌ها نوشته شده است. در ضمن، این نوشته‌ها باید خوانا و قابل دید باشند تا مفهوم نهایی را به اطلاع راننده برسانند.

استفاده از شبرنگ

اگر به تابلوهای ترافیکی که در مسیرها قرار دارند توجه کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه شبرنگ بودن آن‌ها شده‌اید. مسیرهای شهری و بین شهری هم در روز و هم در شب مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس تجهیزات ترافیکی موجود در آن‌ها نیز باید هم برای شب و هم برای روز مناسب باشد. به همین دلیل از رنگ‌های شبرنگی برای تولید این تابلوها استفاده می‌کنند. قارتال به عنوان برترین تولید کننده تابلو ترافیکی در تبریز، همواره نیاز یک مسیر به تابلو ترافیکی را برطرف می‌کند. آن هم با توجه به تمامی ویژگی‌های فوق!

انواع تابلو ترافیکی

به طور کلی تابلوهای ترافیکی به دو دسته تابلوهای شهری و جاده‌ای تقسیم می‌شوند. هر کدام از این تابلوها ویژگی خاص خود را دارند و از لحاظ کاربرد در دسته بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند. تابلوهای بازدارنده، هشدار دهنده و آگاهی دهنده جزو این نوع از تابلوها هستند. در مورد ویژگی‌های هر کدام از این تابلوها صحبت خواهیم کرد.

انواع تابلو ترافیکی

1. تابلوهای بازدارنده یا انتظامی

تابلوهای بازدارنده یا انتظامی جزو تابلوهای دایره‌ای شکلی هستند که حاشیه آن‌ها قرمز است. پس زمینه سفیدی که برای چنین تابلوهایی در نظر گرفته شده است، باعث جلب توجه رانندگان می‌شود‌. این تابلوها را نوعی تابلوی حاکم می‌دانند؛ چرا که با حکم کردن در مورد وضعیت موجود، راننده را به سوی رانندگی استاندارد هدایت می‌کنند. تابلوهایی که بحث آن‌ها ممنوعیت است مثل تابلوی دور زدن ممنوع، ایست ممنوع و سبقت ممنوع در زیر مجموعه تابلوهای ترافیکی انتطامی طبقه بندی می‌شوند. این تابلوها نقش موثری در کنترل ترافیک و کاهش وقوع حوادث ناگوار جاده‌ای ایفا می‌کنند.

2. تابلو ترافیکی هشدار دهنده یا اخطاری

تابلوهای هشدار دهنده یا تابلوهای اخطاری همان طور که از نامشان پیدا است، یک خطر را پیش بینی کرده و آن را به اطلاع رانندگان می‌رسانند. این تابلوها اطلاعاتی را از مسیر در اختیار راننده قرار می‌دهند تا راننده با احتیاط‌‌تر در مسیر پیش روی خود تردد کند. برای مثال در جاده‌های کوهستانی احتمال این که به یکباره سنگ بریزد، وجود دارد. با استفاده از این تابلوها می‌توان این اطلاعات را در اختیار راننده قرار داد. تابلوهای اخطاری معمولا به شکل مثلثی و با پس زمینه سفید طراحی می‌شوند که یک نوار قرمز در حاشیه آن‌ها قرار گرفته است. علائم نیز به رنگ مشکی در این تابلوها قرار می‌گیرند.‌ تابلوهایی مثل تابلو دست انداز، تابلو عبور عابر پیاده و تابلو جاده در حال تعمیر است نمونه‌هایی از تابلوهای هشدار دهنده هستند.

3. تابلوهای آگاهی دهنده یا اطلاعاتی

تابلوهای اطلاعاتی به منظور اطلاع رسانی از یک امر مهم در جاده‌ها نصب می‌شوند. اشکال مختلفی از این تابلوها دیده می‌شود. تابلو مربع، مستطیل، دایره و تابلو پنج ضلعی که هر کدام رنگ‌های خاصی دارند. با استفاده از تابلوهای اطلاعاتی است که می‌توان قوانین و مقررات را به رانندگان انتقال داد. این نوع از تابلو ترافیکی و علائم ترافیکی نقش چشمگیری در کاهش یافتن آمار تصادف و مرگ و میر در جاده دارند. معمولا رانندگانی که با مسیر آشنایی کامل ندارند جزو افرادی هستند که به طور گسترده از تابلوهای آگاهی دهنده استفاده می‌کنند. رنگ این نوع از تابلوها می‌تواند آبی باشد، سبز باشد، زرد باشد یا نارنجی باشد. تابلوهای مجتمع خدماتی رفاهی، تعمیرگاه، ابتدای شهر، انتهای شهر و تابلوی تونل بخشی از تابلوهای آگاهی دهنده را تشکیل می‌دهند.

قیمت تابلو ترافیکی

تمامی تابلوهای ترافیکی قیمت یکسانی ندارند؛ چرا که ارتفاع، شکل، طرح و فرم این تابلوها با هم متفاوت است. برای تعیین قیمت تابلوهای ترافیکی در مرکز فروش علائم ترافیکی در تبریز/ مشهد/ اصفهان/ تهران/ شیراز/ اردبیل/ کرج و سایر نقاط کشور به عوامل متعددی توجه می‌کنند. نوع تابلو، میزان کیفیتی که ساختار تابلو دارد، نوع آلیاژهای به کار رفته در تابلو، نوع نصب آن و اندازه تابلو از مهم‌ترین عواملی هستند که منجر به تعیین هزینه‌های خرید تابلوهای ترافیکی می‌شوند. با توجه به این که قیمت تابلو ترافیکی یکی از فاکتورهای مهم به هنگام خرید این تابلوها به شمار می‌آید، جهت استعلام قیمت می‌توانید با مشاورین وب سایت ما در ارتباط باشید.

خرید تابلو ترافیکی از قارتال

برای این که بتوانید بهترین تابلوهای ترافیکی را خریداری کنید، در گام اول لازم است که بهترین تولید کننده تابلوهای ترافیکی را بیابید. بهترین تولید کننده علائم ترافیکی در مشهد/ اصفهان/ تهران/ شیراز/ اردبیل/ کرج و تبریز تولید کننده‌ای است که به طور معتبر فعالیت کند. همچنین مشتریان از آن رضایتمند باشند. شرکت تولیدی قارتال که‌ چندین و چند سال است در زمینه تولید تابلوهای ترافیکی فعالیت دارد، هم اکنون آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است.

قارتال به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید علائم ترافیکی در شمال غربی کشور فعالیت دارد. ما در قارتال قیمت تابلوها را به طور منصفانه تعیین می‌کنیم؛ چرا که به نوسانات اقتصادی و وضعیت اقتصادی مشتریان خود واقف هستیم. شما عزیزانی که قصد خرید انواع تابلوهای ترافیکی را دارید، می‌توانید همین حالا سفارشات خود را ثبت کنید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ما این مطلب را با بحث تابلو ترافیکی چیست آغاز نمودیم و با بحث ثبت سفارشات خرید علائم ترافیکی خاتمه بخشیدیم. تابلوهای ترافیکی یکی از ملزومات جاده‌ای هستند که بدون وجود آن‌ها امنیت در جاده‌ها جریان نخواهد داشت. این تابلوها در انواع مختلف و با معانی گوناگون در مسیر نصب می‌شوند. جهت اطلاع رسانی از مسیر، راهنمایی رانندگان و کاهش تلفات جاده‌ای می‌توان تابلوهای ترافیکی را به کار بست. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید این تابلوها با قارتال در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- تابلو انتظامی چیست؟

تابلوهای انتظامی به عنوان یک حکم دهنده در جاده‌ها نصب می‌شوند. این تابلوها ممنوعیت را اعلام می‌کنند و انواع گوناگونی دارند.

2- بهترین تولید کننده تابلو ترافیکی در تبریز کدام است؟

در تبریز مغازه های زیادی وجود دارند که به عنوان تابلو نویس و انجام خدمات برش شبرنگ و ساخت تابلو فعال هستند اما تمامی آن‌ها از اعتبار کافی برخوردار نیستند. برای انتخاب بهترین شرکت باید به میزان سابقه، اعتبار، تجربه کاری و رضایت مشتریان از یک شرکت توجه داشته باشید. شرکت قارتال با دارا بودن کارخانه مجهز و به کارگیری افراد متخصص و با تجربه در زمینه مهندسی ترافیک به عنوان بهترین و بزرگترین شرکت تولید کننده تابلو ترافیکی و علائم راهنمایی و رانندگی در شمال غرب کشور شناخته شده و جزو برترین شرکت تولید کننده تابلو ترافیکی در سطح کشور می باشد.

3- قیمت ساخت تابلو ترافیکی چقدر است؟

برای ساخت این تابلوها و تعیین قیمت آن‌ها باید به فاکتورهای مختلفی توجه بشود. ابعاد، نوع تابلو، نوع شبرنگ مصرفی و حجم کار در قیمت نهایی ساخت و تولید تابلو و علایم ایمنی و ترافیکی تاثیر گذار می باشد.

برخی از نمونه کارهای تابلو ترافیکی شرکت قارتال

ویدیو تولید تابلو ریلی