زمانی که در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر قدم می‌زنیم یا با خودرو از آن‌ها گذر می‌کنیم، چشممان به تابلوهایی می‌خورد که هر کدام یک مفهوم خاص را درون خود جای داده‌اند. این تابلوها تابلوهای ترافیکی هستند. در واقع مهم‌ترین علائم هشدار دهنده‌ای که در جهان وجود دارند، همین تابلوها و علائم ترافیکی هستند. این علائم قادرند امنیت معابر شهری یا بین شهری را افزایش دهند و از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری کنند. چنانچه تمایل به خرید تابلو علائم راهنمایی و رانندگی دارید اما با ویژگی‌ها، مشخصات، انواع و کاربردهای این گونه از تابلوها آشنا نیستید، با ما همراه باشید.

سفارش انواع تابلو راهنمای مسیر

برای سفارش تولید تابلو با بهترین متریال و مناسب ترین قیمت بازار همین حالا تماس بگیرید.

ارسال رایگان تابلو

ارسال رایگان به سراسر کشور برای سفارش بالای 50 میلیون تومان

گارانتی محصول

2 سال گارانتی بی قید و شرط کیفیت تابلو های تولیدی شرکت قارتال

تابلو ترافیکی چیست؟

تابلوهای ترافیکی مهم‌ترین تابلوهایی هستند که برای هدایت رانندگان به کار گرفته می‌شوند. این تابلوها دارای اشکال و ابعاد خاصی هستند و برای انتقال یک پیام خاص به یک فرد کاربرد دارند. در مکان‌های مختلفی مثل میدان، پارکینگ، کارخانه، جاده و … این نوع از تابلوها دیده می‌شوند. با افزایش تعداد خودروها و افزایش ترافیک در کشور ما و سایر کشورهای جهان، نیاز به چنین تابلوهایی افزایش یافت. به کمک این تابلوها است که رانندگان از خطرات موجود در مسیر آگاه شده و با احتیاط رانندگی می‌کنند. لازم به ذکر است که تابلوهای ترافیکی باید از بهترین تولید کننده تابلو ترافیکی خریداری شوند. در این صورت می‌توان از کیفیت ساختار این تابلوها اطمینان حاصل کرد.

تابلو ترافیکی

قارتال برترین تولید کننده تابلو های ترافیکی

با کیفیت ترین مصالح

تنوع بالا

مشاوره فنی رایگان

کادر فنی مجرب

اهمیت وجود و نصب تابلو ترافیکی

معمولاً تصادفات، اتفاقات و خسارت‌های جاده‌ای و مشکلات مسیر در آن دسته از جاده‌هایی اتفاق می‌افتند که به تابلوهای ترافیکی مجهز نشده باشند. به همین دلیل مجموعه‌ای از تابلوهای ترافیکی را به عنوان برترین و کاربردی‌ترین تجهیزات ترافیکی در مسیر قرار می‌دهند تا با استفاده از آن خسارات وارد به راننده و جان او کاهش پیدا کند. با نصب این تابلوها در معابر شهری، بیرون شهر، اتوبان‌ها و سایر معابر می‌توان جاده‌ها و مسیرها را استاندارد کرد و راننده را در مسیری که قرار است در آن حرکت کند راهنمایی نمود.

تمامی تابلو‌ علائم راهنمایی و رانندگی که امروزه ساخته می‌شوند، دارای چندین ویژگی خاص هستند. همین امر باعث شده است که کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند. قابلیت دیده شدن، خوانده شدن، جلب توجه رانندگان، مقاومت در برابر شرایط و سازگاری با محیط زیست مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که تابلوهای ترافیکی را به یک تابلوی استاندارد تبدیل کرده‌اند. پس نمی‌توان از تاثیری که این تابلوها در کاهش ترافیک دارند چشم‌پوشی کرد.

مزایای استفاده از تابلوهای ترافیکی

اصلی‌ترین هدفی که با نصب تابلو ترافیکی در مسیر باید به آن دست یافت، کسب اطلاعات در مورد مسیری است که قرار است پیموده شود.‌ علاوه بر این، تابلوهای ترافیکی قادرند مزایای بیشتری را برای رانندگان و سرنشینان خودرو به وجود بیاورند.‌ از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به یادآوری قوانین و مقررات در مسیر، جلوگیری از ترافیک و سهولت عبور و مرور در جاده و همچنین پیدا کردن سریع مسیر اشاره کنیم. در واقع تابلوهای ترافیکی طوری طراحی می‌شوند که بتوانند راننده و سرنشینان خودرو را در زمانی کوتاه، با امنیت کامل و به طور صحیح به مقصد برسانند.

یکی دیگر از مزایای مهم این تابلوها قیمت مناسبی است که دارند. فروش تابلو ترافیکی در تبریز، مشهد، اصفهان، تهران،  شیراز، اردبیل، کرج و سایر شهرها در کشور با قیمت ارزانی انجام می‌شود. به همین دلیل بهتر است که از تابلوهای بیشتری برای مجهز کردن یک مسیر استفاده شود. جهت استعلام قیمت تابلو ترافیکی از شرکت قارتال، با شماره 09144220646 تماس بگیرید.

چرا از تابلو ترافیکی استفاده کنیم؟

برای خیلی از افرادی که با اهمیت وجود تابلو ترافیکی در مسیر آشنا نیستند، این سوال پیش می‌آید که اصلا چرا باید از این تابلوها استفاده کنیم. دلایل متعددی وجود دارند که استفاده از این تابلوها را پر اهمیت جلوه می‌دهند. این دلایل عبارتند از:

  • تابلوهای ترافیکی باعث می‌شوند که راننده از میزان سرعت مجازی که در یک مسیر وجود دارد، مطلع شود.
  • تابلو علائم راهنمایی و رانندگی برای هدایت رانندگان تا رسیدن به مقصد بسیار مناسب هستند.
  • در جاده‌هایی که حیوانات عبور می‌کنند، باید سرعت کنترل شود. عدم اطلاع راننده از این امر می‌تواند اتفاقات ناگواری را به وجود بیاورد. به همین دلیل لازم است که از تابلوهای ترافیکی استفاده بشود.
  • به منظور اطلاع رسانی از شرایط جاده مثل بارش بهمن یا ریزش سنگ نیز از این تابلوها استفاده می‌شود.
  • اگر در یک مسیر عملیات عمرانی انجام شود، به کمک تابلو ترافیکی می‌توان راننده را از این امر آگاه کرد. با معرفی بزرگترین کارخانه تولید تجهیزات ترافیکی در ایران می‌توان برترین تابلوهای ترافیکی را با کیفیت فوق العاده خریداری نمود.

استقرار علائم راه

چهار نکته را باید در مورد استقرار علائم در نظر گرفت:
الف: انتخاب محل نصب در کنار راه نسبت به تقاطع، محل خطر یا سایر مواردی که به این موضوع مربوط میشود.
ب: نحوه قرار گرفتن آنها نسبت به کناره سوارهرو و سایر جوانب مربوط به مقطع عرضی.
ج: ارتفاع آنها از زمین.
د: نصب علایم.

الف:محل نصب

برای اینکه راننده برای متابعت از یک علامت ترافیکی، زمان کافی را داشته باشد، هر علامت به فاصله ای مناسب از نقطه مورد نظر در پیام علامت، نصب میگردد. این فاصله بستگی به مقدار سرعت طرح هر راه دارد. علائمی که برای نشان دادن پیامهای قابل تشخیص و خواندن از فاصله دور هستند، بر مبنای نوع و سرعت راه طرحریزی میشوند. علائم باید از فاصله مناسب قابل رؤیت بوده و توسط موانع پوشیده نشده باشد. رانندگان به قرار گرفتن علائم در سمت راست راهها عادت کرده اند. بنابراین در استقرار آنها باید به این نکته توجه شود. نصب علائم در سمت چپ در راههای با جداکننده وسط که نصب علائم در سمت راست به تنهایی کافی نیست، ضروری است. در سه راهی هایی که دارای اهمیت کمتری هستند، یک علامت در قسمت مرکزی که رو به روی هر دو جهت راه قرار گرفته باشد کافی خواهد بود (به جای این که یک علامت در سمت راست هر قسمت قرار گیرد). در پیچ های تند متمایل به راست، ممکن است نصب علائم در سمت چپ نیز مناسب و قابل توصیه باشد.

قرار دادن علامت در سمت چپ مکمل علامت سمت راست است، برای مثال در مسیرهای یک طرفه، تابلو ورود ممنوع در هر دو سمت نصب میشود (به جز در مسیرهای باریک). در راههای با میانه (جداکننده وسط)، تکرار علامت در سمت چپ نیز توصیه میشود. در تقاطعهای سه راهی، علائم جهت نما برای رانندگان راه فرعی را میتوان به طورمستقیم در راه اصلی و مقابل راه فرعی قرار داد. در زیرگذرها، علائم بالاسری ممکن است مناسبتر باشد. هم چنین، ممکن است علائم در میدان یا روی جداکننده وسط نصب شود.

ب) نحوه قرارگرفتن

در راه با جداکننده وسط، علائم باید به صورتی قرار داده شود که نزدیک ترین لبه آن از کناره آسفالت، حداقل 120 سانتیمتر فاصله داشته باشد. در جایی که شانه راه آسفالت شده ، این فاصله از کناره شانه آسفالتی باید حداقل 75 سانتیمتر باشد. در راههای دیگر، تمام علائم باید چنان قرار داده شود که نزدیکترین لبه آن از کناره آسفالت یبا در صورت وجود شانه آسفالتی، از کنار آن، حداقل 75 سانتیمتر فاصله داشته باشد. در جایی که پیچ تند یا شیب عرضی وجود دارد یبا علائم روی جداکننده وسط نصب میشود، این فاصله باید به حداقل 100 سانتیمتر افزایش یابد . علائم باید در زاویه 10 درجه نسبت به امتداد مسیر حرکت وسایل نقلیه قرار گیرد. ارجح است که در محدوده دید تیزبین ( 3 تا 5 درجه) باشد.

ج) ارتفاع نصب

لبه پایینی تابلو باید حداقل 150 سانتیمتر از مرتفع ترین نقطه سواره رو، بالاتر قرار گیرد. در راههای با جداکننده وسط میتوان ارتفاع را به 2.1 متر و برای آزادراهها و بزرگراهها تا 2.4 متر افزایش داد. در جایی که علائم در پیاده روها و در عرض آنها نصب میشود، ضرورت دارد که فضای کافی برای عبور عابران پیاده در نظر گرفته شود. در این حالت، حداقل ارتفاع توصیه شده 2.1 متر و ارتفاع مطلوب برابر 2.4 متر است.

د) نصب علایم

در مناطق شهری ، برای علایمی که نیاز به 2 پایه دارند، ممکن است از یک تیر چراغ برق به عنوان یکی از پایه ها استفاده کرد. طرف دیگر، می تواند توسط پایه یا دیوار نگاه داشته شود . هنگامی که علامتی فقط به تیر چراغ برق متصل می گردد، به ندرت روشنایی کافی از آن چراغ به علامت می رسد. در نصب علایم بزرگ ضروری است که به نیروی باد یا تصادف های اتفاقی خودرو با تابلو توجه شود. پایه های فلزی که به این منظور ساخته می شود، بهتر است لوله ای و با قطر مساوی در طول پایه باشد. این پایه ها نباید بلندتر از علامت یا دستگاه روشنایی باشد. در مورد تک پایه ها و هر حالت ممکن دیگر، نصب باید به نحوی باشد که بعد از استقرار علامت، تابلو قادر به حرکت زاویه ای برای تنظیم دقیق و بستن مجدد آن باشد. جایی که به علت بزرگی پایه، نیاز به وسایل نگه دارنده باشد ، این وسایل باید در پایین پایه قرار گیرند. علایم خیلی بزرگ در راه هایی با سرعت طرح زیاد، نیاز به تیرهای بتونی یا فولادی ویژه ای خواهند داشت و صفحه علایم ، باید به طور محکم بادبندی و چارچوب شده باشد . در جایی که چند علامت برای یک محل وجود دارد ، گاهی اوقات ممکن است که 2 یا 3 علامت را روی یک پایه نصب کرد. باید توجه نمود که هیچ علامتی مانع دید یا متناقض علامت دیگر نباشد. علایم محدودیت سرعت، همواره روی پایه های خود قرار می گیرند اما ترکیب این علایم برای مثال انتظامی و علایم تغییر محدودیت سرعت را می توان پشت به پشت نصب کرد. بهتر است علایم انتظامی (به جز تابلوهای ایستادن ممنوع)، همراه علایم دیگر روی یک پایه نصب نگردد. رنگ پایه های علایم معمولا خاکستری است. پایه های بتونی به رنگ طبیعی خود باقی می مانند. پشت علایم و بادبندها، کلاف بندی و اتصال گیره ها، باید خاکستری رنگ باشد.

ویژگی‌های تابلو ترافیکی

یک تابلو ترافیکی خوب تابلویی است که از ویژگی‌های استاندارد سازی شده برخوردار باشد. در واقع اگر می‌خواهید به شکلی اصولی این تابلوها را طراحی کرده و در یک محیط نصب کنید، لازم است که به ویژگی‌های مختلفی که این سازه‌ها دارند توجه نمایید.

عدم جذب آلودگی‌ها

در فضاهای بیرونی گرد و غبار زیاد است. این گرد و غبار اگر توسط تابلو ترافیکی جذب شود، مانع دید راننده نسبت به این تابلو خواهد شد. به همین دلیل بهترین تولید کننده تابلوهای ترافیکی این نوع از تابلوها را طوری می‌سازد که از گرد و غبار تاثیر نپذیرند.

سازگار با محیط زیست

تابلوهای ترافیکی باید به گونه‌ای باشند که با محیط زیست سازگاری داشته باشند. همچنین این تابلوها باید با شرایط جوی یک ناحیه هماهنگ باشند. برای مثال اگر در یک ناحیه مدام باران می‌بارد و یا اگر در یک ناحیه تنها آفتاب می‌تابد، این تابلوها باید مقاومت کافی در برابر باران و آفتاب را داشته باشند. به همین دلیل از آلیاژهای مقاوم و ضد زنگ برای ساخت این محصولات مهم استفاده می‌شود.

عدم خوردگی و رنگ پریدگی

کیفیتی که تابلو ترافیکی دارد نیز بسیار مهم است. علائم جاده‌ای همواره در معرض رنگ پریدگی و خوردگی قرار دارند. حال اگر ساختار آن‌ها از استقامت کافی برخوردار نباشد، پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. این امر سبب افزایش هزینه‌های ایجاد امنیت در جاده نیز می‌شود. به منظور جلوگیری از بروز این اتفاقات تابلوهای ترافیکی را به صورت ضد خوردگی می‌سازند و از رنگ‌هایی که رنگ پریده نمی‌شوند در ساختار آن‌ها بهره می‌گیرند.

اندازه و ابعاد

اندازه‌ا‌ی که تابلوهای ترافیکی دارند هم مهم است. این تابلو‌ها نه باید آنقدر مرتفع باشند که چشم راننده آن‌ها را نبیند، نه باید آنقدر کوتاه باشند که توجه راننده را به خود جلب نکند. بنابراین باید ابعاد استانداردی را برای این تابلوها در نظر گرفت.

بهره گیری از علائم و حروف فارسی و انگلیسی

به طور کلی در هر کشوری توریست‌ها رفت و آمد دارند. با توجه به این که تابلو ترافیکی ضامن امنیت یک مسیر است، باید به توریستان هم توجه بشود. یعنی تابلوهایی ساخته شوند که هم با حروف فارسی و هم با حروف انگلیسی بر روی آن‌ها نوشته شده است. در ضمن، این نوشته‌ها باید خوانا و قابل دید باشند تا مفهوم نهایی را به اطلاع راننده برسانند.

استفاده از شبرنگ

اگر به تابلوهای ترافیکی که در مسیرها قرار دارند توجه کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه شبرنگ بودن آن‌ها شده‌اید. مسیرهای شهری و بین شهری هم در روز و هم در شب مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس تجهیزات ترافیکی موجود در آن‌ها نیز باید هم برای شب و هم برای روز مناسب باشد. به همین دلیل از رنگ‌های شبرنگی برای تولید این تابلوها استفاده می‌کنند. قارتال به عنوان برترین تولید کننده تابلو ترافیکی در تبریز، همواره نیاز یک مسیر به تابلو ترافیکی را برطرف می‌کند. آن هم با توجه به تمامی ویژگی‌های فوق!

محصولات مرتبط

برای اطلاعات بیشتر روی تصاویر کلیک نمایید.

طراحی و کاربرد تابلو ترافیکی راه

اندازه، مهم ترین عامل در هزینه تابلو است، بنابراین تابلو طوری طراحی میشود که خوانایی لازم را بدون اتلاف کردن سطح ارائه دهد. اگر فرض شود که یک راننده همیشه زمان معینی را برای درک پیام تابلوی به خصوصی لازم دارد، هر قدر سرعت حرکت او بیشتر باشد نیاز دارد از فاصله دورتری از تابلو آغاز به خواندن پیام نماید و تا قبل از انحراف توجه راننده به راه، خواندن پیام را به پایان رساند. یک راننده برای خواندن علایم، بهتر است چشمان خود را بیش از 10 درجه از راه رو به روی خود منحرف ننماید. بنابراین توصیه می شود علایم طوری طرح شود تا قبل از این که موقعیت زاویه ای راننده به بزرگ تر از این حد برسد، عمل خواندن را تمام کرده باشد. این موضوع به اضافه مدت زمان لازم برای خواندن و فاصله بین علامت و کناره سواره رو، معین کننده فاصله ای هست که بار اول برای سرعت طرح قابل خواندن است. با در نظر گرفتن این ملاحظات، طرحهایی با اندازه های مختلف برای علایم تهیه شده تا برای سرعتهای مختلف مناسب باشد. برای علایم جهت نما و اخباری، خوانا بودن کلمه ها دارای اهمیت فراوان است. برای علائم نمادین، اندازه های مخالف ارائه گردیده است.

انواع تابلو ترافیکی

انواع تابلو ترافیکی

1. تابلوهای بازدارنده یا انتظامی

تابلوهای بازدارنده یا انتظامی جزو تابلوهای دایره‌ای شکلی هستند که حاشیه آن‌ها قرمز است. پس زمینه سفیدی که برای چنین تابلوهایی در نظر گرفته شده است، باعث جلب توجه رانندگان می‌شود‌. این تابلوها را نوعی تابلوی حاکم می‌دانند؛ چرا که با حکم کردن در مورد وضعیت موجود، راننده را به سوی رانندگی استاندارد هدایت می‌کنند. تابلوهایی که بحث آن‌ها ممنوعیت است مثل تابلوی دور زدن ممنوع، ایست ممنوع و سبقت ممنوع در زیر مجموعه تابلوهای ترافیکی انتطامی طبقه بندی می‌شوند. این تابلوها نقش موثری در کنترل ترافیک و کاهش وقوع حوادث ناگوار جاده‌ای ایفا می‌کنند.

2. تابلو ترافیکی هشدار دهنده یا اخطاری

تابلوهای هشدار دهنده یا تابلوهای اخطاری همان طور که از نامشان پیدا است، یک خطر را پیش بینی کرده و آن را به اطلاع رانندگان می‌رسانند. این تابلوها اطلاعاتی را از مسیر در اختیار راننده قرار می‌دهند تا راننده با احتیاط‌‌تر در مسیر پیش روی خود تردد کند. برای مثال در جاده‌های کوهستانی احتمال این که به یکباره سنگ بریزد، وجود دارد. با استفاده از این تابلوها می‌توان این اطلاعات را در اختیار راننده قرار داد. تابلوهای اخطاری معمولا به شکل مثلثی و با پس زمینه سفید طراحی می‌شوند که یک نوار قرمز در حاشیه آن‌ها قرار گرفته است. علائم نیز به رنگ مشکی در این تابلوها قرار می‌گیرند.‌ تابلوهایی مثل تابلو دست انداز، تابلو عبور عابر پیاده و تابلو جاده در حال تعمیر است نمونه‌هایی از تابلوهای هشدار دهنده هستند.

3. تابلوهای آگاهی دهنده یا اطلاعاتی

تابلوهای اطلاعاتی به منظور اطلاع رسانی از یک امر مهم در جاده‌ها نصب می‌شوند. آنها اطلاعات مهمی در مورد مسیر،مکانها،وسایل، و امکانات مورد نیاز احتمالی به رانندگان میدهند. اشکال مختلفی از این تابلوها دیده می‌شود. تابلو مربع، مستطیل، دایره و تابلو پنج ضلعی که هر کدام رنگ‌های خاصی دارند. با استفاده از تابلوهای اطلاعاتی است که می‌توان قوانین و مقررات را به رانندگان انتقال داد. این نوع از تابلو ترافیکی و علائم ترافیکی نقش چشمگیری در کاهش یافتن آمار تصادف و مرگ و میر در جاده دارند. معمولا رانندگانی که با مسیر آشنایی کامل ندارند جزو افرادی هستند که به طور گسترده از تابلوهای آگاهی دهنده استفاده می‌کنند. رنگ این نوع از تابلوها می‌تواند آبی باشد، سبز باشد، زرد باشد یا نارنجی باشد. تابلوهای مجتمع خدماتی رفاهی، تعمیرگاه، ابتدای شهر، انتهای شهر و تابلوی تونل بخشی از تابلوهای آگاهی دهنده را تشکیل می‌دهند.

پایه سازه ای تابلو ترافیکی

قیمت تابلو ترافیکی

تمامی تابلوهای ترافیکی قیمت یکسانی ندارند؛ چرا که ارتفاع، شکل، طرح و فرم این تابلوها با هم متفاوت است. برای تعیین قیمت تابلوهای ترافیکی در مرکز فروش علائم ترافیکی در تبریز، مشهد، اصفهان، تهران، شیراز، اردبیل، کرج و سایر نقاط کشور به عوامل متعددی توجه می‌کنند. نوع تابلو، میزان کیفیتی که ساختار تابلو دارد، نوع آلیاژهای به کار رفته در تابلو، نوع نصب آن و اندازه تابلو از مهم‌ترین عواملی هستند که منجر به تعیین هزینه‌های خرید تابلوهای ترافیکی می‌شوند. با توجه به این که قیمت تابلو ترافیکی یکی از فاکتورهای مهم به هنگام خرید این تابلوها به شمار می‌آید، جهت استعلام قیمت می‌توانید با مشاورین وب سایت ما در ارتباط باشید.

قیمت تابلو ترافیکی و علائم راهنمایی و رانندگی

خرید تابلو ترافیکی از قارتال

برای این که بتوانید بهترین تابلوهای ترافیکی را خریداری کنید، در گام اول لازم است که بهترین تولید کننده تابلوهای ترافیکی را بیابید. بهترین تولید کننده علائم ترافیکی در تبریز، اصفهان، تهران، شیراز، اردبیل، کرج و مشهد تولید کننده‌ای است که به طور معتبر فعالیت کند. همچنین مشتریان از آن رضایتمند باشند. شرکت تولیدی قارتال که‌ چندین و چند سال است در زمینه تولید تابلوهای ترافیکی فعالیت دارد، هم اکنون آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است.

قارتال به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید علائم ترافیکی در شمال غربی کشور فعالیت دارد. ما در قارتال قیمت تابلوهای ترافیکی را به طور منصفانه تعیین می‌کنیم؛ چرا که به نوسانات اقتصادی و وضعیت اقتصادی مشتریان خود واقف هستیم. شما عزیزانی که قصد خرید انواع تابلوهای ترافیکی را دارید، می‌توانید همین حالا سفارشات خود را ثبت کنید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ما این مطلب را با بحث تابلو ترافیکی چیست آغاز نمودیم و با بحث ثبت سفارشات خرید تابلو علائم راهنمایی و رانندگی خاتمه بخشیدیم. تابلوهای ترافیکی یکی از ملزومات جاده‌ای هستند که بدون وجود آن‌ها امنیت در جاده‌ها جریان نخواهد داشت. این تابلوها در انواع مختلف و با معانی گوناگون در مسیر نصب می‌شوند. جهت اطلاع رسانی از مسیر، راهنمایی رانندگان و کاهش تلفات جاده‌ای می‌توان تابلوهای ترافیکی را به کار بست. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید این تابلوها با قارتال در ارتباط باشید.

سوالات متداول

تابلوهای انتظامی به عنوان یک حکم دهنده در جاده‌ها نصب می‌شوند. این تابلوها ممنوعیت را اعلام می‌کنند و انواع گوناگونی دارند.

در تبریز مغازه های زیادی وجود دارند که به عنوان تابلو نویس و انجام خدمات برش شبرنگ و ساخت تابلو فعال هستند اما تمامی آن‌ها از اعتبار کافی برخوردار نیستند. برای انتخاب بهترین شرکت باید به میزان سابقه، اعتبار، تجربه کاری و رضایت مشتریان از یک شرکت توجه داشته باشید. شرکت قارتال با دارا بودن کارخانه مجهز و به کارگیری افراد متخصص و با تجربه در زمینه مهندسی ترافیک به عنوان بهترین و بزرگترین شرکت تولید کننده تابلو ترافیکی و علائم راهنمایی و رانندگی در شمال غرب کشور شناخته شده و جزو برترین شرکت تولید کننده تابلو ترافیکی در سطح کشور می باشد.

برای ساخت این تابلوها و تعیین قیمت آن‌ها باید به فاکتورهای مختلفی توجه بشود. ابعاد، نوع تابلو، نوع شبرنگ مصرفی و حجم کار در قیمت نهایی ساخت و تولید تابلو و علایم ایمنی و ترافیکی تاثیر گذار می باشد.

برخی از نمونه کارهای تابلو ترافیکی شرکت قارتال