مجله قارتال

اثر بار باد در طراحی پایه تابلو علائم

اثر بار باد بر تابلو علائم ترافیکی

در این مقاله از قارتال به بررسی اثر  بار باد بر صفحه تابلو علائم میپردازیم و برای محاسبه ابعاد پایه نکات مهمی را یاد میگیریم. در انتخاب شمار و اندازه پایه های لازم برای اتکای علامتها، توصیه می گردد که حداکثر لنگر خمشی در یک پایه با در نظر گرفتن پایه به صورت تیر یک سر گیردار (که در شالوده خود مستحکم است)، محاسبه شود. ”طبق نشریه شماره 519 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران “ حداقل بارهای محاسباتی در ساختمانها و دیگر ابنیه فنی در تمام سطح کشور ، فشار باد مبنا تا ارتفاع 10 متر، 75 کیلوگرم بر متر مربع در نظر گرفته میشود. فشار باد موثر بر تابلوهای علامتها از رابطه p=1.45q محاسبه می گردد. بنابراین فشار باد برابر 100 کیلوگرم بر متر مربع منظور می گردد. نمودارهای مربوط به تعیین ابعاد و شمار پروفیلهای فولادی لوله و قوطی ، در ادامه آورده شده است.

 

قارتال برترین تولید کننده تابلو های ترافیکی

با کیفیت ترین مصالح

تنوع بالا

مشاوره فنی رایگان

کادر فنی مجرب

چگونگی محاسبه ابعاد پایه تابلو علائم با دخیل کردن بار باد:

  1. سطح تابلو ترافیکی بر حسب متر مربع محاسبه می شود.
  2. بار باد بر حسب کیلوگرم بر متر مربع یا پوند بر فوت مربع تعیین می گردد.
  3. دو نقطه مشخصه از سطح تابلو ترافیکی و فشار باد بر روی دو مقیاس مربوط را به هم وصل می کنیم، خط حاصل خط محور 1 را در نقطه ای قطع می کند (شکل نمودارها در ادامه این مطلب آورده شده است).
  4. نقطه به دست آمده اخیر روی محور 1 را به نقطه مشخصی روی مقیاس مربوط به ارتفاع مرکز صفحه علامت وصل می کنیم، تا خط محور 2 را در یک نقطه قطع کند.
  5. از نقطه حاصل جدید روی محور 2 خطی به موازات خط افقی پایه رسم می نماییم. نقطه تلاقی این خط با هر یک از خطوط شیب دار، نشان دهنده ابعاد پایه است.
  6. نقاط حاصل روی خطوط شیب دار در قسمتهای 4،3،2،1 قرار میگیرند. این اعداد نشان دهنده شمار پایه ها به ابعاد نشان داده شده روی خطوط شیب دار بوده که برای علامت مورد نظر لازم است.
  7. شمار و ابعاد پایه ها مشخص است و انتخاب بهترین حالت بستگی به شرایط محلی دارد.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

خط موازی با خط مبنا (با توجه به 5 نکته بالا)، خط شیب داری را در نقطه مشخصی از شمار علامتها قطع نمی کند ، پس پاسخ مشخص ممکن است شمار پایه‌های مورد لزوم را در بر نداشته باشد . نکته مهم آنکه نمودارها با در نظر گرفتن تغییر مکان مرکز علامت، به عنوان یک عامل کنترل کننده محاسبه شده اند. این تغییر مکان برای علامتهای تک پایه به 1/40 و برای علامتهای با بیش از یک پایه به 1/80 ارتفاع مرکز علامت تا سطح زمین، محدود می گردد . وقتی که یک علامت با ارتفاع اندکی نصب می گردد، بهتر است روی اندازه پایه علامت که از نمودارها استخراج شده، کنترلی به شرح زیر صورت گیرد:
الف: برای علامتهای تک پایه، طول پایه از سطح زمین تا مرکز علامت مساوی یا بزرگتر از 37.5 برابر قطر خارجی مقطع لوله ای پایه، یا 37.5 برابر اندازه خارجی بزرگترین ضلع از پروفیل قوطی معادل باشد.

ب: برای علامتهایی با بیش از یک پایه، طول پایه از سطح زمین تا مرکز علامت، مساوی یا بزرگتر از 18.75 برابر قطر خارجی مقطع لوله ای پایه، یا 18.75 برابر اندازه خارجی بزرگترین ضلع از پروفیل قوطی معادل باشد.

هر جا که اندازه پایه استخراجی از نمودارها ، با نکات موجود در بندهای ”الف و ب “ انطباق ننماید، به طور کلی اندازه بزرگتر بعدی باید استفاده شود. انواع پایه‌های نشان داده شده در نمودارها بر اساس مصالح موجود محلی بوده و به وسیله حر.ف A-J علامتگذاری میشوند. برای طراحی و ساخت انواع تابلو علائم ترافیکی با شرکت قارتال آذین نقش که یکی از متخصص ترین و با تجربه ترین شرکت ها میباشد، با شماره 09144220646 تماس حاصل فرمایید.

اثر بار باد بر تابلو علائم
اثر بار باد بر تابلو علائم
اثر بار باد بر تابلو علائم
اثر بار باد بر تابلو علائم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *