مجله قارتال

گاباری چیست و چه کاربردی دارد؟

گاباری چیست

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که‌ گاباری چیست و چه جایگاهی در سیستم حمل و نقل امروزی دارد؟ اصلا چرا باید به گاباری توجه کرد؟ شاید تا کنون برای چندمین بار واژه گاباریت یا گاباری به گوشتان خورده باشد. برای این که وسایل نقلیه در نهایت امنیت از جایی به جای دیگر بروند، نیاز است که به گاباری توجه بشود. یعنی فضای مناسبی برای عبور و مرور وسایل مختلف نقلیه در نظر گرفته بشود. معمولا فضاهای مورد نیاز برای حرکت قطار، خودرو و … گاباری می‌نامند. از همان زمانی که سیستم‌های مختلف حمل و نقل روی کار آمدند، گاباری‌ها نیز مورد توجه قرار گرفتند. تا این که امروزه یکی از اصول و قوانین حمل و نقل را توجه به کاربرد گاباری تشکیل می‌دهد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم بدانیم که گاباری چیست، چه کاربردی دارد و چه مزایایی را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

گاباری چیست؟

تمامی وسایل حمل و نقلی که ما در اطراف خود مشاهده می‌کنیم، دارای ابعاد خاصی هستند. از خودروها گرفته تا قطار و هواپیما و سایر وسایل نقلیه همگی از ابعاد خاصی تشکیل شده‌اند. با توجه به قانون حمل و نقلی که در کشور ما وضع شده است، باید فضایی آزاد برای حرکت یک وسیله نقلیه در مکان‌های جایزالعبور وجود داشته باشد. این فضای آزاد را گاباری یا گاباریت می‌گویند. تاریخچه استفاده از گاباری به زمانی بر می‌گردد که حمل و نقل مدرن در جوامع مختلف باب شد. در آن زمان برای راه اندازی زیر ساخت‌های حمل و نقل به فضای آزاد حرکت یا سکون وسایل نقلیه توجه می‌شد. پس به عبارت دیگر می‌توان گاباری را حد مجاز سکون یا عبور وسیله نقلیه از زیر پل، تونل، زیر گذرها و سایر موانع دانست. با توجه به این کلمه فرانسوی لازم است که ارتفاع، طول و عرض وسایل نقلیه برای راه اندازی زیر ساخت‌های حمل و نقل مورد توجه قرار بگیرند.

گاباریت تونل در جاده

انواع گاباری

برای این که افراد سفری ایمن را تجربه کنند و هیچ مشکلی در طول مسیر برایشان پیش نیاید، نیاز است که به گاباری توجه بشود. پس از این که دانستیم گاباری چیست، می‌خواهیم با انواع آن آشنا شویم. در حقیقت فضای آزادی که برای وسایل نقلیه ریلی، هوایی و زمینی در نظر گرفته می‌شود، انواع مختلفی دارد. گاباریت‌های استاتیکی و دینامیکی این انواع را تشکیل می‌دهند. این گاباریت‌ها از ویژگی‌های خاصی هم برخوردار هستند.

گاباری استاتیکی

به گونه‌ای از فضاهای آزادی که مخصوص وسایل نقلیه ریلی و زمینی هستند، گاباری استاتیکی گفته می‌شود. در این نوع از گاباری‌ها زمانی که وسیله نقلیه در حالت سکون قرار می‌گیرد. می‌توان امنیت این وسیله را تضمین کرد. یعنی فضایی وجود دارد که وسیله نقلیه بتواند در آن بایستد. این نوع از گاباری‌ها برای ایست در ایستگاه‌ها و راه آهن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی در مکان‌هایی که قرار است یک وسیله نقلیه حالت سکون در آنجا پیدا کند گاباری استاتیکی دیده می‌شود.

مشاوره رایگان سفارش انواع سازه فلزی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

گاباری دینامیکی

نوع دیگری از انواع گاباری را گاباری دینامیکی تشکیل می‌دهد. این نوع از گاباری توسط شرکت‌هایی که به ساخت وسایل نقلیه مختلف مشغول هستند، ارائه می‌شود. معمولاً تونل‌ها زیرگذرها و فضاهای آزادی که در مکان‌های مختلف دیده می‌شوند را همان گاباری دینامیکی می‌نامند.

کاربرد گاباری در سیستم‌های حمل و نقل

کاربرد گاباری در حوزه حمل و نقل محدود نیست. یعنی گاباری در این زمینه می‌تواند کاربردهای مختلف و متفاوتی داشته باشد. تمامی وسایلی که برای حمل و نقل تولید می‌شوند، باید از یک سری قوانین تدوین شده پیروی کنند. گفته شده است که در صورتی که تمامی رانندگان پیرو این قوانین باشند، امنیت زیادی در سر تا سر مسیرهای ارتباطی و حمل و نقل به وجود خواهد آمد. پس از آشنایی با مفهوم ‌گاباری چیست، برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که گاباری تنها برای حمل و نقل ریلی است. اما بر خلاف تصور عموم افراد، هر حوزه‌ای که در آن حمل و نقل صورت بگیرد، باید به گاباری توجه داشته باشد. این حوزه‌ها در ادامه یاد شده‌اند.

گاباری تونل ها چیست

گاباری برای خطوط مترو در شهر

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌هایی که گاباری دارد این است که از آن برای ساخت خطوط متروی شهری استفاده می‌شود. متروهای شهری عمر چندان زیادی ندارند اما در همان مدت زمان کوتاهی که روی کار آمده‌اند، بین کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. مترو زمانی که در تونل‌ها حرکت می‌کند از طرفین و همچنین از سقفی که در بالای سرش قرار دارد فاصله دارد. این فاصله از طرفین و از ارتفاع سقف مترو همان گاباریت مجاز است که برای حرکت این وسیله نقلیه به آن توجه شده است. اگرچه مترو را یکی از امن‌ترین راهکار برای حمل و نقل درون شهری می‌دانند اما در نظر گرفتن محدوده مجازی که این وسیله باید در آن حرکت کند، نیازمند محاسبات مهندسی دقیق است. در غیر این صورت این وسیله نقلیه امنیت چندانی نخواهد داشت.

کاربرد گاباری برای حمل و نقل بار در مسیر

یکی دیگر از کاربردهایی که گاباری دارد، در حرکت وسایل نقلیه باری است. بدون شک خیلی از افراد تجربه ارسال بار به سایر نقاط را داشته‌اند اما به دلیل ارتفاع زیاد بار، حمل بار انجام نشده است. در واقع به دلیل این که پل‌های عبور عابر پیاده، زیر گذرها و تابلوهای هدایت شهری در مسیرها قرار گرفته‌اند، امکان حمل بار با ارتفاع زیاد و عرص زیاد وجود ندارد. برای حل این مشکل باید به گاباری وسایل نقلیه توجه بشود. در بسیاری از مسیرها تابلوهایی که از میزان گاباری یک مسیر اطلاع می‌دهند را مشاهده کرده‌ایم. این تابلوها برای افزایش امنیت مسیر در نزدیک زیرگذرها و پل‌ها نصب می‌شوند. علاوه بر آن، برای تعیین شانه‌های خاکی در مسیرهای بین شهری نیز باید از گاباری استفاده شود. یعنی لازم است که به ارتفاع، طول و عرض شانه خاکی توجه گردد تا امنیت وسایل نقلیه مختلف به خطر نیفتد.

گاباری تونل در جاده های ، گاباریت

گاباری خطوط حمل و نقل ریلی

سالیانه بسیاری از افراد برای حمل بار یا سفر کردن از وسایل حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند. با توجه به این که مسیر احداث ریل همیشه هموار نیست و تونل دارد، باید به گاباری آن توجه بشود. از سوی دیگر، وجود موانعی مثل کوه، دره و … در راه‌های بین شهری باعث اهمیت یافتن گاباری شده‌اند. به فاصله‌ای که خطوط مختلف ریلی از هم دارند، به ارتفاع، طول و عرض تونل و همچنین به فاصله ریل از شانه خاکی گاباری حمل و نقل ریلی گفته می‌شود. در قوانین حمل و نقل ریلی ذکر شده است که گاباری خطوط ریلی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد چرا که در صورت عدم رعایت گاباری، خطراتی همچون تصادف و سقوط و خروج از ریل یک قطار را تهدید می‌کند.

مزایا و اهمیت استفاده از گاباری

قطعا در نظر گرفتن گاباری برای وسایل حمل و نقل مختلف اهمیت و مزایای زیادی دارد که خیلی از افراد به دنبال آن هستند. حتی در قوانین حمل و نقل هم به این واژه توجه زیادی شده است. همه این‌ها نشان می‌دهند که باید به گاباری توجه بشود؛ اگر قرار است که حمل و نقل استاندارد و ایمن انجام گردد. پس از این که دانستیم گاباری یا گاباریت چیست، باید از مزایای آن نیز مطلع شویم. مزایای زیادی از تعیین گاباری سرچشمه می‌گیرند که به چند مورد از این مزایا در ادامه اشاره خواهیم کرد.

بالا رفتن امنیت

رعایت نکردن محدوده استاندارد و گاباریت برای وسیله‌های حمل بار، قطار یا تونل و … می‌تواند فاجعه به بار بیاورد. اگر قطار وارد تونلی بشود که از اندازه آن کوچک‌تر باشد، قطعا مشکل رخ خواهد داد. اگر وسیله باری وارد زیر گذری بشود که متناسب با اندازه آن نیست، خسارات زیادی می‌بیند. پس لازم است که به فضای استاندارد آن‌ها توجه بشود. گفته شده است که اهمیت تعیین گاباری در حمل و نقل به قدری زیاد است که مهندسین در ابتدای کار خود گاباری را تعیین می‌کنند.

سازنده گاباریت یا گاباری

جلوگیری از بروز اختلال در سیستم‌های حمل و نقل

از دیگر مزایایی که استفاده از گاباری دارد، جلوگیری از بروز اختلالات و تصادفات در مسیرهای حمل و نقل است. جاده‌ای را در نظر بگیرید که در آن هیچ شانه خاکی برای توقف اتومبیل‌های مختلف در نظر گرفته نشده است یا تونلی را در نظر بگیرید که قطار به آسانی نمی‌تواند از آن عبور کند. بدیهی است که در چنین مواردی امکان بروز تصادفات بسیار است. یعنی امکان این که راننده نتواند شرایط را کنترل کند، وجود دارد. به همین دلیل از گاباری‌ها برای جلوگیری از بروز تصادفات و اتفاقات ناگوار استفاده می‌شود. با این وجود هزینه‌های مربوط به تعمیر جاده یا هزینه‌های مربوط به تعمیر وسایل نقلیه‌ای که به دلیل عدم رعایت گاباری آسیب دیده‌اند نیز کاهش پیدا می‌کند.

جمع بندی

ما در این مطلب در مورد این که گاباری چیست، چه کاربردی و چه مزایایی دارد با شما صحبت کردیم. گاباری همان فضایی است که برای عبور و مرور وسایل نقلیه مختلف در نظر گرفته می‌شود. قطار، مترو و وسایل نقلیه باری از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که باید گاباری آن‌ها بر اساس اصول مهندسی مشخص شود. در غیر این صورت امکان بروز اتفاقات ناگوار جاده‌ای وجود دارد. برای این امر حتی قوانینی هم تدوین شده‌اند. پس می‌توان گفت که کاربرد گاباری در حوزه حمل و نقل بسیار متفاوت است و از اهمیت زیادی نیز برخوردار شده است. برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با متخصصان قارتال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *