مجله قارتال

دلایل اهمیت پل‌های عابر پیاده و نکات مهم در ساخت آن

انواع پل عابر پیاده و تفاوت‌های آن‌ها

آیا به تفاوت انواع پل عابر پیاده فکر کرده‌اید؟ آیا قصد دارید با این سازه‌ها و ساختار آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید؟ یکی از پر استفاده‌ترین اجزایی که در مبلمان شهری به چشم می‌خورد، پل عابر پیاده است که انواع مختلفی دارد. پل‌های عابر پیاده را با هدف سهولت کاربران در گذر کردن از معابر مختلف در یک محیط نصب می‌کنند. این پل‌ها از فلز، چوب یا سایر متریال‌ها ساخته می‌شوند و از استحکام بالایی برخوردار هستند. با توجه به این که وجود پل عابر پیاده باعث حفظ جان عابران پیاده می‌شود، باید آن را در مکان‌های پر خطر نصب کرد. برای ساخت این پل‌های فلزی از متریال‌های مختلف فولادی مثل ورق تیر آهن و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. این پل‌ها به شکل ساده، خرپایی، قوس دار یا کابلی طراحی می‌شوند و هر کدام از دوام خاصی برخوردار هستند. اگر به دنبال بررسی انواع پل عابر پیاده و تفاوت‌های آن‌ها هستید، با ما همراه باشید.

طراحی پل عابر پیاده

پل‌های عابر پیاده برای جلوگیری از برخورد خودرو با عابرین پیاده در یک محیط نصب می‌شوند. هنگام طراحی این پل‌ها، شرایط اقلیمی منطقه مربوطه باید مورد توجه قرار بگیرد. همین امر باعث تفاوت انواع پل عابر پیاده با یکدیگر می‌شود. انتخاب نوع متریال برای ساخت یک پل بر روی ابعاد پل نیز اثر گذار است. پس باید با دقت کامل انجام شود. پل‌های عابر پیاده است که امروزه ساخته می‌شوند، معمولا از جنس فلز هستند. بر اساس نوع فلزی که در ساختار این پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، پل‌های عابر را به چهار نوع تقسیم می‌‌کنند.

دلایل اهمیت پل‌های عابر پیاده

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که پل‌های عابر پیاده چرا در یک مکان نصب می‌شوند. اگر می‌خواهید به تفاوت انواع پل عابر پیاده با یکدیگر پی ببرید، باید به اهمیت این پل‌ها توجه داشته باشید. برخی از پل‌های عابر پیاده اهمیت چندانی ندارند و حضورشان در یک ‌محیط چندان نیاز نیست اما برخی دیگر با توجه به میزان اهمیتی که دارند، مورد استفاده افراد زیادی قرار گرفته‌اند. این پل‌ها می‌توانند افراد را تشویق به دوچرخه سواری کنند، عبور و مرور افراد را ایمن‌تر کنند و آلودگی هوا و ترافیک را کاهش دهند.

مشاوره رایگان سفارش انواع سازه فلزی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

انواع پل عابر پیاده

پل‌های عابر پیاده در چهار نوع خرپایی، ساده، معلق یا کابلی و قوسی تولید می‌شوند:

پل عابر پیاده خرپایی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث تفاوت انواع پل عابر پیاده با یکدیگر شده است، متریال ساختاری آن‌ها است. پل‌های خرپایی از جمله مستحکم‌ترین و مقاوم‌ترین پل‌های عابر پیاده به شمار می‌آیند که پل بارکش هم نامیده می‌شوند. این پل‌ها با قیمت بسیار کمی تولید می‌شوند. در کنار این قیمت کم، از مقاومت بالایی هم برخوردار شده‌اند. همین ویژگی پل‌های خرپایی است که آن‌ها را محبوب‌تر از تمامی پل‌ها کرده است. فایبر گلاس و فولاد گالوانیزه جزو اصلی‌ترین متریال‌هایی هستند که در ساختار پل‌های خرپایی به کار گرفته می‌شوند.

پل عابر پیاده خرپایی

پل‌های عابر پیاده ساده

نوع دیگری از پل‌های عابر پیاده وجود دارند که در سطح شهرها و معابر به وفور دیده می‌شوند. این پل‌ها ساختاری ساده دارند و با نام پل میله‌ای هم شناخته شده‌اند. پل‌های ساده نسبت به پل‌های خرپایی از قیمت‌های مناسب‌تر برخوردار هستند و نصب آسان‌تری دارند اما توانایی پوشش دهی عرض‌های زیاد را ندارند. در طراحی پل عابر پیاده ساده، از عناصری مثل چوب هم بهره گرفته می‌شود. این نوع از پل‌ها برای ارتفاعات زیاد مناسب هستند چرا که با استفاده از سازه‌هایی که در قسمت زیرین خود پنهان کرده‌اند، مقاومت زیادی را کسب می‌کنند. میله‌های پل ساده در زیر عرضه پل قرار می‌گیرد و عمر پل را طولانی‌تر می‌کند.

پل‌های عابر پیاده ساده

پل عابر پیاده قوسی

قدیمی‌‌ترین نوع از انواع پل عابر پیاده، پل قوسی است. این نوع از پل برای اولین بار در یونان ساخته شد و سپس به سایر نقاط جهان هم رفت. پل‌های قوسی ساختاری هلالی شکل دارند و از نظر زیبایی ظاهری هم بسیار زیبا هستند. در مقابل، با قیمت بالایی به فروش می‌رسند و همین کافی است که مشتریان از خرید این پل‌ها صرف نظر کنند. پل‌های هلالی شکل از وزن کمی برخوردار هستند. این پل‌ها به مهندسی ویژه‌ای نیاز دارند. شما می‌توانید جهت ثبت سفارش خرید انواع پل عابر پیاده یا ما در تماس باشید.

پل عابر پیاده قوسی

پل عابر پیاده معلق

نوع دیگری از پل‌ها عابر پیاده که آخرین نوع از پل‌ها را نیز تشکیل می‌دهند، پل‌های معلق هستند. این پل‌ها دارای طول و عرض نامحدود هستند و می‌توانند جایگزینی بسیار مناسب برای پل‌های عابر پیاده ساده یا خرپایی باشند. پل‌های معلق اغلب با دهانه بزرگ تولید می‌شوند و به هزینه‌های بالایی برای تولید شدن نیاز دارند. این پل‌ها بیشتر وقت‌ها در اتوبان‌ها نصب می‌شوند.

پل عابر پیاده معلق

اجزاء تشکیل دهنده پل عابر پیاده

مهم‌ترین تفاوت انواع پل عابر پیاده با یکدیگر در موادی است که در ساختار این پل‌ها به کار گرفته می‌شود. برای ساخت این پل‌ها به مواد مختلفی که در ادامه ذکر شده‌اند، نیاز است:

  • بتن: برای این که زیر سازی نصب پل‌های عابر پیاده را انجام دهند، از بتن استفاده می‌کنند. بتن‌ها تکیه گاهی مقاوم و محکم برای لنگر انداختن پل‌های عابر پیاده هستند.
  • فولاد: اصلی‌ترین متریالی که برای ساخت پل به کار گرفته می‌شود، فولاد است. فولاد عملا به هزینه‌های بالایی برای تعمیر شدن یا نگهداری نیاز ندارد و تا سالیان سال ماندگار است. گاهی اوقات برای افزایش دوام فولاد، آن را به صورت ضد زنگ و با استفاده از پوشش دهنده‌ها تولید می‌کنند. در این صورت، امکان فرسایش یافتن فولاد موجود در پل عابر پیاده کاهش می‌یابد.
  • چوب: در بررسی انواع پل عابر پیاده اشاره کردیم که از چوب برای ساخت این پل‌ها استفاده می‌شود. چوب می‌تواند به عنوان متریالی مناسب برای زیر سازی پل‌های عابر پیاده مورد استفاده قرار بگیرد.
  • آلومینیوم: یکی دیگر از فلزاتی که به صورت مداوم در ساخت انواع و اقسام پل‌ها به کار گرفته می‌شود، فلز آلومینیوم است. این فلز با قیمت پایین و وزن کمی که دارد، همواره محبوبیت خاصی دارد. علاوه بر این، قطعات آلومینیومی به راحتی نصب شده یا مونتاژ می‌شوند و از این نظر هم حائز اهمیت هستند.

اجزاء تشکیل دهنده پل عابر پیاده

خرید و فروش پل عابر پیاده

با توجه به این که خرید و فروش پل‌های عابر پیاده پیش ساخته تخلف قانونی است، افراد اجاره ندارند که این پل‌ها را به صورت پیش ساخته تولید کنند. بنابراین باید ابتدا سفارش خرید این پل را ثبت نمایند و سپس آن را خریداری کنند. پس از دانستن تفاوت انواع پل عابر پیاده با یکدیگر، قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع این که قیمت ساخت پل عابر پیاده چقدر است یکی از مهم‌ترین دغدغه کارفرمایان است.

قیمت این پل‌ها بر اساس نوسانات بازارهای جهانی بالا و پایین می‌شود. متراژ پل، محلی که پل قرار است در آن نصب شود، تعداد پل‌های درخواستی و جنس پل در تعیین قیمت نهایی پل‌های عابر پیاده نقش مهمی ر ایفا می‌کنند. افزون بر تمامی این موارد، نوع پلی که‌ کارفرما قصد ساختن آن را دارد نیز می‌تواند عاملی مهم در زمینه کاهش با فزایش قیمت ساخت پل عابر پیاده باشد. همه ما می‌دانیم که قیمت پل‌ها هر ساله تغییر می‌کند و ثابت نیست. جهت اطلاع از آخرین قیمت‌های ساخت پل عابر پیاده با ما همراه باشید.

نکات مهم در ساخت پل عابر پیاده

نکات مهم در ساخت پل عابر پیاده

پس از بررسی انواع پل عابر پیاده و تفاوت‌های آن‌ها، می‌خواهیم به نکات مهمی که در ساخت این سازه‌ها باید مورد توجه قرار بگیرند هم نگاهی بیندازیم. در ساخت این پل‌ها باید دو نکته مهم ‌مورد توجه قرار بگیرند. اولین نکته مهم میزان استحکام سازه است. پلی که برای عبور و مرور عابران پیاده ساخته می‌شود، باید توانایی تحمل بار را داشته باشد. این پل همواره باید یا دانش مهندسی به روز رسانی شده تولید گردد و با استفاده از مصالح مرغوب، نصب شود. پل‌های عابر پیاده‌ای که در مقابل نوسانات جوی، زلزله، سیل و مواردی از این قبیل مقاومت دارند. خوب هستند.

نکته دیگر، توجه به ظاهر پل است. پل‌های عابر پیاده در عین حال که‌ باید مقاومت فوق العاده‌ای داشته باشند، باید از نظر ظاهر هم عالی طراحی شوند تا به زیبا سازی مبلمان شهری کمک کنند. این پل‌ها باید طوری باشند که با گذشت زمان خسارت‌های زیادی ر به مبلمان شهری بزنند.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد تفاوت انواع پل عابر پیاده با شما صحبت کردیم. پل‌های عابر پیاده‌ای که با استفاده از فلز و متریال‌های دیگر ساخته شده و نصب می‌شوند، پل‌هایی هستند که تفاوت‌های بارزی با هم دارند. برخی از این پل‌ها با پروفیل تولید می‌شوند و برخی دیگر با استفاده از تیر ورق روی کار می‌آیند. پل‌های معلق، ساده، خرپایی و پل‌های قوسی از جمله انواع پل‌‌های عابر پیاده هستند که هر کدام ویژگی‌ها خاص خود را دارند. عواملی مثل جنس پل، ابعاد آن و کیفیت پل می‌تواند قیمت ساخت پل عابر پیاده را دستخوش تغییر کند. جهت ساخت این پل‌ها و ثبت سفارشات، با ما در قارتال در تماس باشید‌.

سوالات متداول

1- مصالح به کار رفته در پل عابر پیاده‌ چیست؟

بتن، آلومینیوم، چوب، ورق‌های کامپوزیتی و فولاد مصالحی هستند که برای طراحی و ساخت پل‌های عابر پیاده مور استفاده قرار می‌گیرند.

2- تفاوت انواع پل عابر پیاده با هم در چیست؟

پل‌های عابر پیاده از نظر میزان اهمیت، نوع ساخت، ساختار و کیفیتی که دارند، با هم متفاوت هستند. همچنین تفاوت‌هایی هم در میزان قیمت این پل‌ها دیده می‌شود.

3- قیمت پل عابر پیاده با توجه به ‌چه عواملی مشخص می‌شود؟

قیمت نهایی پل‌های عابر پیاده را بر اساس نوع پل، ابعاد آن، عرض پل، ارتفاع پل، ساختار پل و کیفیت آن و نوع مصالح مصرف شده در ساختار پل مشخص می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *