مجله قارتال

تابلوهای ترافیکی ریلی چیست؟

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که اغلب از جانب رانندگان پرسیده می‌شود، این است که تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و چه کاربردی دارند؟ تابلوهای ترافیکی ریلی، علامت‌های راهنمایی و رانندگی و تابلوهای مسیرنمایی هستند که به منظور برقراری نظم و امنیت و همچنین تردد بهتر در کنار خیابان‌ها، جاده‌ها و بزرگراه‌ها نصب می‌شوند.

به طور معمول این تابلوها مطابق قوانین روی لوله‌های بلند آهنی در مسیر خیابان‌ها و جاده‌های سطح شهری یا بین‌ شهری روی زمین برپا خواهند شد. زمانی که یک مسیر پر پیچ و خم و ناآشنا به تابلوهای ترافیکی ریلی مجهز باشد، میزان حوادث نامترقبه به حداقل می‌رسد؛ بنابراین تابلوهای ریلی ترافیکی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موارد برای کاهش تلفات جاده‌ها و حفظ امنیت شهروندان محسوب می‌شوند و قیمت تابلو ترافیکی ریلی براساس کیفیت شبرنگ استفاده شده، ابعاد تابلو که براساس طراحی مشخص میگردد و متریال های استفاده شده میتواند متغییر باشد. جهت استعلام قیمت میتوانید با قارتال در تماس باشید.

طراحی رایگان تابلو و علائم ایمنی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و چه نقشی در جاده‌ها دارند؟

تابلوهای ترافیکی ریلی، دسته‌ای از انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی بوده که با هدف پایین آوردن تصادفات جاده‌ای و بالا بردن امنیت سفرهای برون شهری، در گوشه و کنار خیابان‌ها و جاده‌های کشور به کار گرفته می‌شوند. اگر علاقه‌مند هستید تا اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد و انواع مختلف تابلوهای ریلی به دست آورید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و چه نقشی در جاده‌ها دارند؟

کاربرد تابلوهای ترافیکی ریلی

در هنگام رانندگی انتخاب مسیر باید بدون تأخیر و انحراف ناگهانی و به راحتی انجام شود تا هیچ‌گونه پریشانی و اختلال در جریان ترافیک رخ ندهد. این تابلوها به علت آدرس‌دهی استاندارد به کلیه رانندگان در انتخاب مسیر درست نقش بسزایی را ایفا کرده و از بروز حوادث ناگوار رانندگی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کنند.

البته آدرس‌دهی در تابلوهای ریلی می‌بایست به گونه‌ای باشد که رانندگان تازه‌ وارد به مسیر بتوانند همانند سایر رانندگان قدیمی اطلاعات لازم برای رسیدن به مقصد مورد نظر را از این تابلوها دریافت کنند. چنانچه تابلوهای ترافیکی ریلی در جاده‌ها و خیابان‌ها نصب نشده باشند، رعایت نظم و ایجاد هماهنگی به یک امر بسیار دشوار و طاقت‌فرسا تبدیل خواهد شد. در صورتی که با وجود این تابلوها در مسیرها رانندگی برای رانندگان بسیار راحت‌تر شده و همچنین برقراری نظم آسان‌تر است.

پیشنهاد می کنیم مقاله استوانه ترافیکی چیست را مطالعه نمایید.

انواع مختلف تابلوهای راهنمایی و رانندگی کدام است؟

انواع مختلف تابلوهای راهنمایی و رانندگی کدام است؟

اکنون که می‌دانیم تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و چه کاربردی دارند، خوب است که نگاهی بر انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی و کاربرد آن‌ها نیز داشته باشیم:

راهنمای مسیر و بیلبوردها

تابلوهای مذکور به رانندگان کمک می‌کنند تا آن‌ها مسیر خود را در جاده‌ها بهتر و راحت‌تر پیدا کنند. علاوه‌بر این، راهنمای مسیر و بیلبوردها در کاهش احتمال برخورد ماشین‌ها با یکدیگر یا با انسان‌ها، حیوانات و درختان نیز نقش مهمی دارند. به منظور ساخت این نوع از تابلوهای راهنمایی و رانندگی از مواد اولیه باکیفیت بالا استفاده شده و رنگ‌آمیزی آن‌ها با رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک بر اساس استانداردها و آئین‌نامه‌ها انجام خواهد شد. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه طراحی و تولید تابلو ترافیکی ریلی با شماره 09144220646 یا شماره 04133122570 تماس بگیرید.

علائم اخطاری

همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، این تابلوها به منظور ابلاغ قوانین و هشدار در رابطه با خطرات احتمالی در مسیر و محدودیت‌های دسترسی به کار گرفته می‌شوند. به طور کل، این علائم به دو دسته شهری و جاده‌ای تقسیم‌بندی شده که نوع شهری معمولاً از نوع قالبی با پوشش رنگ الکترواستاتیک و نوع جاده‌ای با ابعاد بزرگ‌تر و زمینه ورق ساده گالوانیزه گرم تولید می‌شوند.

اسامی معابر و اماکن

به آن دسته از رانندگان محترمی که می‌پرسند تابلوهای ترافیکی چیست و نوع اسامی معابر و اماکن آن کدام است؟ باید گفت که این تابلوها به منظور معرفی اماکن خاص مثل بیمارستان، داروخانه، کتابخانه و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه تابلوهای نام کوچه‌ها و معابر ۸۰ در ۳۰ بوده که به منظور آدرس‌دهی در ابتدای کوچه‌ها نصب می‌شوند. زمینه این تابلوها از ورق ۲ میلی‌متر با رنگ الکترواستاتیک لاجوردی بوده و با نوشتار شبرنگ تولید خواهند شد.

اسامی معابر و اماکن

نماد وضعیت ایمنی

از دیگر تابلوهای ترافیکی شهری و جاده‌ای و همچنین علائم ایمنی، نماد وضعیت ایمنی است که به صورت انبوه توسط تولیدکنندگان تجهیزات ترافیکی متناسب با درخواست مصرف‌کنندگان طراحی، تولید و ارائه می‌شود. جالب است بدانید که بسیاری از ارگان‌ها، سازمان‌ها یا حتی افراد متفرقه به منظور برطرف کردن نیاز خود از تولیدکنندگان می‌خواهند که مطابق نیاز آن‌ها تابلو تولید کنند. ناگفته نماند که این نمادها اصلی‌ترین نقش ایمنی را در حین رویارویی با خطر بر عهده دارند.

برچسب‌های رنگی و شبرنگ

در پاسخ به سوال تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و انواع آن کدام است؟ جا دارد که به برچسب‌های رنگی و شبرنگ نیز اشاره کنیم. این تابلوها از تنوع بسیار خوبی برخوردار بوده و در متراژ و سایزهای متفاوت به فروش می‌رسند. نکته‌ای که در تهیه این تابلوها بسیار حائز اهمیت بوده، شفافیت تابلوها است. شفافیت این تابلوها باید بازتاب نور راحت داشته باشد تا در شب بتوان آن‌ها را به خوبی مشاهده کرد. علاوه بر این، متن تابلوها باید به‌گونه‌ای نوشته شده باشد که از فاصله دور به راحتی قابل خواندن باشد؛ در نتیجه اندازه و نوع فونت متن بسیار مهم است.

استانداردهای ساخت و نصب تابلوهای ترافیکی ریلی چیست؟

  • ارتفاع لبه پایین‌ترین علامت، دست کم باید به اندازه ۲ متر از زمین فاصله داشته باشد.
  • تابلو توضیحی می‌بایست بدون فاصله در زیر نصب شود.
  • چنانچه حکم محدودیت و ممنوعیت نسبت به وسیله نقلیه وجود داشته باشد، به منظور جلب توجه بیشتر لازم است تصاویر آن‌ها با بزرگ‌نمایی بر روی تابلو ترافیکی ریلی ترسیم شود.

استانداردهای ساخت و نصب تابلوهای ترافیکی ریلی چیست؟

  • مفاهیم اخطاری و علائم راهنمایی مرتبط با وسایل نقلیه در حال حرکت، زمانی می‌توانند به صورت یک‌جا نمایش داده شوند که مربوط به یک مسیر تردد باشند.
  • نصب بیش از ۲ تابلو ترافیکی روی یک پایه فلزی ممنوع است؛ البته نصب سه تابلو بر روی یک پایه در صورتی که یک تابلو مربوط به وسایل نقلیه متحرک باشد بلامانع خواهد بود.
  • تابلوهای ترافیکی ریلی باید به گونه‌ای نصب شوند که در سطح شهر آلودگی بصری ایجاد نکنند.
  • این تابلوها باید در ابتدای بخش‌های پیچ تند جاده قرار گیرند و دید مناسبی برای راننده داشته باشند.

سخن پایانی

تابلوهای ترافیکی ریلی چیست و چه کاربردی دارند؟ این تابلوها علائم راهنمایی و رانندگی و تابلوهای مسیرنمایی بوده که در برقراری نظم در جاده‌ها و خیابان‌ها و همچنین کاهش میزان تصادفات نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند. این تابلوها به رانندگان کمک می‌کنند تا بتوانند مسیر درست را بسیار راحت‌تر پیدا کنند؛ همین موضوع سبب می‌شود تا از بروز حوادث وحشتناک جاده‌ای تا حد زیادی جلوگیری شود.

البته زمانی می‌توان از این تابلوها بهترین بهره‌برداری را کرد که نصب آن‌ها مطابق اصول و استانداردهای مربوطه انجام شده باشد؛ چرا که نصب تابلوهای ریلی به صورت غیراستاندارد نتیجه عکس داده و سبب حواس‌پرتی رانندگان می‌شود. با این تفاسیر تابلوهای ترافیکی ریلی فقط باید توسط یک فرد متخصص و باتجربه نصب شوند که میتوانید برای این منظور به شرکت قارتال که چندین سال هست که در این زمینه فعالیت میکند، مراجعه فرمایید و قیمت تابلو ترافیکی را جویا شوید. جهت برقراری ارتباط با ما با شماره 09144220646 تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *