ساخت سوله

آشنایی بیشتر با سوله

سوله‌ها گونه‌ای از سازه‌های فلزی هستند که با ورق‌های فلزی تولید می‌شوند و بر اساس نیاز شکل‌های متفاوتی پیدا می‌کنند. این سازه‌ها با توجه به نوعی که دارند، کاربردهای مختلفی را هم از خود به نمایش می‌گذارند. ساخت انواع ساختمان‌های صنعتی، ساخت دامداری، مرغداری، ساخت کارگاه و مواردی از این قبیل همه و همه به لطف سوله‌ها امکان پذیر هستند. سوله‌ها با هزینه‌های کم به وجود می‌آیند و جایگزینی بسیار مناسب برای ساختمان‌های ثابت آجری هستند. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد سوله و انواع آن با شما صحبت کنیم و نکاتی را در مورد قیمت سوله برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

ساخت سوله

سوله‌ها جزو آن دسته از سازه‌هایی هستند که چندین و چند سال است به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای ساختمان‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. این سازه‌ها اوراق فلزی بسیار قدرتمند را در خود جای داده‌اند و نسبت به هر نوع شرایط جوی، پایداری دارند. سازندگان سوله با توجه به شرایط جوی منطقه مورد نظر، وزن اوراق سوله را انتخاب می‌کنند. بدیهی است که در مناطقی که وزش باد سرعت زیادی دارد یا در مناطقی که مدام طوفان در آن جریان دارد باید وزن سوله سنگین‌تر باشد. لازم به ذکر است که به دنبال افزایش وزن سوله، قیمت سوله نیز دستخوش تغییر شده و افزایش پیدا می‌کند.‌

سفارش سوله

اگر قرار است سفارش ساخت سوله را ثبت کنید، ابتدا باید نوع سوله و ابعاد آن را مشخص کرده باشید و سپس به نکات مهمی که در زمینه ساخت سوله وجود دارند نیز توجه کنید. از آنجایی که سوله‌ها یک بار برای همیشه ساخته می‌شوند، به هنگام سفارش کیفیت متریال‌های تشکیل دهنده سوله را هم بررسی کنید. شما می‌توانید جهت ساخت این نوع از سازه‌های فلزی با ما در تماس باشید و نکات مهم را به کمک مشاورین ما یاد بگیرید.

 

 • نوع اول: نوع اول از سوله، سوله‌های سنگین هستند که امروزه در ابعاد مختلف تولید می‌شوند. این سوله‌ها قدیمی‌ترین نوع از سوله‌هایی هستند که در کشور ما به کار گرفته می‌شده است.
 • نوع دوم: سوله‌های خرپایی با وزن سبک نوع دوم از سوله‌ها را تشکیل می‌دهند. این نوع از سوله خود انو‌اع مختلفی دارد. آلیاژهای به کار گرفته شده در ساخت این سوله بسیار مقاوم نیستند. در مقابل، قیمت سوله‌های سبک بسیار مناسب است و این می‌تواند استفاده‌ی متداول از سوله‌های سبک را توجیه کند.
 • نوع سوم: سوله‌های UBM هستند که جزو جدیدترین سوله‌های موجود در بازار هستند و ساختار پیچیده‌ای دارند.‌ این نوع از سوله‌ها اغلب برای انبارها مناسب هستند؛ چرا که وزن سنگینی ندارند و نمی‌توانند در شرایط جوی مختلف مقاومت آن ‌چنانی از خود به نمایش بگذارند.

سوله ارزان قیمت

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال سوله‌های ارزان قیمت باشید. امروزه ارزان قیمت‌ترین سوله‌های موجود در بازار، سوله‌‌های دست دوم هستند اما به نظر شما آیا می‌توان به این نوع از سوله‌ها اعتماد کرد؟

در کل سوله‌های استفاده شده و دست دوم کیفیتی که سوله‌های نو دارند را ندارند، اما می‌توانند در جهت رفع نیاز شما عزیزان به کار گرفته شوند. افرادی که اقدام به خرید سوله‌های دست دوم کرده‌اند، تا کنون از این سوله‌ها راضی بوده‌اند. سوله‌های استفاده شده در بازار رنگ شده و سپس به فروش می‌رسند.‌ پس از نظر شکل ظاهری مشابه ورق‌های تشکیل دهنده سوله نو هستند. به هنگام خرید سوله دست دوم و ارزان قیمت بهتر است با مشاورینی که در این زمینه تجربه دارند، مشورت کنید تا بتوانید خریدی عالی داشته باشید.

 
ساخت سوله

انواع سوله

 1. سوله کارگاهی
 2. سوله آشیانه هواپیما
 3. انبار/کارخانه
 4. سوله های سفارشی
 5. سوله های زراعی / مزرعه ای
 6. سوله دامداری
 7. سوله گلخانه ای

مشاوره رایگان سفارش انواع سازه فلزی

برای دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 

ساخت سوله فلزی

برای ساخت سوله به ابزارها، تجهیزات و قطعات مختلفی نیاز است. علاوه بر این، فرد سازنده باید مهارت زیادی هم در زمینه ساخت سوله داشته باشد. سازه‌های فلزی از جمله سوله دارای مقاومت زیادی هستند. به همین دلیل در انواع ساختمان‌ها و زمین‌ها به کار گرفته می‌شوند. دوام بالا، یکنواختی و هزینه‌های کم از جمله مزایایی هستند که با ثبت سفارش ساخت سوله عاید شما می‌شوند.

به طور کلی برای ساخت سازه‌های فلزی باید ابتدا موقعیت و شرایط بررسی شود، ابعاد سازه مشخص شود و در نهایت سازه فلزی ساخته شود. از آنجایی که امکان تغییر ابعاد سوله وجود ندارد، بهتر است که ورق‌های تشکیل دهنده با دقت بالا برش بخورند. سرعت نصب سوله نیز نسبت به سرعت ساخت خانه یا یک محیط با استفاده از آجر یا بتن، بیشتر است. اگر بتوانید تجهیزات لازم جهت ساخت سوله را به طور عمده و از شرکت ساخت سوله خریداری کنید، ممکن است هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا کنند. پس به این امر نیز توجه داشته باشید.

قیمت انواع سوله

همان طور که گفتیم، قیمت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که افراد به هنگام خرید سوله به آن توجه می‌کنند و سوله‌ها باید به طور دقیق ساخته شوند و دارای دفترچه مهندسی ابعاد باشند. همچنین یک سوله باید به طور استاندارد ساخته شود و کیفیت لازم برای انجام امور مختلف را داشته باشد. با در نظر گرفتن موارد این چنینی، قیمت سوله بالا و پایین می‌رود.

در ضمن، شما برای ساخت سوله باید مجوزهای شهرداری را دریافت کنید و کیفیت موارد تشکیل دهنده را نیز بسنجید. همه ما می‌دانیم که گرفتن مجوز از شهرداری نیز هزینه‌هایی دارد. پس قیمت نهایی انواع سوله با در نظر گرفتن تمامی این موارد مشخص می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت حدودی سوله با مشاورین ما در تماس باشید.

به طور کلی این عوامل عبارتند از:

 • نوع سوله و کاربرد آن
 • ابعاد سوله
 • شکل سوله
 • استفاده از تجهیزاتی مثل
 • جرثقیل در ساخت سوله
 • موقعیت جغرافیایی منطقه‌ای که سوله در آن احداث می‌شود.
 • و …

شرکت ساخت سوله

امروزه شرکت‌های زیادی در زمینه ساخت سوله وجود دارند که برخی از آن‌ها نامعتبر فعالیت می‌کنند اما برخی دیگر فعالیت قانونی دارند. شما برای ساخت سوله باید شرکتی را انتخاب کنید که اولا معتبر باشد، مجوزهای کسب را دریافت کرده باشد و با استانداردهای لازم جهت ساخت سوله نیز آشنایی داشته باشد. از همه مهم‌تر نیز این است که شرکت مذکور باید هزینه‌هایی متعارف را برای ساخت سوله در نظر داشته باشد.

ما به عنوان شرکتی معتبر در راستای ساخت سوله، هزینه‌هایی مناسب و اقتصادی را برای ارائه خدمات به شما عزیزان در نظر گرفته‌ایم و سوله‌های استاندارد خود را در هر محیطی که شما بخواهید آن هم به طور کاملا ارزان نصب می‌کنیم. پس همین حالا جهت ثبت سفارشات خود با ما در تماس باشید.

آیا نیاز به مشاوره رایگان دارید؟

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

سوله سازی در تبریز

شرکت‌های مختلفی در زمینه ساخت سوله در تبریز فعالیت دارند. در کل اگر قرار است سوله‌ی استانداردی ساخته شود، باید مراحل زیر طی شوند:

 • ابتدا صلاحیت شرکت در زمینه ساخت سوله سنجیده شود.
 • سپس جواز کسبی برای راه اندازی کسب و کار یا ساخت سوله در یک ‌محیط دریافت شود.
 • سپس زمینی با هدف احداث سوله انتخاب شود. در این مرحله ابتدا باید نوع کاربری سوله را مشخص کنید و سپس متناسب با همین کاربری، زمینی در خور شان را برای ساخت سوله برگزینید.
 • نقشه‌ای را برای ساخت سوله بکشید. در این زمینه می‌توانید با مهندسین و افرادی که مدام دفترچه‌ محاسباتی سوله‌ها را چک ‌می‌کنند، رجوع کنید.
 • مجوزهای لازم برای راه اندازی خطوط آب، برق و استفاده از گاز را اخذ کنید.
 • در این مرحله ساخت سوله آغاز می‌شود. ابتدا باید در زمین مشخص شده خاک برداری انجام شود و سپس سطح زمین صاف شود. تمامی این اقدامات باید زیر نظر کارفرما یا پیمان کار انجام شوند تا به طور استاندارد پیش بروند.
 • فوندانسیون سوله را با توجه به طراحی به عمل آمده، طرح ریزی کنید.
 • در این مرحله که اصلی‌ترین مرحله در زمینه ساخت سوله است، اوراق فلزی لازم نصب شده و سپس به هم پیوند می‌‌خورند. با اتمام این مرحله تقریبا یک اسکلت فلزی بر روی زمین مخصوص سوله به وجود می‌آید اما این اسکلت هنوز کامل نیست.
 • پس از این که اسکلت ساخته شده توسط کارشناس تایید شد، اشکالات سوله ساخته شده به کمک ابزارهای جوشکاری و برشکاری برطرف شده و یک سوله روی کار می‌آید.

اگر شما بتوانید بهترین شرکت ساخت سوله در تبریز را پیدا کنید و فرآیند ساخت سوله را به این شرکت بسپارید، در پایان کار سوله‌ای را تحویل خواهید گرفت که از همه نظر بی نقص است. پس همین حالا با ما تماس بگیرید و سفارشات خود را در وب سایت ما ثبت کنید.

ساخت سوله در تبریز

اجزای سوله

سوله‌ها از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند. در ادامه این اجزا آمده‌اند:

 • ستون: ستون‌ها در واقع همان قالب‌های اصلی سوله هستند که با استفاده از تیر آهن روی کار می‌آیند.
 • رفتر: در تمامی سوله‌ها یک تیر آهن ‌وجود دارد که به عنوان ستون اصلی بر روی ورق‌های سوله نصب می‌شود. این ستون در نگهداری اوراق سقف سوله نقش حیاتی را ایفا می‌کند. به همین دلیل رفتر را جان اصلی سوله می‌دانند که حتما باید در اسکلت سوله وجود داشته باشد.
 • پرلین: به تیرهای فرعی که در لا به لای تیرهای فرعی سوله قرار می‌گیرند، پرلین گفته می‌شود. با استفاده از پرلین اسکلت اصلی سوله کامل می‌شود. تحمل وزن پوشش‌های سوله نیز بر عهده پرلین است. به همین دلیل آن‌ها را به کمک پیچ نبشی به قاب اصلی موجود در اسکلت سوله پیوند می‌دهند.
 • استرات: استرات‌ها نیز از جمله اصلی‌ترین اجزایی هستند که در ساختار سوله وجود دارند. وظیفه اصلی استرات این است که قاب‌های اصلی سوله را به یکدیگر وصل کند و این قاب‌ها را پایدار نگه دارد.
 • وال پست: در ساخت سوله به آن دسته از تجهیراتی که سبب قائم شدن دیواره سوله می‌شوند، وال پست گفته می‌شود.
 • مهار بند: امروزه برای این که میزان سختی لوله‌های به کار گرفته شده در ساخت سوله را افزایش دهند، از مهاربند استفاده می‌کنند. مهاربندها در دو نوع قائم و سقفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها طراحی خاصی را برای تحمل کردن کشش و فشار در نظر دارند.
 • ورق‌های فلزی: یکی از اصلی‌ترین اجزای سوله، ورق فلزی است که در آن به کار گرفته می‌شود. این ورق نقش پوشش دهنده را ایفا می‌کند و ساختمان اصلی سوله را می‌سازد. پس وجود ورق فلزی در ساخت سوله غیر قابل چشمپوشی است.
 • پیچ و مهره: آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که برای ساخت سوله و اتصال دادن اجزای مختلف سوله به یکدیگر از چه چیزی استفاده می‌شود؟ بله درست است. از پیچ و مهره! پیچ و مهره‌های سوله سازی مقاومت بالایی دارند و می‌توانند قطعات مختلف سوله سازی را به راحتی بر روی یکدیگر ثابت کنند. این پیچ‌ها و مهره‌ها از جنس آلیاژ تعبیه شده‌اند و در مقابل حرارت نیز مقاوم هستند.
 • سایبان: سایبان‌ها جزو اجزایی هستند که بود و نبود آن‌ها برای ساخت سوله لازم نیست. سوله‌هایی که سایبان دارند، بهتر از سوله‌های معمولی گرما یا سرما را نگه می‌دارند. یعنی این سایبان‌ها پوشش دهنده‌هایی عایق هستند که اغلب برای تعدیل دمای محیط به کار گرفته می‌شوند.

اجزای سوله

تولید سوله

سوله‌هایی که از جنس فلز و با توجه به نکات استاندارد سازی تولید می‌شوند، کاربردهای متنوعی دارند. این سوله‌ها پس از تولید شدن کاربردهای مختلفی را پیدا می‌کنند. سوله‌ها ویژگی‌های زیادی دارند. این سازه‌ها اغلب شیب دار هستند، دهانه‌های نسبتا بزرگی دارند و با کاربردها و اشکال مختلف. تولید می‌شوند.

امروزه برای ساخت انواع کارخانه و محیط‌های صنعتی، ساخت انبار، ساخت تعمیر گاه، ساخت محیط‌های بزرگ برای نگهداری از هواپیما و مواردی از این قبیل، افراد اقدام به تولید سوله می‌کنند. برخی از کاربردهای مهم دیگری که متوجه سوله شده است، عبارتند از:

 • ساخت سالن‌های ورزشی
 • ساخت پارکینگ برای خودروها، قطار و هواپیما
 • ساخت دامداری یا مرغداری
 • ساخت انواع فروشگاه‌ها
تولید سوله

هزینه ساخت سوله

برآورد هزینه‌های ساخت سوله کار چندان آسانی نیست. برای این که به طور دستی بتوانید هزینه‌های کلی ساخت سوله را به دست بیاورید، ابتدا باید چند سوال را از خود بپرسید. این که محل احداث سوله چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه است، این که سوله باید چه ابعادی داشته باشد و این که آیا طراحی‌های ساخت سوله انجام شده‌اند یا نه، همه و ‌همه در تغییر قیمت نهایی ساخت سوله نقش دارند.

در مجموع برای ساخت سوله باید نقشه بکشید، کاربری را مشخص کنید و با خرید لوازم مورد نیاز، سوله را به وجود بیاورید. توجه داشته باشید که نوع مواد تشکیل دهنده، نوع ورقه‌ها و نوع کاربری سوله در تعیین قیمت سوله نقش مهمی دارند‌.

اگر به دنبال ساخت سوله‌ای باکیفیت و در عین حال ارزان قیمت هستید، بهتر است از مشاورین ما کمک بگیرید. همچنین شما می‌توانید سوله‌های باکیفیت و ارزان قیمت دست دوم را جایگزین سوله‌های نو ‌کنید و از این طریق هزینه‌های ساخت سوله را کاهش دهید‌. در ضمن باید نوسانات بازار فروش آهن و تجهیزات را نیز با توجه به تورم، ر نظر داشته باشید تا برای ساخت سوله غافلگیر نشوید.‌

هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402

در واقع سوله‌هایی که تولید می‌شوند بر اساس متر مربع برای شما هزینه بر می‌دارند. یعنی شما باید برای ساخت و نصب سوله به ازای هر متر مربع هزینه می پردازید. در سال ۱۴۰2 این هزینه‌ها نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرده‌اند.

قیمت ساخت هر متر مربع سوله امسال

قیمت ساخت و نصب سازه فلزی سوله با ورق فولاد مبارکه st37 توسط کارخانجات سازنده معتبر در سال ۱۴۰2 برای هر مترمربع با 1.300.000 تومان آغاز شده و تا 2.000.000 تومان ادامه پیدا می‌کند.(حدود 27 الی 42$ برای هر مترمربع) که در قیمت یاد شده کیفیت ورق و مصالح مصرفی، اجرت کارگر و نیروی فنی و مهندسی ماهر و متخصص، میزان سیم‌ جوش به کار رفته، هزینه‌های حمل و نقل، قیمت پیچ و مهره، رنگ سوله هزینه استهلاک، تعمیر دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی به کار گرفته شده و سایر اجزای سوله از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که قیمت سوله در هر متر مربع را تغییر می‌دهند. به هر میزان که سوله ساخته شده باکیفیت‌تر باشد، به همان میزان هم قیمت بیشتری نسبت به سوله‌های معمولی خواهد داشت.

سایز هزینه های ساخت کارخانه اعم از پی کنی و اجرای فونداسیون در حدود 300 هزار تومان، پوشش سقف با ساندویچ پانل یکطرفه در حدود 500 هزار تومان، اجرای دیوار با آجر 400 هزار تومان هزینه انشعاب برق، گاز بین 600 هزار تومان و دیگر هزینه های لازم جهت تکمیل در حدود 600 هزار تومان برآورد می شود که با جمع مبالغ یاد شده ساخت و تکمیل واحد تولیدی (بدون جرثقیل سقفی) به صورت میانگین برای هر مترمربع حدود 4.400.000 تومان (92$) است. لازم به توضیح است در قیمت های یاد شده هزینه خرید زمین جهت احداث سالن کارگاهی یا کارخانه لحاظ نشده است.

درباره مشتری مداری سوله قارتال

ما به مشتری مداری خود می بالیم. همه تلاش خود را انجام می دهیم تا یک تجربه عالی برای شما به ارمغان بیاوریم.

ما می خواهیم کل روند ساخت سوله را برای شما لذت بخش کنیم و تیم متخصص ما متعهد است که روند کار را تا آنجا که می توانیم بدون استرس و در آرامش انجام دهیم.

 • پاسخ 24 ساعته

ما همیشه تلاش خود را خواهیم کرد تا در عرض 24 ساعت به سوالات شما پاسخ دهیم و منتظر نمی گذاریم.

 • حسن نیت

ما قول می دهیم با شما در تمام معاملات با شرکت قارتال آذین نقش با احترام و حرفه ای رفتار شود.

 • انطباق طراحی

ما قول می دهیم که سوله شما مطابق با جدیدترین استانداردها طراحی شود. این مسئله به شما اطمینان می دهد که مقاوم ترین سوله را تحویل خواهید گرفت.

 • مشاوره

ما قول می دهیم مشاوره ای صادقانه، دقیق و جامع برای اطمینان از خرید سوله مناسب با نیازهای شما ارائه دهیم. همچنین به سوالات شما گوش می دهیم و پاسخ های واقعی و شدنی ارائه خواهیم داد.

 • 100٪ رضایت

ما قول رضایت 100 درصدی از احداث ساختمانهای خود را می دهیم. از نصب کننده های معتبر که تست های صلاحیتمان را پشت سر گذاشته اند استفاده می کنیم. حتی یک چک لیست به شما ارائه می دهیم تا پس از اتمام مراحل ساخت و ساز مطمئن شوید که هیچ مرحله ای حذف نگردیده است. اگر به هر دلیلی از کیفیت کارمان راضی نباشید، تیم های نصب برای حل آن برمی گردند.

 • پیگیری

ما قول می دهیم که با شما در ارتباط خواهیم ماند تا از رضایت طولانی مدت شما از ساختمانها مطمئن شویم. چون اگر شما خوشحال  نباشید، ما هم خوشحال نخواهیم بود.

پیشنهاد میگردد جهت اطلاع از راهکار های مدیریت و کاهش هزینه ساخت سوله مقاله زیر را نیز مطالعه بفرمایید:

هزینه ساخت سوله در سال 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
وبلاگ