مجله قارتال

گاردریل بهتر است یا نیوجرسی؟

یکی از روش‌های کارآمد جلوگیری از تصادفات و به طور کل تأمین امنیت جاده‌ها، استفاده از حفاظ‌های ایمنی گاردریل یا نیوجرسی است. به طور معمول حفاظ‌های ایمنی در جنس‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند که گاردریل و نیوجرسی جزو رایج‌ترین آن‌ها هستند. از کارایی مشترک این دو حفاظ ایمنی می‌توان به جلوگیری از پرش وسایل نقلیه به خاکریز و دره، از بین بردن انرژی حرکتی خودروی منحرف شده و… اشاره کرد. اما هنگام خرید گاردیل یا نیوجرسی در اکثر مواقع این سوال پیش می‌آید که گاردریل بهتر است یا نیوجرسی و مشخصات هر یک از این حفاظ‌ها چیست؟ در ادامه این راهنما قصد داریم ضمن آشنایی با دو حفاظ ایمنی مذکور، ویژگی‌های هر کدام و فرقی که بین آن‌ها وجود دارد را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

گاردریل بهتر است یا نیوجرسی؟

برای این بتوانیم تفاوت بین این دو حفاظ را به خوبی درک کنیم، لازم است که هر کدام از آن‌ها را به طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم:

معرفی گاردریل

گاردریل که تحت عنوان جان‌پناه نیز شناخته می‌شود یک نرده استاندارد یا مانع عمودی بوده که از سقوط وسایل نقلیه و سرنشینان خودرو از سطوح مرتفع جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، این حفاظ کارگران جاده را نیز از حضور خطرات آگاه کرده و از دسترسی غیرمجاز به مناطق ممنوعه نیز جلوگیری خواهد کرد. برای مشاهده و خرید گاردریل کلیک کنید.

معرفی نیوجرسی

عموماً این نرده‌های حفاظتی در سبک‌های سفارشی گوناگونی عرضه می‌شوند. ناگفته نماند که گاردریل از جنس فلز بوده و برای جلوگیری از زنگ زدگی با روش گالوانیزه گرم آبکاری می شود. از جمله گاردریل‌ها می‌توان به گاردریل صلبی و نیمه صلبی و منعطف اشاره کرد. همچنین، اجزای تشکیل‌دهنده این محافظ‌ها سپری، پایه‌، ضربه گیر،تودلی و پیچ و مهره است.

برای این که بدانیم گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، لازم به ذکر است که گاردریل برخلاف نیوجرسی‌ به گونه‌ای طراحی می‌شود که در اطراف پله‌های فلزی، سکوها، دهانه‌ها، فرودها، محیط‌های قابل دسترسی یا سایر خطرات همانند یک وسیله نجات‌بخش عمل می‌کند. از جمله کاربردهای گاردریل می‌توان به جلوگیری از سقوط و انحراف وسایل نقلیه، جداسازی لاین بزرگراه و خطوط عبور و مرور و همچنین جداسازی ترافیک در بزرگراه‌ها اشاره کرد.

معرفی نیوجرسی

نیوجرسی که تحت عناوین مختلفی ازجمله مانع، دیوار یا برآمدگی نیز شناخته می‌شود، یک نوع مانع بوده که در جنس بتن و پلاستیک در بازار موجود است. نیوجرسی‌ها به عنوان یک مانع دائمی یا موقت همانند گاردریل در جدا کردن خطوط ترافیک کاربرد دارند. جالب است بدانید که دلیل نام‌گذاری مانع مذکور این است که نیوجرسی برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در ایالت نیوجرسی برای جداسازی یک بزرگراه مورد استفاده قرار گرفت.

معرفی نیوجرسی

از آن‌جایی که موانع پلاستیکی نیوجرسی به صورت موقت مورد استفاده قرار می‌گیرند، درون آن‌ها را با آب پر می‌کنند. به طور معمول ارتفاع استاندارد نیوجرسی به ۸۱ سانتی‌متر می‌رسد، البته این موانع در اندازه‌های مختلف قابل تولید هستند. ناگفته نماند که نیوجرسی بتنی از بتن ریخته شده در قالب ساخته می‌شود. به منظور درک بهتر این که گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، لازم است بدانیم که نیوجرسی‌ها در مقایسه با گاردریل مدولار بوده و از قابلیت جابه‌جایی برخوردار هستند.

مقایسه گاردریل و نیوجرسی

انواع مختلفی از سیستم‌های مانع وجود دارند که با توجه به ایمنی، امنیت و پایداری طراحی و تولید می‌شوند، اما هنگامی که به استقرار طولانی مدت یا ایمنی ترافیکی بهینه نیاز باشد، موانع بتنی یکی از موثرترین راه‌حل‌ها برای ایجاد موانع غیرقابل حرکت به حساب می‌آیند. علاوه بر این، در پاسخ به این سوال که گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، باید بدانیم که موانع بتنی از رانندگان و کارگران جاده بیشتر محافظت می‌کنند.

مشاوره رایگان خرید گاردریل

برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در موقع خرید گاردریل، شماره تماس خود را ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، موانع بتنی نیوجرسی در مهار کردن وسایل نقلیه عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. از طرفی نیوجرسی محافظ نصب شده از طول عمر بالاتری برخوردار بوده و نیازی به تعویض مجدد آن نیست. همچنین، قطعات محافظ مذکور احتیاجی به تعمیر و نگه‌داری نخواهند داشت. برای درک بهتر تفاوت گاردریل و نیوجرسی در ادامه مزایای هر یک از محافظ‌های ایمنی مذکور را به طور مجزا شرح خواهیم داد تا خودتان تصمیم بگیرید که گاردیل بهتر است یا نیوجرسی!

محصولات مرتبط

برای اطلاعات بیشتر روی تصاویر کلیک نمایید.

مزایای استفاده از گاردریل

 • نصب گاردریل در مقایسه با نیوجرسی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. برای نصب این محافظ تنها کافی است که گاردریل به طور یکنواخت برش داده شده و در محل مشخص نصب شود.

مزایای استفاده از گاردریل

 • گاردریل از انعطاف‌پذیری زیادی برخوردار است؛ از این رو زمانی که ضربه یا نیرویی به آن وارد می‌شود، فشار ناشی از آن به سرعت در امتداد خطوط متصل پراکنده خواهد شد.
 • همان‌طور که گفته شد، نصب این نوع حفاظ بسیار سریع انجام می‌شود، البته باید در نظر داشته باشید که برخی از گاردریل‌ها مطابق استاندارد ایمنی ساخته نمی‌شوند؛ در نتیجه ممکن است که استفاده از آن‌ها خطرات احتمالی را به همراه داشته باشد.

مزایای استفاده از نیوجرسی

 • در بحث این که گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، باید بدانیم که حفاظ نیوجرسی یا بتنی در برخورد با زاویه ۱۵ درجه و کمتر عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان داده و خودرو را به مسیر اصلی هدایت می‌کند.
 • اگر در این که گاردریل بهتر است یا نیوجرسی شک دارید، باید بدانید که مانع نیوجرسی در شانه‌های کوهستان یک روش ایمن برای جلوگیری از خروج وسیله نقلیه از مسیر و سقوط آن به پرتگاه و دره به حساب می‌آید. در صورتی که گاردریل به عنوان یک حفاظ انعطاف‌پذیر در چنین شرایطی نمی‌تواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

مزایای استفاده از نیوجرسی

 • اگر نمی‌دانید که در نقطه محل اتصال جاده و پل در آزادراه‌ها گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، لازم به ذکر است که احداث سرتاسری نیوجرسی با عبور از پل این منطقه را برای خودروها و سایر وسایل نقلیه به یک جاده امن تبدیل می‌کند.
 • یکی از مشکلاتی که اکثراً شب‌ها در آزادراه‌ها سبب مزاحمت برای وسایل نقیله مختلف می‌شود، نور بالای خودروهایی است که برخی رانندگان استفاده می‌کنند. خوشبختانه حفاظ بتنی یا نیوجرسی از پخش نورهای مزاحم در بین راه جلوگیری کرده و از خستگی چشم راننده می‌کاهد.

معایب استفاده از نیوجرسی

 • فرایند تولید نیوجرسی بتنی دارای سختی بیشتری نسبت به گاردریل بوده و همچنین مدت زمان بیشتری نیز لازم دارد. باید از لحاظ عمل آوری بتن و استفاده از مواد افزودنی مخصوص که باعث جلوگیری از تخریب بتن در مقابل نمک پاشی و یخبندان دقت زیادی صورت بگیرد.
 • نصب نیوجرسی به دلیل اینکه به صورت قطعات پیش ساخته بتنی می باشد به دلیل حمل با تریلی و جایگذاری با جرثقیل دارای هزینه نصب بالاتری نسبت به گاردریل است.
 • استفاده از نیوجرسی در مناطقی که برفگیر می باشد به دلیل اینکه پس از برف روبی، تمامی برف ها در کنار آن جمع می شوند، در صورت آفتابی شدن هوا و آب شدن برف در طول روز، در شب به دلیل منجمد شدن همان آب احتمال بروز تصادف پیش خواهد آمد لذا در امر نگهداری زمستانی راه نسبت به گاردریل  باید زحمت بیشتری به عمل آید تا از بروز تصادف جلوگیری شود.
 • در مناطقی که کویری می باشد احتمال جمع شدن شن و ماسه در کنار نیوجرسی قابل پیش بینی بوده و مرتبا باید عملیات جمع آوری شن و ماسه به عمل آید.
 • در سایر مناطق که دارای برف و کولاک و یا کویری نیز نمی باشد، مشاهده شده است که به مرور زمان نیاز هست نسبت به جمع آوری شن و ماسه و زباله های جاده که در کنار نیوجرسی انباشته میگردد اقدام گردد.

سوالات متداول

عملکرد حفاظ‌های جاده و هزینه دوره عمر به چه صورت باید باشد؟

هر اندازه حجم ترافیک و سرعت طرح بالاتر باشد، حفاظ نیز می‌بایست از سطح عملکرد بالاتری برخوردار باشد. علاوه بر این، هرچه هزینه اولیه بالاتر باشد، هزینه نگه‌داری آن کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است در جاده‌های با حجم ترافیک و سرعت بالا باید از حفاظ‌هایی استفاده شود که احتیاج به عملیات نگه‌داری کمتری دارند.

تغییر شکل حفاظ و همخوانی آن با محیط زیست تا چه اندازه اهمیت دارد؟

هر اندازه فضای خالی و بدون مانع در پشت حفاظ بیشتر باشد، می‌توان از حفاظی که دارای شکل زیادتری است استفاده کرد. برای انتخاب حفاظ ایمنی خوب باید شرایط جوی و نوع راهی که حفاظ در آن نصب می‌شود نیز در نظر گرفته شود.

تفاوت گاردریل و نیوجرسی

حفاظ‌های جاده را در چه موقعیت مکانی باید نصب کرد؟

اصولاً از نصب حفاظ در شیب‌های بیشتر از ۱ به ۶ باید صرف نظر کرد. به طور معمول برای شیب‌های ۱ به ۱۰ از حفاظ‌های انعطاف‌پذیر و نیمه صلبی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در سال‌های اخیر ایمنی جاده‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به منظور حفظ ایمنی وسایل نقلیه در جاده‌ها می‌توان از گاردریل یا نیوجرسی استفاده کرد. برای این که بدانیم گاردریل بهتر است یا نیوجرسی، لازم است تا مشخصات و امکاناتی که هر یک از این حفاظ‌ها فراهم می‌کنند را باهم مقایسه کنیم. در حال حاضر موانع نیوجرسی نسبت به گاردریل از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند؛ چرا که میزان ایمنی بالاتری را برای وسایل نقلیه و کارگران جاده فراهم می‌سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *