مجله قارتال

هندریل چیست؟

هندریل چیست

هندریل‌ها جزو آن دسته از تجهیزات امنیتی هستند که امروزه در انواع مختلفی تولید می‌شوند. معمولا هندریل پل را به صورت میله‌ای تولید می‌کنند تا دست بتواند به راحتی به آن‌ها بچسبد. بر اساس مطالعاتی که برخی از پزشکان انجام داده‌اند، هر ساله تعداد زیادی از افراد بر اثر لغزش یا سقوط از محیط‌های مرتفع جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین باید نوعی پشتیبان در این مکان‌ها نصب شود تا امنیت جان افراد را افزایش دهد. این پشتیبان‌ها همان نرده‌ها و حفاظ‌ها هستند که از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کنند‌. در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد انواع هندریل و ویژگی‌‌های آن با شما صحبت کنیم و کاربردهای هندریل را بررسی کنیم.

 

هندریل چیست؟

پیش از این که بدانیم انواع هندریل کدام ها هستند، می‌خواهیم بدانیم که اصلا هندریل چیست. هندریل‌ها نرده، ریل یا شیشه‌ای هستند که روی دیوار ثابت شده و در مسیرهای پر رفت و آمد قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی این تجهیزات حفاظت از جان و ‌مال افراد است. هندریل‌ها سازه‌هایی افقی یا شیب دار هستند که به عنوان تکیه گاه و راهنما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات همان طور که اشاره شد، جهت حفاظت از سقوط و لغزش نیز در یک ‌محیط نصب می‌شوند.

هندریل چیست؟

 

انواع هندریل

هندریل‌ها دارای انواع مختلفی هستند. هندریل جاده ای،  هندریل عابرین پیاده، هندریل‌های شیشه‌ای، هندریل‌های ترکیبی، آهنی، استیل و آلومینیومی این انواع را تشکیل می‌دهند. در ادامه به انواع هندریل اشاره شده است.

مدل های تولیدی هندریل شرکت قارتال

هندریل‌های شیشه‌ای

یکی از مدرن‌ترین انواع هندریل، هندریل‌های شیشه‌ای هستند. این هندریل‌ها به دلیل این که با استفاده از شیشه طراحی و تولید می‌شوند، به راحتی در یک محیط قرار گرفته و با آن سازگار می‌شوند. امروزه این نوع از هندریل‌ها از لحاظ زیبایی بسیار مورد توجه قرار دارند. از لحاظ ایمنی هم سطوح بالایی از امنیت متوجه افرادی می‌شود که از این هندریل استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین مزایایی که این نوع از هندریل‌ها دارند می‌توانیم به نگهداری آسان و نصب سریع و ‌کم هزینه آن‌ها اشاره کنیم. در کل هندریل‌های شیشه‌ای به عنوان نرده، جان پناه، میله، حفاظ و … به کار می‌روند. سکوریتی که در ساخت این هندریل‌ها کاربرد دارد، یک سکوریت کاملا ضخیم است که در برابر ضربه مقاومت دارد. بنابراین این هندریل‌ها کاملا مقاوم هستند. هندریل‌های شیشه‌ای خود به سه نوع دفنی، دکمه‌ای و اسپایدر تقسیم می‌شوند.

هندریل‌های آلومینیومی

هندریل‌های آلومینیومی گونه‌ای از هندریل‌های موجود در بازار هستند که مقاومت بالایی در برابر دما دارند. این هندریل‌ها سبک هستند و از تنوع بالایی برخوردار شده‌اند. طی فرایند شکل دهی آلومینیوم، پروفیل‌های آلومینیومی برش می‌خورند و در کوره سخت می‌شوند. سپس رنگ خورده و به عنوان نرده و حفاظ مورد استفاده قرا می‌گیرند. این فرآیند باعث می‌شود که آلومینیوم ضد خوردگی باشد و رنگ آن تغییر نکند. این محصولات پس از این که غیر قابل استفاده بشوند، قابل تعویض و بازیافت شدن هستند. این نوع از نرده‌ها معمولا در مناطق مرطوب با پهی بیشتری را از خود نشان می‌دهند و از جنبه دکوراتیو نیز بسیار منحصر به فرد هستند. به تازگی نسل جدیدی از نرده‌های آلومینیومی روی کار آمده است که در برابر فشار نیز مقاومت بالایی دارد. پس می‌توان به نرده‌های آلومینیومی به عنوان متاسب‌ترین هندریل‌ها نگاه کرد.

هندریل‌های استیل

نرده‌هایی که استیل هستند، به دلیل زیبایی که دارند همواره در امور ساختمان سازی به کار گرفته می‌شوند. به دلیل این که در بدنه اصلی این هندریل‌ها آلیاژهای حاوی کروم مورد استفاده قرار گرفته‌اند، این هندریل‌ها را در برابر زنگ زدگی مقاوم می‌دانند. طبق تجربه‌ای که کاربران به دست آورده‌اند، نرده‌های استیل عمر طولانی مدتی دارند. به همین دلیل خرید آن‌ها از صرفه اقتصادی نیز برخوردار است. البته اگر این نرده‌ها توسط افراد غیر متخصص نصب شوند، کارایی چندانی نخواهند داشت.

این محصولات حفاظتی نیز مانند سایر محصولات از قیمت متاسبی برخوردار شده‌اند و در مواجهه با خراشیدگی مقاومت بالایی را از خود نشان می‌دهند. براقیت بالای این نرده‌ها باعث دکوراتیو بودن آن‌ها شده است. از همه مهم‌تر هم این است که هندریل‌های مذکور از مقاومت حرارتی بالایی بهره مند هستند.

هندریل‌های استیل

هندریل‌های ترکیبی

هندریل‌های ترکیبی نیز گونه‌ای از نرده‌های حقاظتی به شمار می‌آیند. این تجهیزات همان طور که از نامشان پیدا است، از ترکیب متریال‌های مختلف تولید شده و روانه بازار می‌شوند. شیشه و آلومینیوم مهم‌‌ترین متریال‌هایی هستند که در ساختار این هندریل‌ها به چشم می‌خورند. معمولا هندریل‌های ترکیبی را در محیط‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌دهند.

برای آگاهی بیشتر و کاملتر از انواع و قیمت هندریل میتوانید مقاله “هندریل(نرده محافظ پل)” را مطالعه کنید. جهت مطالعه کلیک نمایید.

کاربرد هندریل

آیا می‌دانید که کاربرد هندریل چیست؟ در چه محیط‌هایی می‌توان از هندریل‌ها استفاده کرد؟ هندریل‌ها از جمله مواردی هستند که از نظر امنیتی کاربرد فراوانی دارند. از این سازه‌ها در تمامی محیط‌هایی که پله دار هستند یا ارتفاع دارند، استفاده می‌شود.  در کنار پل‌های جاده‌ای و مکان‌های مرتفع نیز باید از این تجهیزات از نوع هندریل جاده ای استفاده شود. با توجه به نیازی که یک محیط دارد، لازم است که مناسب‌ترین نوع از انواع هندریل انتخاب شود. برای مثال اگر یک محیط مدام در معرض رطوبت، باد و باران قرار دارد، باید هندریل‌های استیل را در آنجا نصب کرد. در داخل محیط‌های تجاری، اداری یا حتی محیط‌های مسکونی عمدتا از هندریل‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود. افرادی که تمایل به خرید هندریل دارند، باید با توجه به میزان بودجه خود اقدام به خرید هندریل کنند. در کل باید گفت که هندریل‌ها استحکام و کیفیت بالایی دارند و از قیمت مناسبی هم برخوردار شده‌اند. به همین دلیل در کاربردهای مربوط به افزایش امنیت به کار گرفته می‌شوند. برای مشاوره در مورد انواع هندریل و سازه فلزی میتوانید با شماره 09144220646 تماس بگیرید.

جان پناه و حفاظ

پس از این که دانستیم هندریل پل چیست و نرده‌های محافظ چه کاربردی دارند، می‌خواهیم با استانداردهای جان پناه آشنا شویم. چندین نکته مهم وجود دارد که برای خرید یا حتی نصب جان پناه و حفاظ باید مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد:

  • در جان پناه‌های شیشه‌ای باید از شیشه‌هایی ایمن و نشکن استفاده شود. در واقع استفاده از این گونه از شیشه‌ها در هر قطر و هر اندازه‌ای لازم و ضروری است.
  • ارتفاع که برای نصب جان پناه در نظر گرفته می‌شود، باید با سطح مورد نظر فاصله داشته باشد. این ارتفاع از لبه پله به اندازه ۱/۱۰ متر است و اگر از سطح شیب دار باشد، باید به اندازه ۹۰ سانت در نظر گرفته شود.
  • دو فاصله خالی که بین دو نرده وجود دارد، نباید بیشتر از ۱۱ سانت بشود. در صورتی که از المان‌های تزیینی بر روی نرده استفاده شود، قطر این المان‌ها نباید بیش از ۱۱ سانت باشد. در غیر این صورت نرده نصب شده در یک محیط استاندارد نیست.
  • اگر قرار است در ساختار جان پناه از میله‌های افقی استفاده شود، طراحی جان پناه باید خاص باشد. یعنی طوری باشد که نه تنها برای افراد معمولی بلکه برای کودکان و افراد مسن نیز ایمن باشد.

میله‌های دستگرد

برای ساخت و نصب میله‌های دستگرد نیز نیاز است که به نکاتی توجه بشود. پس بعد از این که دانستید هندریل چیست و چه کاربردی دارد، به این نکات هم توجه کنید تا سازه‌ای ایمن در محیط مورد نظر شما نصب شود. این نکات عبارتند از:

  • میله‌های دستگرد و سطحی که در مجاورت این نوع از میله‌ها قرار می‌گیرد، باید عاری از اجسام تیز و برنده باشند.
  • فاصله آزادی که بین دیوار و میله دستگرد در نظر گرفته می‌شود. باید چهل میلی متر یا بیشتر باشد. همچنین دو سطحی که با دست گرفته می‌شوند با پیوسته باشند و به وسیله هیچ قطعه‌ای مقطع نشده باشند.
  • قسمت انتهایی میله‌های دستگرد باید به سمت دیوار یا حفاظ مجاور خم شده باشد. در این صورت جراحتی متوجه کاربران نمی‌شود و وسیله‌ای هم به میله دستگرد گیر نمی‌کند.
  • قطر خارجی میله‌های دستگردی که مقطع دایره‌ای دارند، باید بین ۳۵ تا ۴۰ میلی متر باشد. اگر چنین نیست، مقطع میله باید طوری باشد که بتوان آن را گرفت. در ضمن لبه‌های میله دستگرد باید با شعاع حداقل ۲/۵ میلی متر خم ‌کاری شده باشند.

انواع حفاظ‌ها و نرده‌ها

همان طور که در مطلب اشاره کردیم، انواع مختلفی از هندریل تولید شده است. هر کدام از حفاظ‌ها و نرده‌های موجود در بازار از یک‌ متریال خاص ساخته شده و‌یژگی‌های منحصر به فردی دارند. افزون بر موارد یاد شده، گونه دیگری از هندریل‌ها و جان پله‌ها وجود دارند که با آهن ساخته می‌شوند. این سازه‌ها که می‌توان گفت متداول‌ترین نوع از هندریل‌ها هم هستند، خود انواع مختلفی دارند. هندریل‌های ساده، فرفورژه و … ‌از جمله هندریل‌های آهنی موجود در بازار هستند که از قدیم تا کنون کاربرد داشته‌اند. به کمک انواع حفاظ‌ها و انواع نرده‌ها است که هر جان و مال افراد محافظت می‌شود. پس لازم است که شما ابتدا نیاز خود را بشناسید، بودجه خود را بررسی کنید و متناسب با نیازتان گونه‌ای از هندریل‌ها را استفاده کنید. در مورد قیمت هندریل‌های آهنی نیز باید بگوییم که این سازه‌ها به نسبت سایر حفاظ‌ها ارزان‌تر هستند.

انواع حفاظ‌ها و نرده‌ها

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد این که هندریل چیست، چه کاربردی دارد و چه انواعی دارد با شما صحبت کردیم. هندریل‌ها یا نرده‌ها نوعی سازه برای افزایش امنیت جان و مال افراد به شمار می‌آیند که در محیط‌های مرتفع نصب می‌شوند. این سازه‌ها کاربردهای متنوعی دارند. هندریل‌های جاده ای، عابرین پیاده، شیشه‌ای، آهنی، آلومینیومی و استیل و ترکیبی انواع هندریل‌ را تشکیل می‌دهند. به هنگام خرید، نصب و استفاده از این سازه‌ها لازم است که به نکات مهمی که در مطلب ذکر شد، اشاره شود. در غیر این صورت سازه استاندارد نخواهد بود. جهت خرید انواع هندریل باکیفیت می‌توانید با ما در قارتال در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- هندریل چیست؟

هندریل‌ها نوعی از تجهیزات حفاظتی به شمار می‌آیند که جلوی سقوط یا لغزش را می‌گیرند.

2- کدام نوع از انواع هندریل بهترین نوع است؟

فاکتورهای مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند افراد بهترین نوع از هندریل را برای یک ‌محیط انتخاب کنند. بنابراین نمی‌توانیم نوع ثابتی را برایتان بیان کنیم. توجه داشته باشید که هندریل‌هایی که کیفیت بالایی دارند، مقاومت خوبی دارند و از قیمت مناسبی هم برخوردار شده‌اند، در زمره بهترین نوع از هندریل هستند. البته انتخاب بهترین جان پناه به نیاز کاربر هم مرتبط است.

3- مهم‌ترین کاربرد هندریل چیست؟

اگرچه از نرده‌های محافظتی برای کاربردهایی همچون نگهداری اشیا، جلوگیری از لغزش و … استقاده می‌شود اما مهم‌ترین کاربرد این نرده‌ها حفاظت از جان افراد است. به همین دلیل در تمامی نقاط مرتفع، پل‌ها، پله‌ها و … این سازه‌ها به چشم می‌خورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *