مجله قارتال

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست

آیا تا کنون نام ساندویچ پانل را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که ساندویچ پانل چیست؟ با مزایا و کاربردهای آن آشنایی دارید؟ اگر ساخت سوله انجام داده باشید، حتما می‌دانید که ساندویچ پانل چیست. ساندویچ پانل به ورقی متشکل از چند لایه‌ی مختلف گفته می‌شود که به عنوان مصالح ساختمانی مختلف به کار گرفته می‌شود. نصب سریع، قیمت مناسب و مقرون به صرفه و سبک بودن آن باعث شده است که کاربرد ساندویچ پانل در ساختمان سازی افزایش پیدا کند.‌ در ادامه قرار است در مورد انواع ساندویچ پانل و ویژگی‌های آن‌ها صحبت کنیم‌.

 

انواع ساندویچ پانل کدام‌اند؟

اصلی‌ترین طبقه بندی که از انواع ساندویچ پانل انجام شده است، بر اساس کاربرد است. پس از این که دانستیم ساندویچ پانل چیست، باید توجه داشته باشیم که این ورق‌ها در دو نوع سقفی و دیواری تولید و عرضه می‌شوند.‌ در طبقه بندی ساندویچ‌های پانل، ساندویچ‌ پانل سقفی و دیواری و مخفی وجود دارند که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد:

 

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری به ورقی گفته می‌شود که از سه لایه مختلف به وجود آمده است. این لایه‌ها دو ورق فلزی و یک لایه عایق را در بر می‌گیرند. از انواع ساندویچ پانل دیواری می‌توانیم به پانل‌های قفل دار، ساندویچ پانل‌های دیواری اتاق، ساندویچ پانل‌های دیواری دو رو و ساندویچ‌های پانل دیواری مخفی اشاره کنیم.

ساندویچ پانل دیواری

این محصولات همان گونه که از نامشان پیداست، برای ساخت دیواره‌های یک محیط به کار گرفته می‌شوند و ضریب انتقال انرژی در سوله یا سازه‌های ساختمانی مختلف را کاهش می‌دهند. پوشش دهنده‌های بسیار مقاوم و باکیفیت هستند. به هنگام خرید ساندویچ پانل دیواری باید به برخی از نکات کلیدی مثل میزان حرارتی که این سازه‌ها می‌توانند تحمل کنند، میزان مقاومت و میزان محافظت از آن‌ها در برابر آتش توجه بشود تا بتوان سازه مناسب را انتخاب نمود.

 

ساندویچ پانل سقفی

برای این که بهتر متوجه شویم ساندویچ پانل چیست، باید با ساندویچ پانل سقفی نیز آشنایی کامل پیدا کنیم. سازه‌های مختلفی که ساخته می‌شوند، همواره در معرض گرمای نور خورشید و فشار باد و باران قرار دارند. بنابراین باید بسیار مستحکم ساخته شوند. حال مستحکم سازی سقف سوله یا سقف سازه ساختمانی را با استفاده از ساندویچ پانل سقفی انجام می‌دهند. به همین دلیل است که ساندویچ‌های پانل سقفی از محبوبیت بالایی بین کاربران برخوردار است و می‌توانند انتظاراتی که از استحکام یک محیط می‌رود را به خوبی برطرف کنند. برای خرید ساندویچ پانل سقفی باید به میزان ظرفیت باربری و عمری که این ساندویچ‌ها دارند توجه بشود.

ساندویچ پانل سقفی

 

ساندویچ پانل مخفی

نوع آخر از ساندویچ‌های پانل را ساندویچ‌های پانل مخفی تشکیل می‌دهند. این پانل‌ها نیز همان گونه که از نامشان پیداست، به طور مخفیانه در یک ساختمان قرار می‌گیرند تا بتوانند دیواره یا سقف ساختمان را مقاوم‌تر کنند. ساندویچ‌ پانل مخفی را به صورت سه لایه تولید می‌کنند. ممکن است قیمت این پانل‌ها نسبت به سایر پانل‌ها بیشتر باشد.

ساندویچ پانل مخفی

 

استفاده از ساندویچ پانل در سوله

از پنل‌های ساندویچی به طور گسترده در ساخت انواع سازه‌های ساختمانی بهره گرفته می‌شود. افرادی که می‌خواهند برای ساخت سوله از ساندویچ پانل استفاده کنند، نیاز دارند که بدانند ساندویچ پانل چیست و چه کاربردی دارد. باید بدانید که برای ساخت انواع و اقسام سوله‌ها با کاربری‌های مختلف می‌توان از ساندویچ پانل استفاده کرد.‌ روی، آلومینیوم و ورق گالوانیزه گرم در ساختار ساندویچ‌های پانل وجود دارند. بنابراین برای عایق سازی انواع سوله انتخابی بسیار مناسب به شمار می‌آیند. همچنین برای مقاوم سازی سوله در برابر نوسانات جوی می‌توان ساندویچ پانل در انواع مختلف را به کار بست.

 

مزایا و ویژگی‌های ساندویچ پانل

قبل از خرید ساندویچ پانل باید بدانیم که در چه شرایطی قرار است از این سازه‌ها استفاده کنیم. در واقع مشخصات ساندویچ پانل با توجه به کاربرد ساندویچ پانل مشخص می‌شود. ساندویچ پنل‌ها سازه‌هایی هستند که معمولاً در ضخامت ۷۰ سانت تا ۱۳۰ سانت تولید می‌شوند. میزان عرض این متریال‌ها یک متر است. ساندویچ‌های پانل اغلب به صورت رولی تولید می‌شوند. طول نهایی ساندویچ‌های پانل نیز به درخواست مشتری از یک متر تا ۱۲ متر متغیر است. این ساندویچ‌ها دارای مزایای زیادی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ساندویچ پانل از قیمت مقرون به صرفه برخوردار است. در کنار این قیمت مناسب، پانل عمر بالایی هم دارد. همین امر موجبات محبوبیت هرچه بیشتر ساندویچ پانل بین کاربران را به وجود آورده است.
  • میزان فشاری که این نوع از ورق‌ها می‌توانند تحمل کنند بسیار بالا است. بنابراین دوام آن‌ها نیز بسیار زیاد در نظر گرفته شده است.
  • مقاومت شیمیایی و مقاومت ساندویچ پانل در برابر حرارت نیز بسیار بالا است. می‌توان گفت که ساندویچ پانل در برابر رطوبت، سرما، گرما، باران، باد و مواردی از این قبیل، از مقاومت بالایی برخوردار شده است.
  • لازم به ذکر است که انواع ساندویچ پنل‌ها می‌توانند در برابر صدا عایق خوبی باشند. به همین دلیل نه تنها در ساخت سوله و سازه‌های فلزی بلکه در ساختمان‌های بتنی نیز از این نوع پانل‌ها استفاده می‌شود.
  • وزن سبک ساندویچ پانل از دیگر مزایایی است که کاربرد ساندویچ پانل را افزایش داده است. افرادی که می‌خواهند به طور کامل بدانند ساندویچ پانل چیست، باید به مزایای آن توجه داشته باشند تا بهترین نوع ساندویچ پانل را انتخاب کنند.

 

انواع ساندویچ پانل بر اساس لایه درونی

ساندویچ ‌پانل چیست و چه کاربردی دارد؟ تا حد زیادی مستلزم شناخت انواع ساندویچ‌های پانل بر اساس لایه‌های درونی و بیرونی آن‌ها است. امروزه ساندویچ پنل‌ها را با توجه به ساختار درونی که دارند، به چهار نوع فوم پلی اورتان، پلی ایزوسیانات، پلی استایرن سخت و الیاف معدنی تقسیم می‌کنند. ساندویچ‌های پانل نوع اول که فوم پلی اورتان دارند، عایقی بسیار مناسب برای ساخت سوله یا سایر سازه‌ها به شمار می‌آیند.  تمامی انواع ساندویچ پنل‌های درونی در مقابل فشار مقاوم هستند و به یک سازه پیش ساخته عالی در سر تا سر کشور تبدیل شده‌اند. این پانل‌ها عمر بالایی دارند و در عدم جذب آب نیز به خوبی عمل می‌کنند.

اگر به دنبال ساندویچ پانلی هستید که در برابر اشعه و حرارت عملکرد بهتری را از خود نشان دهد، بهتر است ساندویچ پانل پلی ایزوسیانات را انتخاب کنید. این نوع ساندویچ‌های پانل در برابر شکسته شدن و آتش‌ سوزی استحکام بالایی دارند و می‌توانند نسبت به عایق‌های حاوی مواد معدنی عملکرد بهتری را از خود نشان دهند. افزون بر آن، قیمت ساندویچ‌های پانل ایزوسیانات نسبت به سایر ساندویچ پانل‌ها بهتر است. به هر حال مهم است که شما نوع کاربرد ساندویچ پانل تولید شده در انواع مختلف را شناسایی کنید. سپس بهترین ساندویچ‌های پانل مخصوص لایه‌های درونی را خریداری نمایید. با انتخاب شرکت‌های تولیدی منصف می‌توانید قیمت خرید این ساندویچ‌های پنل را به حداقل برسانید.

انواع ساندویچ پانل بر اساس لایه درونی

 

انواع ساندویچ پانل بر اساس لایه بیرونی

ساندویچ‌های پانلی که در لایه‌های بیرونی به کار گرفته می‌شوند، معمولا از جنس فلز هستند. گالوانیزه، آلومینیوم و ورق آلوزینک در ساختار انواع ساندویچ پانل لایه بیرونی به چشم می‌خورند. میزان هزینه ساندویچ پانل گالوانیزه نسبت به سایر ساندویچ پنل‌های بیرونی بیشتر است. برای ساخت واحدهای اداری، ساختمان‌های مسکونی و محیط‌های تجاری می‌توان از این ورق‌ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که نوع لایه میانی و نوع لایه بیرونی ساندویچ‌های پانل تاثیر فوق العاده‌ای در قیمت این سازه‌ها دارند. به هر میزان که کیفیت آن‌ها افزایش یابد، به مراتب قیمت هم بیشتر خواهد شد.

 

نحوه نصب ساندویچ پانل

ممکن است تصور کنید که انواع نصب ساندویچ پنل آسان است. کمی که به عمق کار نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم این کار چندان هم آسان نیست. نصب و اجرای پانل‌های ساندویچی باید توسط افراد باتجربه و ماهر انجام شود. در واقع کارشناسان هستند که می‌توانند از محکم بودن و چفت شدن این ورق‌ها با سازه‌های ساختمانی اطمینان حاصل کنند و ایرادات آن‌ها را برطرف نمایند.

بعد از این که نصب ساندویچ پانل به پایان رسید، لازم است که آب بندی انجام شود.‌ قبل از نصب آن‌ها نیز لازم است که درزها با استفاده از اسپری چسب پلی یورتان گرفته شوند. این اقدامات قبل و بعد از نصب پنل ساندویچ باعث شده‌اند که مقاومت و ماندگاری این پانل‌ها افزایش پیدا کند.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد این که ساندویچ پانل چیست و چه انواعی دارد با شما صحبت کردیم. در طبقه بندی کلی، این سازه‌ها را به سه دسته مخفی، دیواری و سقفی تقسیم می‌کنند. به طور کلی ساندویچ‌های پانل دارای عمری طولانی، وزنی سبک و استحکام بالا هستند. این سازه‌ها در برابر حرارت و رطوبت نیز مقاومت دارند. در ساختار سوله، ساختمان‌هایی که پیش ساخته هستند و واحدهای مسکونی، اداری و تجاری از این ورق‌ها استفاده می‌شود.

سوالات متداول

1- کاربرد ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل معمولاً به جای مصالح ساختمانی عایق کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت سوله، ساختمان‌های پیش ساخته و ساختمان‌های بتنی از این متریال‌ها استفاده گسترده‌ای می‌شود.

2- انواع ساندویچ پنل لایه بیرونی چیست؟

ساندویچ‌های پانل لایه بیرونی با توجه به جنسی که دارند طبقه بندی می‌شوند. ساندویچ پانل آلومینیومی، آلوزینکی و گالوانیزه در این طبقه بندی قرار می‌گیرند.

3- واحد اندازه گیری ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل را با توجه به میزان آن در هر متر مربع اندازه گیری می‌کنند.

4- قیمت هر متر مربع از ساندویچ پانل چگونه محاسبه می‌شود؟

فاکتورهای متعددی وجود دارند که بر روی قیمت این ورق‌ها اثر گذار هستند. نوع ساندویچ پانل، کیفیت آن و متراژ آن می‌توانند تغییراتی را در این قیمت به وجود بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *