مجله قارتال

میزان مقاومت سوله‌ های سبک چقدر است؟

سوله‌ها سازه‌هایی مقاوم و شیب دار هستند که بر اساس اصول مختلف مهندسی روی کار می‌آیند. این سازه‌ها به عنوان آشیانه هواپیما، تعمیرگاه، کارخانه و سایر محیط‌های تجاری و اداری ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که ساخت سوله‌ها به انواع مختلفی تقسیم شده‌اند. سوله‌های سبک یا خرپایی گونه‌ای از سوله‌ها هستند که کاربردهای فراوانی دارند و به عنوان متداول‌ترین نوع از سوله شناخته شده‌اند. این سوله‌ها بسیار انعطاف پذیرند و در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند. میزان مقاومت سوله های سبک از زمان احداث این سوله‌ها تاکنون مورد توجه بوده است. در ادامه می‌خواهیم در مورد میزان تحمل سوله‌های سبک با شما صحبت کنیم.

سوله سبک چیست؟

قبل از این که با میزان مقاومت سوله‌های سبک آشنا شویم، می‌خواهیم بدانیم که اصلا سوله سبک چیست. سوله‌های خرپایی یکی از ارزان قیمت‌ترین سوله‌های موجود در بازار فروش هستند. این سوله‌ها با استفاده از پروفیل‌های سبک وزن روی کار می‌آیند. بنابراین نسبت به سوله یو بی ام یا سوله تیرورقی سبک وزن‌تر هستند. سوله‌های سبک از میزان مقاومت بالایی در برابر بلایای طبیعی برخوردار هستند. این سوله‌ها از ضربه‌های بیرونی و درونی تاثیر نمی‌پذیرند و‌ ماندگاری طولانی مدتی دارند.

سوالی که ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده است این است که میزان استقامت سوله‌های سبک چقدر است. در کل اجزایی که در این نوع از سوله‌ها جایگذاری می‌شوند، اجزایی مقاوم و محکم هستند. بنابراین انتظار می‌رود که ساختار سوله خرپایی ساختاری محکم، مقاوم و مستحکم باشد.

آیا سوله سبک مقاومت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله سوله سبک مقاومت بالایی دارد. در واقع سوله‌های خرپایی مقاوم‌ترین نوع از سوله‌های موجود در بازار فروش هستند که در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. این سوله‌ها با استفاده از مقاطع پروفیلی تولید می‌شوند. طراحی و ساخت آن‌ها نیز مستلزم انجام محاسبات مهندسی پبچیده است. اگر فولاد موجود در ساختار سوله‌های سبک با نظم و ترتیب چیده شود، استقامت بالایی از این نوع از سوله‌ها دیده خواهد شد.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که طبق آزمایشات انجام شده این سوله‌ها در برابر زلزله، برق، بوران، باد و … مقاومت زیادی دارند. میزان مقاومت سوله‌های سبک به دلیل داشتن اجزای متعدد بالا رفته است. اجزایی مثل رفتر، پرلین و نبشی که در سوله‌ها کار می‌شوند، از تخریب آن‌ها جلوگیری کرده و ماندگاری سوله‌ها را افزایش می‌دهند.

توجیه اقتصادی سوله‌های سبک

شاید لازم باشد به توجیه اقتصادی سوله‌های سبک بپردازیم تا افراد را متقاعد کنیم که این نوع از سوله‌ها بهترین سوله هستند. میزان تحمل سوله‌های سبک بالا است. سرعت نصب آن‌ها نیز زیاد است. در کنار آن هزینه‌های مربوط به ساخت سوله‌های سبک کم است. این نوع از سوله‌ها باید طبق اصول مهندسی ساخته شوند. بر پایه همین اصول است که سازمان نظام مهندسی امنیت سوله‌ها را مشخص می‌کند. حال اگر این سوله‌ها بر خلاف اصول مهندسی ساخته شده باشند، تخریب خواهند شد. در این میان میزان استقامت سوله‌های سبک تایید شده بسیار زیاد است.

پیچ و مهره‌ای بودن سوله‌های خرپایی نیز از دیگر مزایایی است که کاربرد آن‌ها را افزایش داده است. با این قابلیت شما می‌توانید پس از خراب شدن یک قطعه، آن را تعویض کنید. حتی در صورت لزوم ‌می‌توانید سوله را از جایی به جای دیگر منتقل کنید. افزون بر آن، سقف و دیواره سوله‌های خرپایی عایق بندی می‌شوند و برای انجام هر گونه فعالیتی مناسب هستند. هزاران مزایای دیگر وجود دارند که پرکاربرد بودن سوله‌های خرپایی را توجیه می‌کنند. پس می‌توان انتظار داشت که میزان مقاومت سوله‌ های سبک نیز بالا باشد.

بررسی مقاومت سوله سبک

بسیاری از کارشناسانی که مسئول بررسی میزان تحمل سوله‌های سبک هستند، بر ساخت این نوع از سوله‌ها تاکید دارند.‌ سوله‌های سبک شاید به ظاهر سوله‌هایی با مقاومت کم به نظر بسایند اما سبک بودن آن‌ها دلیل بر کاهش مقاومت آن‌ها نیست. اتفاقا کاملا برعکس است. این نوع از سوله‌ها نسبت به دو نوع دیگر بار مقاومتی بالایی دارند. زمانی که وزن اتصالات سوله خرپایی کاهش پیدا می‌کند، مقاومت آن در مقابل فشار افزایش می‌یابد. همین امر موجب تامین امنیت در محیط سوله خواهد شد. پس دیگر افراد هیچ گونه نگرانی از بابت تخریب این سازه‌ها نخواهند داشت.

رهاوردها و تکنولوژی‌های جدید باعث شده‌اند که سوله‌های سبک به شکلی نوین ساخته شوند. این سوله‌های نوین در مقابل هر گونه بلایای طبیعی مقاومت دارند. اگر از این سوله‌ها استفاده کرده باشید، حتما می‌دانید که عمر آن‌ها نیز بسیار زیاد است. تمامی این نتایج پس از بررسی‌های لازم در مورد سوله‌های خرپایی به دست آمده‌اند. پس می‌توان به سوله‌های سبک اعتماد کرد‌.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد میزان مقاومت سوله‌ های سبک با شما صحبت کردیم. سوله‌های خرپایی نوعی سوله سبک وزن هستند که از پروفیل تعبیه می‌شوند. این سوله‌ها در برابر فشارهای درونی و بیرونی مقاومت بالایی دارند. پس انتخابی مناسب برای راه اندازی محیط‌های صنعتی و تجاری به شمار می‌آیند. سوله‌های استاندارد سبک دارای دفترچه‌های محاسبات مهندسی هستند که در آن‌ها میزان باری که سوله تحمل می‌کند ذکر شده است. در مجموع این سوله‌ها کیفیت بالایی دارند و از استقامت بالایی هم برخوردار شده‌اند.

سوالات متداول

1- ویژگی‌های سوله سبک مقاوم‌ چیست؟

این سوله‌ها با استفاده از برترین تکنولوژی‌های روز دنیا تاسیس می‌شوند و از دفترچه محاسبات مهندسی برخوردار هستند.

2- قیمت سوله خرپایی چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سوله‌های خرپایی را بر اساس میزان مقاومت، استحکام، کیفیت، ابعاد، عرض دهانه و … محاسبه می‌کنند.

3- مزایای سوله سبک چیست؟

سوله‌های سبک از وزن کمی برخوردار هستند، کیفیت بالایی دارند، کاربرد زیادی دارند، عرض دهانه آن‌ها متغیر است و نصب و احداث آن‌ها آسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *